Tuncel Kurtiz Filmleri Yeşilçam Sineması'nda 1 – unnamed 1

Tuncel Kurtiz Filmleri Yeşilçam Sineması’nda

5 Aralık 2013

unnamed (1)Yeşilçam Sineması’nda 06-19 Aralık 2013 tarihleri arasında Tuncel Kurtiz filmleri gösterilip onun sanatı ve kişiliği üzerine konuşmalar yapılacak.

Geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan Tuncel Kurtiz Yeşilçam Sineması’nda 2 haftalık bir etkinlikle anılıyor. “ içinden Tuncel Kurtiz geçen filmler “ başlığı altında gerçekleştirilecek olan programda, oynadığı ve yönettiği filmler, onun anlatıldığı belgeseller ve sahnelediği Şeyh Bedreddin Destanı kayıtları gösterilecek.

YAZIP YÖNETTİĞİ TEK FİLM

Tuncel Kurtiz’in Türkiye’ye giremediği yıllarda İsveç’te Nuri Sezer ile birlikte senaryosunu yazdığı GÜL HASAN filmi onun tek yönetmenlik yaptığı filmdir. 1979 yılında çektiği bu filmle birlikte , Macaristan’da Sema Morits ve Reyan Bölükbaşı ile sahnelediği ŞEYH BEDREDDiN DESTANI’nın kayıtları da ilk defa İstanbul Seyircisi ile buluşacak.

Oynadığı önemli filmlerden Yılmaz Güney’in yönettiği ve birlikte oynadıkları UMUT, Erden Kıral’ın yönettiği BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE, Mehmet Eryılmaz’ın çektiği SİNEMADA BİR DOLUNAY/BEDR belgeseli ile Reis Çelik’in yönettiği IŞIKLAR SÖNMESİN ve İNAT HİKAYELERİ programda yer alacak. Ayrıca Reis Çelik ve Tuncel Kurtiz’in sadece iki kişi olarak gidip senaryosuz doğaçlama yaptıkları İnat Hikayeleri filminin nasıl çekildiğinin belgeseli İNADINA FİLM ÇEKMEK de bu etkinlikte seyirciyle buluşacak.

unnamed

YOL ARKADAŞLARI KURTİZ’İ KONUŞACAK

Gösterimler süresince filmlerin yönetmenleri ve onunla birlikte yol arkadaşlığı yapmış bir çok arkadaşı Tuncel Kurtiz’le yaşam anılarını paylaşacak.

Yıllarca ŞEYH BEDREDDİN destanını beraber oynadığı Sema Morîtz , Türkiye’ye döndüğünde ilk belgeselini çeken Mehmet Eryılmaz, beraber uzun yıllar yolculuk yaptığı Gezici Film Festivali başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Türkiye’ye döndükten sonra en uzun dostlukları olan ve en çok film çalışan Reis Çelik ve daha bir çok isim gösterimler sonrası söyleşiler yapacaklar.

YEŞİLÇAM SİNEMASI ONUN EMANETİ

“içinden Tuncel Kurtiz geçen filmler” etkinliğini düzenleyen Yeşilçam Sineması’nın sahibi Yönetmen Reis Çelik , “ 1999 yılında bu sinemayı kurarken o hep yanımızdaydı. Böylesine alternatif sinemaların kurulması gereğine çok önem verirdi. Beraber planladık. Nasıl işleyeceğini ve ilkelerinin ne olacağına öncelikle o karar verdi. Burası Anti Tekel Bağımsız Bir Sinemadır dedi ve ilkeden asla vazgeçmedik. Bu sinema onun emanetidir ve her koşulda yaşayacaktır.‘ şeklinde konuştu

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ortak Geleceğimize Dair Gerçek Hikayeler: ReelLife Film Gösterimleri 2 – Landfall 2020

Ortak Geleceğimize Dair Gerçek Hikayeler: ReelLife Film Gösterimleri

Pera Müzesi Film ve Video Programları, UNDP Istanbul Regional Hub
Malefiz: Kötülüğün Gücü Filminden Poster Paylaşıldı 3 – Maleficent Mistress of Evil 1

Malefiz: Kötülüğün Gücü Filminden Poster Paylaşıldı

2014 yılının uluslararası gişe başarısının ardından devam eden Disney’den Malefiz: