Türkiye Hayranı Bir Alman Sinemacıdan: In the Gallery 1 – image

Türkiye Hayranı Bir Alman Sinemacıdan: In the Gallery

16 Temmuz 2014

Kai Sitter (d. 23 Eylül 1987) yılında Almanya Münih’de doğdu. Sitter Almanya Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesinde Sanat Tarihi ve Film bölümünde eğitim aldı. Genç yönetmen çocukluk yaşından bu yana çeşitli kısa metraj filmler çekti. Türkiye hayranı olan genç yönetmen, son üç projesinde, Türkiye’ye ve Türk kültürüne ağırlık verdi.

Kai Sitter, 2011’de kısa metraj olan “Clash” filmi 2012 Münih Film Festivalinde seyircilerden büyük beğeni topladı. Kısa metraj dalında yarışan film jüriyi etkiledi ve 60 film arasından, ‘En iyi film’ ödülüne uygun bulundu. 9-17 Şubat 2012: ”Clash” Bağımsız Uluslararası Berlin Film Festivali’nde ”En iyi kısa” dalında aday oldu. Bu başarılar Şubat 2012’de Türk basınında da büyük yankı yarattı. Sitter Ağustos 2013 ayında ”In the gallery” filmini çekti. Filmin ilk gösterimi Berlin’de yapıldı; 3 Mayıs 2014 tarihinde Moviemento sinemasında; diğer gösterim ise 4 Mayıs 2014’de Babylon sinemasında düzenlendi. Filmde kullanılan resimler Alman sanatçısı olan Rune Mields’e ait.

[box type=”shadow” ]Filmin hikayesi beş farklı karakterin arasında geçen olayları yansıtıyor. Hepsi kapalı bir mekanın, bir galerinin içerisindeler ve film boyunca bu karakterler birbirleriyle etkileşim halindeler. Hepsi önyargılarıyla, şikayetleriyle ve ”tuhaf” ruh halleriyle göze batmakta. Nedeni ise kendince tutuklu hallerine yenik düşmeleridir. Çevredeki olayları çok iyi gözlemleyip itham ediyorlar. Sıkça her şeyden, herkesten şikayetçi olsalar da, birbirleriyle kısa da olsa konuşuyorlar. Ama gerçek şu ki; hiç kimse kimseyle yeterince yakınlık kuramıyor.[/box]

image (1)
Filme ait afiş çalışması

In the Gallery’de Almanya doğumlu bir Türk oyuncu olan Seren Şahin de yer almakta. Seren Şahin, serginin açılışında sorumluluk sahibi olan ve galeride çalışan bir delikanlıyı canlandırıyor. Genç oyuncu (d. 29 Nisan 1989) yilinda Almanya Münih’de doğdu, oyunculuğa 15 yaşında başladı. Son olarak Kai Sitter’in ”Clash”, ”Üç”, ”In the gallery” filmlerinde rol almıştır. Ayrıca kendisi Kai Sitter’in son projesi ve kurgu aşamasında olan ”Öldür beni” filmin yapımcılığını üstlenmiştir. Nisan 2012’de Almanya’nın en prestijli gazetelerinden “Süddeutsche Zeitung” Sahin’e geniş kapsamlı yer vererek, geleceği parlak ve yetenekli oyuncu olarak nitelendirmiştir. 2013’ün yaz aylarında NewsDesk gazetesi Seren Şahin ile bir İngilizce söyleşi yaptı. Jüri başkanı olan Steven Spielberg’ün, Şahin hakkında duyum aldığını ve oyunculuğunu beğendiğini yazdı.

Diğer ana karakterler ise Nadia Hilker (Bu filmden sonra AB yapımı olan „Spring“ filminde Lou Taylor Pucci ile başrol paylaştı), Ilona Grandke, Barbara Dussler ve Felix Strobel. In the Gallery’nin senaryosunu yazan Wolf-Peter Arand Bagimsiz Berlin Üniversitesinde Sanat tarihi ve Film bölümünde eğitim aldı (Bachelor ve Master). Kendisi çeşitli kitaplar yazmıştır, örneğin “Shadow of thoughts”. Wolf-Peter Arand şu aralar bilimsel amaçlı bir seyahatte (Hindistan, İstanbul vs.) ve yeni bir kitap üzerinde çalışıyor.

In the Gallery fragmanı – Tıkla izle!

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Tom Cruise Yeniden Havalanıyor - Top Gun 2 Geliyor! 2 – Top Gun Sequel Tom Cruise

Tom Cruise Yeniden Havalanıyor – Top Gun 2 Geliyor!

Şimdilik sadece orijinal filmden Tom Cruise’un kesinleştiği yapımda eski yıldızlardan
The Witcher İkinci Sezon Onayını Aldı 3 – The Witcher s02 4

The Witcher İkinci Sezon Onayını Aldı

The Witcher ikinci sezon onayını aldı! Henry Cavill, Anya Chalotra