Tarihin İlk Robotu Beyazperdeye Taşınıyor!

J.J. Abrams’ın son gizli projesi dünyanın ilk robotu hakkında.

Tarihin İlk Robotu Beyazperdeye Taşınıyor! 1 – boilerplateŞu sıralar Super 8 isimli son filmiyle uğraşan yapımcı-yazar-yönetmen J.J. Abrams, ilginç bir efsaneyi sinemaya taşımaya hazırlanıyor…

Bir robotun, fakat sıradan olmayan farklı bir robotun, dünyanın yapılmış ilk robotunun hikayesinin anlatıldığı ‘Boilerplate: History’s Mechanical Marvel’ isimli çizgi-romandan uyarlanacak film için hazırlıklara başlayan Abrams’ın bu çok gizli tutulan projesi Paul Guinan ve Anina Bennett tarafından yaratıldı.

19. yüzyılı 20. yüzyıla bağlayan dönemde dünyayı gezen ve insanlarla arkadaşlık bile kurabilen bu robot, Teddy Roosevelt, Mark Twain ve Arabistanlı Lawrence’la bile tanışmış. Güney Kutbu’na giden, sinemanın keşfedilmesinde birfiil bulunan ve 1. Dünya Savaşı ile de ortadan kaybolan bu robotun hikayesi, aslında bir şehir efsanesine dayanıyor. Hikaye sonradan gerçekliği tartışılır bir Amerikan mitine dönüşmüş tabii.

Kitabın yazarlarından Guinan bu karakteri ilk defa 11 yaşında kendi internet sitesinden yayınlamaya başlamış ve çok tutulan robot daha sonra çizgi-romana transfer olmuş.

Eh, her daim kendi değerleriyle övünen Hollywood’un bu efsaneye sessiz kalacağı düşünülemezdi ve beklenen oldu, bu ilginç hikayenin yapım hakları satın alındı ve beyazperdeye göz kırpmaya başladı.

Şu an proje emekleme aşamasında, yani ne yönetmeni ne de oyuncuları belli. Fakat atmosfer olarak çok farklı ve ilginç olacak gibi gözüken bu proje bizim ilgimizi çekti, bekliyoruz…

Kaynak: http://www.beyazperde.com/haber.asp?id=15601

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

2 Yorumlar

 1. blank

  eli yüzü düzgün bir steampunk örneği olur umarım.

 2. blank

  Boiler plate: History of a victorian era robot :)

  Geçen sene internette surf eylerken tesadüf etmiştim kendilerine. Akıllara ziyan bir youtube vidyosu bile yapmışlardı. Aşağıdaki resimdeki kızıl hatun çizeri. kendi sitesinde ayrıca bir tanıtım sayfası da mevcut:

  http://www.bigredhair.com/boilerplate/

  Orjinal bir çr gibi duruyor. Abrams ismi biraz, böyle müstesna bir steampunk mevzuunu rahatlıkla bozar gibi geliyor..

  hayırlısı, bakalım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir