Star Wars: Last Jedi Filminden Çarpıcı Gerçekler! 1 – tlj

Star Wars: Last Jedi Filminden Çarpıcı Gerçekler!

4 Aralık 2017

Skywalker efsanesi devam ediyor! Star Wars: The Last Jedi / Son Jedi filminde Güç Uyanıyor’un kahramanları galaktik efsanelere katılıp Güç’ün asırlık sırlarını ve geçmişin şaşırtıcı keşiflerini çözen destansı bir maceraya atılıyor.

Star Wars: Son Jedi filmi için senarist/yönetmen Rian Johnson’ın ilham aldığı filmlerden bazıları “Son Hücum” (1949), “Kelepçeli Âşık” (1955) ve “Three Outlaw Samurai” (1964).

Son Jedi çekimleri boyunca Yönetmen Rian Johnson’ın kendisine ait 35mm kamerası boynundaydı ve ilgisini çeken her şeyin doğaçlama fotoğrafını çekti. Johnson ayrıca Millenium Falcon’a e imzasını attı ve tabii bu anı fotoğrafla kaydetti!

Rian Johnson’ın “Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi”nde Ölüm Yıldızı’nda İmparatorluk silah teknisyeni olarak küçük bir rolü vardı.

Star Wars: Last Jedi Filminden Çarpıcı Gerçekler! 2 – tlj

Oscar ödüllü yapım tasarımcısı Rick Heinrichs Son Jedi ortamlarını tasarlayıp yaratmakla görevliydi. Büyük ölçekli bir inşa yapıldı, Pinewood ve ayrıca Longcross Stüdyolarındaki bütün sahnelerin kullanıldığı 120 set, yanı sıra iki yurtdışı film mekânı, Dubrovnik, Hırvatistan ve Wild Atlantic Way, İrlanda.

Tanıdık setler arasında Milennium Falcon, Direniş Kruvazörü, Fighter deposu, Maden Kontrol Merkezi, İlk Düzen setleri, Star Destroyeri, Mega Destroyer ve Kylo’nun odası var. Yaratılan yeni mekânlar ve dünyalar arasında genişletilmiş Jedi Adası Ahch-To, Canto Koyu, Crait gezegeni ve Snoke’un Taht Odası var.

Prodüksiyondan önce, yapım tasarımcısı Rick Heinrichs Skywalker Ranch’de bulunan görkemli görsel kütüphaneye dalıp gitti. Sonra ekibiyle paylaşmak için kendine özel büyük bir referans kütüphanesi oluşturdu, böylece onlara senarist/yönetmen Rian Johnson tarafından tasarlanan yeni kavramları keşfederken ve yeni dünya ve ortamları hayal ederken George Lucas’ın estetik anlayışını araştırma ve itibar etme imkânı verdi.

Jedi yerleşkesi , İrlanda’nın batı sahilinde bir tepede tasarlandı, ama uygulama, lojistik ve güvenlik nedenleriyle orada çekim yapmak imkânsızdı; böylece set, keşişlerin yaşadığı ada kulübelerinden esinlenilen bir grup arı kovanı kulübesi, önce Pinewood’da yapıldı. Pinewood’da çekimler tamamlanınca, set toparlandı, taşındı ve İrlanda’daki tepeye kuruldu.

Son Jedi ekibi Pinewood Sahnesinde, Güç Uyanıyor için sanat yönetmeni Mark Harris tarafından kusursuz bir şekilde oluşturulan Millenium Falcon’ın içini yeniden düzenledi. Böylece Son Jedi filminin yapımcıları Milenyum Falcon’ın n bütün dışını, Longcross Stüdyoları’nın merkezinde 19 tonluk Jedi Ağacı’nın altına iniş platformuna kurdu.

Star Wars: Last Jedi Filminden Çarpıcı Gerçekler! 3 – Star Wars Last Jedi Rey Jedi Training Photo

Canto Koyu Kumarhanesi o kadar genişti ki Pinewood’da iki ayrı sete ayrılmak zorunda kaldılar, dışı Longcross’da yapıldı ve kumarhanenin olduğu ve bütün aksiyonun yaşandığı Canto Koyunun önündeki ortaçağ şehri Dubrovnik’de yerini aldı. Kurulması 16 hafta süren kumarhane seti departmanların ne kadar olağanüstü çalıştıklarının bir göstergesi.

Canto Koyu kumarhanesi sahnelerinde kullanılan kostümler kostüm tasarımcısı Michael Kaplan ve ekibi için muazzam bir işti. Yüzlerce kostüm dikildi, her biri diğerinden farklıydı. Tüm kostümler, hazırlık sürecinin üçte ikisini aldı.  Sadece kumaşları bulmak için bile çok zaman ve emek harcandı, ekip malzemeleri New York’dan Los Angeles’a ve Londra’dan Floransa’ya kadar bir çok yerden temin etti.

Yeni dünyalar ve ortamlar yaratan süpervizör Neal Scanlan yeni yaratıklar tasarladı. Eşsiz anlarda belirli roller oynamak için 130 yaratık tasarlama görevi zordu ama ekip bu iş için biçilmiş kaftandı.

Scanlan ve ekibi ayrıca Luke Skywalker’ın yaşadığı ıssız ada olan Ahch-To’da yaşayan Porgları tasarladı. Martı, baykuş ve bebek fok karışımı olan Porglar setlerin favorisi oldu. Herkes evine bir tane götürmek istedi!

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Ödüller 4 – 6 DenizBank Ilk Senaryo Ilk Film Yarismasi odul toreni

6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması Ödüller

6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın ödülleri CVK Bosphorus
Can Evrenol’dan Cesur Bir Kadın Hikayesi: Çıplak 5 – Çıplak Can Evrenol 2

Can Evrenol’dan Cesur Bir Kadın Hikayesi: Çıplak

Can Evrenol’dan cesur bir kadın hikayesi! Çıplak, Türkiye’de tüm bölümleri