Süper Adam İstanbul'da 1 – 6015 1

Süper Adam İstanbul’da

17 Mayıs 2012

Star TV Kült Filmler Kuşağında her Pazar saat 01:30′da, tarihin tozlu raflarında unutulmaya yüz tutmuş Türk sinemasının en fantastik örnekleri karşınızda. Star TV Kült Filmler kuşağının bu hafta göstereceği film, başrollerini Erdo Vatan ve Safiye Yankı’nın paylaştığı 1972 yapımı “Süper Adam İstanbul’da”… Ucuz film sevenler ekran başına!

Süper Adam İstanbul'da 2 – S%C3%BCper Adam %C4%B0stanbulda 2Ülkemizde çevrilen Tüm Süper adam filmleri, Amerikan orijinli bir çizgi roman kahramanını yerlileştirme mecburiyeti, düşük bütçe (olmayan bütçe demek daha doğru olur) ve senaryo kolaycılığı sebebiyle aşırı serbest uyarlamalardır. Örneğin Erdo Vatanın oynadığı Süper Adam İstanbul’da filminde Süpermen’in sivil kimliği Clark Kent değil, Kent Clark’dır. Ayrıca gazeteci değil, uyuşturucu ve cinayet işlerine bulaşmış mafyayı çökertmek için yollanan bir ajan’dır.

Bu anlaşılabilir bir durum çünkü dönem itibariyle en gözde tür polisiye çatışmalarla dolu avantürlerdi. Filmin fantastik duygusu oldukça zayıf ve orijinal hikâye ile isim benzerliği dışında bir alaka içermemekte…

Dönemin teknik kabiliyetleri sebebiyle Süpermen uçmaktan çok akrobatik figürler yapmakta,  bol, bol yumruk sallamaktadır ve düşmanları arasında süper olan biri de yoktur.

Bütçesizlik bahaneleriyle dolu olan filmden bir diyalog:

”Neden geri dönmek için uçmak yerine uçağa binmeyi tercih ediyorsun?”

”Çünkü ben sadece kötülere uçarım sevgilim.”

Böylece film boyunca “Süper Adam neden uçmuyor uçakla gelip, uçakla gidiyor” diyen izleyicinin de ağzının payı verilmiş olur.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

"Iguana Tokyo" Venice Gap Financing Market’a Seçildi 3 – Ertan Saban Kaan Mujdeci Deniz Ulku Saadet Isil Aksoy

“Iguana Tokyo” Venice Gap Financing Market’a Seçildi

Kaan Müjdeci’nin 2. film projesi Iguana Tokyo, Venedik Film Festivali
Faster Pussycat Filminin Yıldızı Tura Satana Öldü 4 – 2 fasterpussycatkillkic90 g

Faster Pussycat Filminin Yıldızı Tura Satana Öldü

Tura Satana vefat etti. Henüz resmi açıklama yapılmadı. Haber menajeri