Edgar Allan Poe'dan "The Raven" Yeniden Çekiliyor! 1 – 1197

Edgar Allan Poe’dan “The Raven” Yeniden Çekiliyor!

29 Haziran 2011
Edgar Allan Poe'dan "The Raven" Yeniden Çekiliyor! 2 – 1197

Edgar Allan Poe’dan “The Raven” yeniden çekiliyor! Poe’nun daha önce pek çok eseri beyazperdeye uyarlanmıştı. Sessiz kısa filmlerden başlayarak Poe eserlerini sinemaya uyarlamak neredeyse Amerika’da bir gelenek hâlini almıştı. Özellikle 1935 tarihli Lew Landers’in yönettiği The Raven, Bela Lugosi ve Boris Karloff gibi korku sinemasının iki ustasını yan yana getirirken, bir yandan da Poe’nun edebiyatta olduğu gibi sinemada da insanları etkileyebileceğini göstermişti. Fakat kuşkusuz Poe’yu beyazperdede en çok uyarlayan ve şimdiye kadarki en iyi Poe uyarlamaları olarak kabul edilen House of Usher (1960) ve Pit and the Pendulum (1961) filmlerine imzasını atan Roger Corman’a özel bir parantez açmak gerekir. B tipi filmler yöneten ve bugün Hollywood sinemasında önemli yerlere gelmiş pek çok yönetmene ilk filmlerini çekme fırsatı veren Corman, ayrıca çok sıkı bir Poe hayranı. Yazarın pek çok hikâyesini sinemaya taşıyan yönetmen, bu alanda hatırı sayılır bir şöhrete de sahip.

V for Vendetta (2006) ile tanıdığımız John McTeigue’nin çekimlerine hız kesmeden devam ettiği The Raven filmi de Poe’nun ilham verici şiirinden hareketle Corman’ın 1963 yılında yaptığı uyarlamayı kendisine merkez alıyor. Film, 1840′larda Edgar Allan Poe’nun hikâyelerinden esinlenerek cinayetler işlemeye başlayan bir seri katil, onu araştıran bir dedektif ve Poe’nun kendisinin yer aldığı bir olay örgüsüne sahip.

Ölüme takıntısıyla bilinen Poe’nun ölümü hâlâ gizemini korusa da, bilinen bir şey var ki; Poe’nun ölmeden önceki zamanlarının hem en aşırı hem de en verimli zamanlarını içerdiği… Bir yandan Annabelle Lee’yi yazmaya başlıyor, Çanlar şiirini tamamlıyor, Aksak Kurbağa’yı bitiriyor. Diğer yandan da hasta düştükten sonra Maria Clemm’e yazdığı mektupta, “Beraber ölmeliyiz. Beni boşuna ikna etmeye uğraşma, ben ölmeliyim” diyerek, ölümünün yaklaştığını da haber veriyor. Poe’nun tam olarak nasıl öldüğü bilinmese de, Charles Baudelaire’in de belirttiği gibi, “(Poe’nun) ölümü neredeyse bir intihardı, uzun zamandır hazırlanan bir intihar.” Bu açıdan, Poe’nun hayatının en gizemli kısmının filme dâhil edilmesi, Poe hayranlarının da ilgisini çekecek gibi görünüyor.

Poe rolünde John Cusack’ın oynadığı filmde, ayrıca Alice Eve, Luke Evans ve Brendan Gleeson gibi oyuncular da yer alıyor. Önümüzdeki yıl gösterime girecek film, şimdiden merak uyandırıyor.

Kaynak: http://www.hayalperdesi.net/haber/

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Battle Angel Ancak Beş Yıl Sonra Çekilecek

Cameron proje konusunda hevesli ama manganın hayranları Battle Angel filmini
Disney’den Mulan Filminin Yeni Afişi Paylaşıldı 3 – mulan 9

Disney’den Mulan Filminin Yeni Afişi Paylaşıldı

Mulan filminin yeni afişi paylaşıldı. Niki Caro, Çin’in efsanevi savaşçısının