Türkçe Online Sinema Dergileri

Birçoğumuz üniversite yıllarında fanzinler yapıp, elde eşe dosta dağıtmıştır. Bu amatör girişimlerin tadı porfesyonel rakiplerinden çok farklıdır. Fanzin kültürü internetin hızlı gelişimi sonucu yerini online dergi çalışmalarına bıraktı. Bizim de Gölge e-dergi’de yazdığımızı biliyorsunuz. Gölgenin dışında da birçok güzel kaynak bulmak mümkün. Takip ettiğim online sinema dergileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bizi okumak sizi kesmiyorsa, her ay sinema dergilerine para yatırmak da işinize gelmiyorsa, paylaşımcı ruhla yaratılan online sinema dergilerimizi tanıtmakta fayda var.

Türkçe Online Sinema Dergileri 1 – 2451287282 5cdb4034d1 o

http://www.sinemalife.com/

http://www.cinedergi.com/

İki dergi de Hollywood’a yoğunlaşmış güzel bir içerik sunuyor. Renkli cıvıl cıvıl sayfa tasarımları ile paralı, basılı dergilerden bir eksikleri yok. Her ay bakmakta fayda var.

http://www.b2dergi.com/

İşte bağımsız sinema severler için bulunmaz nimet. Henüz ikinci sayısında ve ne zaman yeni sayısının çıkacağı da büyük bir muamma.

http://www.psinema.org

Gerçekten ilginç ve özel bir çalışma. ODTÜ’lüler tarafından hazırlanan farklı bir sinema dergisi. Yazar kadrosu genelde prof.,doç,dr. gibi ünvanlı hocalardan oluşmakta. Buna bağlı olarak fazla ciddi, bol yazı az resim ihtiva ediyor. Ancak her sayıya göz atmakta fayda var, mutlaka okunması gereken dosyalar oluyor. Ayrıca basılı bir kitapları da var. Kendilerini şu şekilde tanıtmışlar:

“Sinema filmleriyle klinik psikoloji, psikiyatri, psikofarmokoloji, psikoterapi ve sinematerapi tartışmalarından oluşturulan sitemize hoş geldiniz. Kısaca, sinema ve psikoloji tartışmaları yapmaktaki belli başlı hedeflerimiz, özellikle popüler filmlerin içerdikleri gerçekler ve hatalar üzerinden insan psikolojisini anlamaya çalışmak ve filmlerden daha fazla psikolojik fayda sağlayabilmek için onları yardımcı bir araç haline getirebilme metodlarını geliştirmektir.”

Kamera

Yedinci Gemi forumlarından yeşermiş bir online sinema dergisi.

Benim bildiklerim bu kadar, eğer siz de yorumlarınızda bunların dışında güzel içerikli dergiler eklerseniz sevinirim.

Yazar hakkında: Masis Üşenmez

blank
1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir