Gazeteye Çıktık :)

Öteki Sinema…

2006’dan beri derliyoruz, topluyoruz, özgün makale üretiyoruz, paylaşıyoruz ve daha çok paylaşmak istiyoruz. Ama multi milyon dolarlık Holywood gişe canavarlarını değil, hevesli bir sinemacı takımının Melies’in ruhuyla yaptığı, çocuk tarafımıza hitab eden, hakir görülmüş, unutulmuş  hatta dışlanmış bir sinemayı yazıyoruz. Kendimize yakın bulduğumuz  Kopyala-yapıştır’ın ötesine geçebilmiş tüm sinema oluşumlarıyla da dostluk ve etkileşim içindeyiz.  Amaaa… Büyük büyük abilerimizden ablalarımızdan aynı desteği görüyoruz dersek yalan olur. Öteki Sinema başladığından bu yana neredeyse her sinema eleştirmenine ulaşma gayretimize rağmen sadece iki kişiden geriye dönüş ve destek alabildik. Kült filmlerin koruyucusu Metin Demirhan ve değerli sinema eleştirmeni  Ali Murat Güven…

Metin Demirhan abimizi her fırsatta anacağız. Kendisini zamansız bir şekilde , geçen Ramazan bayramının 2. günü gelen bir beyin kanaması sonucu kaybettik.  Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun. Bize hamilik yapan tek kişi kaldı Ali Murat Güven… Lost dizisinde mevcut Diğerleri-The others grubunu aratmayacak kadar gizemli ve snop kokteyl eleştirmenlerinden ise hiç ses yok… Israrla yeni dalgayı yani sinema bloglarını görmezden geliyorlar. Bizde onlara daha fazla önem vermemek adına geçiştirelim gitsin…

Her daim dürüst bir sinema yazarı olan ve halkının gerçeklerinin farkında oluşu ve taraf alışı sebebiyle Diğerleri tarafından pek sevilmeyen gerçek sinema eleştirmeni Ali Murat Güven abimiz. (bknz. divx ve korsan! ile ilgili yazıları)  Yeni Şafak gazetesinde yazdığı yazısında bizi ve bizim çizgimizdeki tüm gayretli blogları onore ederek bir kez daha bizleri ne kadar ciddiye aldığını gösterdi. Kendisine Minnettarız ve azmimizi, hevesimizi büyüten bu yazısı sebebiyle çok teşekkür ediyoruz.

Türkiye’nin en seçkin 10 sinema sitesi

ALİ MURAT GÜVEN
alimuratg@yahoo.com

“Standart” sinema sitelerinden alınma birbirinin karbon kopyası basın bültenlerini yayımlamak yerine -en azından sıklıkla- özgün metinlere vermeleri, Türkçeyi lâyıkıyla kullanmaları, hem “güncel bilgi” hem de “arşiv”e dönük olarak ciddi sinemaseverlerin beklentilerini karşılayacak düzeyde görsel ve yazılı malzeme içermeleri, tasarımlarındaki ferahlık, sundukları kullanım kolaylığı ve düzenli olarak güncellenmeleri gibi temel kıstaslardan hareketle, işte Türkiye’nin en zengin içerikli 10 internet sinema sitesi:

-TERSNİNJA (Kurucusu ve moderatörü: Ege Görgün)
http://www.tersninja.com/

– ÖTEKİ SİNEMA (Kurucusu ve moderatörü: Murat Tolga Şen)
https://www.otekisinema.com/

– SİNEMATİK (Kurucusu ve moderatörü: Utku Uluer)
http://sinematik.blogspot.com/

– SİNEMÜSLİM (Kurucusu ve moderatörü: Osman Gazali Çakmak)
http://sinemuslim.com/

– ÇİLEK’İN DÜNYASI (Kurucusu ve moderatörü: Dilek Güven Gürses)
http://cilekindunyasi.blogspot.com/

– SİNEMA SİNEMADIR (Kurucusu ve moderatörü: Suat Köçer)
http://www.sinemasinemadir.com/

– KISA FİLM (Kurucusu ve moderatörü: Hilmi Etikan)
http://www.kisafilm.com/

– SİYAD (Kurucusu ve moderatörü: Sinema Yazarları Derneği)
http://www.siyad.org/

– SADİBEY (Kurucusu ve moderatörü: Sadi Çilingir)
http://www.sadibey.com/

– EN İYİ 100 FİLM (Kurucusu ve moderatörü: Hasan Mıngıroğlu)
http://www.eniyi100film.com/

… ve sevgili Metin Demirhan’ın aziz hatırasına:
http://fantastiksinema.blogspot.com/
http://www.maskeveyumruk.blogspot.com/

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir yorum var

  1. bu siteyi bende çok seviyorum ve elimden geldiği kadar takip ediyorum.başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir