Türkler Çıldırmış Olmalı!

Senaryosunu filmin yönetmenliğini de yapan Murat Aslan’ın yazdığı Türkler Çıldırmış Olmalı, Avşar filmin yapımcılığında çekiliyor. 4 milyon dolarlık bir bütçe ayrılan film için Bahçeköy’e Afrikalı bir yerli köyü ve Somalili bir korsan şehri kuruldu. Yerli köyünün orijinaline çok yakın olabilmesi için her detay düşünüldü ve tasarımı Kenyalı bir sanat ekibinin danışmanlığında yürütüldü. Aksesuarlar için Kenya karış karış dolaşıldı.

TCO_Afis

Türkler Çıldırmış Olmalı filminin çok özel bir yanı daha var.  Film için Terminatör 3, Ghost, Titanic, Godzilla, Armageddon, Star Trek VII, Stargate gibi önemli Hollywood filmlerinde çalışan Anatomorphex şirketinden robot hayvanlar kiralandı. Filmin senaristi ve yönetmeni Murat Aslan; ‘Hollywood kalitesinde bir film çekiyoruz. Bu filmle Türkiye’nin yeni komedi 6’lısı doğacak’ diyor.  Türkiye’nin ilk ‘yerli’ filmi Türkler Çıldırmış Olmalı Türkiye’de 27 kasım tarihinde, Avrupa’da 3 aralık tarihinde vizyona girecek.

Filmin Konusu: Türkler Çıldırmış Olmalı filmi Türkiye’nin en zengin işadamının ailesi ile dünya turuna çıkması ve Güney Afrika kıyılarında Somalili korsanlar tarafından kaçırılmasını konu ediniyor.

Editörün notu: PR şirketlerinden yerli filmlerle ilgili bir sürü basın bülteni geliyor. İnanın pek çoğunu yürüdüğümüz yola uymamaları sebebiyle yayınlamıyoruz. Türkler Çıldırmış olmalı da aslında bizi ve okur kitleyi pek ilgilendirmeyen bir film ama tek bir şeyin gül yüzünün hatırına bu sayfayı yaptık. Nedir? Afişteki Turist Ömer Yamyamlar Arasında filmine yapılan göndermeler… Umarım o filmi sömürmek yerine kendi orijinalitesini sağlayabilen bir film olmuştur. Yoksa kantarın topuzunu fena halde kaçıracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın!

Aslında ilk hatalarını yaparak soldan sert bir kroşe de göndermeme sebep oldular. Bültende altını çizdiğim “Türkiyenin ilk yerli filmi” olma iddiası… Bu tür aslı astarı olmayan iddialar  balık hafızalı AVM kitlesini sinemaya çekebilir ama bizim gibilerin Türk sinemasının yeni yönetmenlerine çok daha ihtiyatla yaklaşmamıza sebep oluyor. Türkiye’de çekilen Tarzan filmleri ile ilgili bir afiş sergisi yapsam nereden baksan 30-40 film bulurum. Bu janrın ilk filmi, Tamer Balcı’nın (Toma Valcis) oynadığı ve Orhan Atadeniz’in yönettiği Tarzan İstanbul’da’dır.

mb

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

5 Yorumlar

  1. Robot hayvanlar ve korsan köyleri falan… kulağa çok güzel geliyor.
    Umarım saygıdeğer bişey çıkar ortaya bu sefer

  2. Bu yazıyı burda görmek bile şaşırtıcı. Afişine bakınca yine son dönemdeki Maskeli Beşler serisi gibi gişeye oynayan bir film sandım. Okuyunca acaba gerçekten komik bir filmmi diye düşünmeden edemedim. Fragmanı varmı bilmiyorum ama varsa oradan bir fikir edinebiliriz.

  3. fragmanından görülebileceği üzere afedersiniz ”osurarak adam güldürmek” olayına dalmışlar. konsept zaten bilindik maskeli beşler tadında. hatta son dönemde hollywood dan çıkan tropik fırtına filmiyle benzerliği bile bulunabilir. 4 milyon dolarlık bütçe ile çekilmiş, komedi filmi olma iddiasında ki bir filmin gülmekten bayıltması lazım ancak, peker açıkalın fobim yüzünden ben objektif yorum yapamayacağım bu filme.

  4. Fragmanı izleyerek filmin iki ayrı yönünü gördüm. Yaklaşık iki dakkaya varan fragmanın ilk yarısı son dönemde çekilen Maskeli Beşler vs. gibi seri komedi filmlerin espri tarzından gidiyor. Bu eksi yönü. Ama fragmanın ikinci yarısına geldiğimizde son derece başarılı ve etkileyici aksiyon sahnelerinin çekildiği bir aksiyon-komedi filmi gördüm. Bunu da yukarıdaki yazıda da bahsedilen hazırlık ve tasarım sürecine bağlayabiliriz. Güldüren en komik espriyse artık korsanlık yapmıycam sadece kokain satıcam repliğidi. Eğer böyle bir çok sahne varsa gerçekten başarılı olacağı kesin. Filmin kadrosuysa korkutmuyor değil. İlk bakış olarak şimdiye kadar yapılmış komedilerin bir gömlek üstünde ama yine de yeterli düzeyde olmayan bir komedi filmi olarak izlenim edindim. Filmini bekleyip görelim.

  5. Tek kelimeyle rezil bir film. Hatta Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu’ndan beri çekilen en kötü film.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir