TRT Arşivini Halka Açtı!

Share

1927 yılında başladığı radyo yayıncılığından sonra, 1968 yılında Türkiye’yi Televizyon yayıncılığı ile tanıştıran ve yaklaşık 50 yıldan bu yana aralıksız olarak yayında olan TRT, Türkiye’nin ve dünyanın son yarım asrına tanıklık ederek biriktirdiği dev arşivini, TRT Arşiv Projesi ile halka ve yayıncılık dünyasının kullanımına açtı.

blank

TRT, halen dünyada İngiltere, İsveç gibi yalnızca birkaç ülkede uygulanmakta olan “arşivlerin detaylı olarak tasniflenerek reprodüksiyonların internetten kullanıcıya sunulması” uygulamasını Türkiye’de ilk kez hayata geçirdi.

Dijital ortama aktarılan arşive üyelik gerektirmeden ve ücretsiz olarak internet üzerinden ulaşılabilecek. Boğaziçi Köprüsü’nün açılışı, Zeki Müren’in eşsiz yorumu ve şarkıları, siyasilerin ulusa sesleniş konuşmaları gibi görüntülerin kopyalarına artık herkes ulaşabilecek. Görüntülere www.trtarsiv.com adresinden ulaşılabilecek.

Tasnif, Prodüksiyon, Sunum ve Site yönetimi, Sosyal Medya Yönetimi olarak 4 aşamadan oluşan TRT Arşiv sitesi, var olan uygulamalardan bir adım daha öteye giderek, “detaylı tasnifleme”, sınıflandırılan içeriklerden yeni prodüksiyonlar üretilmesi olan “reprodüksiyon”, içeriklerinin kullanıcıya en etkin şekilde web sitesi aracılığıyla sunulması olan “online içerik yönetimi” konularında dünyada bir ilki de gerçekleştirmiş bulunuyor.

Neredeyse Türkiye’nin görsel-işitsel hafızasını oluşturan arşiv sitesi için çalışmalara Haziran 2014’te başlandı. Binlerce saati aşan görüntü arşivinin tasnif çalışmaları halen devam ediyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir