Ücretsiz ve Çevrimiçi Erişilebilir Film Gösterimi 1 – Feeling Through 2021

Ücretsiz ve Çevrimiçi Erişilebilir Film Gösterimi

9 Mart 2022

Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle, Sivil Toplum Destek Programı III altında gerçekleştirilen Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi kapsamında, engellilerin farklı ve özgün temsillerini izleyici ile buluşturabilmek amacıyla; başrolünde engelli kişi ya da kişilerin bulunduğu 4 kısa filmden oluşan bir film seçkisi 12 Mart Cumartesi ve 13 Mart Pazar günleri, 48 saat süresince ücretsiz ve çevrimiçi olarak btvc.muvi.com adresinde, sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile erişilebilir olarak yayında olacak.

2021 En İyi Kısa Film Oscar Adayı Seçkide

Seçkide yer alan ilk film Doug Roland’ın yönettiği, 2021 Akademi Ödülleri’nde En İyi Kısa Film ödülü için yarışan, kör ve sağır bir oyuncunun oynadığı ilk film olan Feeling Through (Derinden Hissetmek). Film, New York sokaklarında dolaşarak umutsuzca kalacak bir yer ararken, yardıma ihtiyacı olan Artie ile karşılaşan Tereek’in hikayesini anlatıyor.

Ücretsiz ve Çevrimiçi Erişilebilir Film Gösterimi 2 – Erisilebilir Film Gosterimi

Seçkide yer alan ikinci film, We Are Too Good For This (Bunun İçin Fazla İyiyiz). Sissy Malek’in yönettiği film, sosyal konutlarda yaşayan bir grup arkadaşın, başkalarının kusur olarak gördüğü özelliklerini kullanarak bağımsızlıklarını savunmalarını anlatırken, engelliğe dair klişeleri de altüst ediyor.

Itandehui Jansen’in filmi Signs and Gestures (İşaretler ve Jestler) seçkide yer alan üçüncü film. Filmde bir flört uygulaması aracılığıyla sohbet eden çiçekçi Clara ve sanat öğrencisi Simon’ın, ilk randevularında karşılaştıkları beklenmedik durum ve sonrasında yaşananları izleyeceğiz.

Bea R. Blankenhorst’un filmi After The Eclipse (Tutulmanın Ardından) seçkide yer alan son film. Film, 1920’ler Arjantin’inin kırsal bir kasabasında, insanların yakınlaşması için düzenlenen bir balonun önyargıları nasıl yıktığını gözler önüne seriyor.

Engellilerin Sinemadaki Temsillerinin Arttırılması Toplantısı

Puruli Kültür Sanat tarafından yürütülen Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi kapsamında “Engellilerin Sinemadaki Temsillerinin Arttırılması” konulu toplantı 5 Mart, Cuma günü çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Ücretsiz ve Çevrimiçi Erişilebilir Film Gösterimi 3 – Engellilerin Sinemadaki Temsillerinin Arttirilmasi Toplantisi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Karakuş Film Yapım, Pati Film, Umut Productions, Zeynep Atakan Film Yapım Prodüksiyon, Değiştiren Adımlar Derneği, Dem Derneği, Engelliler.Biz Platformu, Engelliler Konfederasyonu, Engelsiz Erişim Derneği, Erişilebilir Her Şey, Herkes İçin Erişilebilir Yaşam Akademisi Derneği, İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, Sesli Betimleme Derneği, Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği, Turkcell temsilcileri ile engelli hakları aktivisti ve sanatçı Elif Gamze Bozo, yönetmenler Ali Demirtaş, Melik Saraçoğlu ve Nesimi Yetik’in katıldığı toplantıda; sinema eserlerindeki engelli temsillerinin özgün ve gerçekçi bir şekilde ortaya konması ve bu temsillerin artırılması gerekliliği vurgulanarak, engelli karakterlerin basmakalıp ve önyargılara dayalı tasvirlerinin önüne geçebilmek adına çözüm önerileri tartışıldı.

Engellilerin sinema ve TV sektöründeki istihdamlarının da var olan önyargılar sebebiyle yetersiz kalmasının önüne geçebilme yollarının konuşulduğu toplantının raporu önümüzdeki günlerde Puruli Kültür Sanat’ın web sitesinden yayınlanacak.

Ücretsiz ve Çevrimiçi Erişilebilir Film Gösterimi 4 – Donguyu Kirmak Erisilebilir Sinema

Bu yıl Nisan ayında başlayan Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema projesi, 15 aylık uygulama dönemi boyunca sinema ve erişilebilirlik alanında çalışan tarafları bir araya getirerek bir diyalog zemini oluşturmayı, sinemaya erişimin önündeki engelleri tanımlamayı, bu engellerin nasıl bertaraf edilebileceği üzerine ilgili aktörlerle fikir alışverişi yaparak çözüm üretmeyi ve engellilerin sinemadaki temsillerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği mali desteğiyle uygulanan Sivil Toplum Destek Programının üçüncü dönemi kapsamında hibe desteği almıştır. Programın Sözleşme Makamı Merkezi Finans ve İhale Birimidir. Sivil Toplum Destek Programı STK’ların kapasitelerinin güçlendirilmesine yönelik yürütülen bir hibe programıdır ve Sivil Toplum Destek Programının üçüncü döneminde verilen desteklerle STK’ların kurumsal kapasitesinin artırılması ve STK’lar arası ortaklıkların teşvik edilmesi; aktif vatandaşlık ve STK’ların karar alma süreçlerine katılımının desteklenmesi ve son olarak aktif vatandaşlık için yasal çerçevenin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Teksas Katliamı da Köklerine Dönüyor! 5 – TCM

Teksas Katliamı da Köklerine Dönüyor!

Gelen son haberlere göre yeni film testereli katil Leatherface'in gençliğine
Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması Jüri Üyeleri 6 – Blerta Basholli

Sabancı Vakfı 6. Kısa Film Yarışması Jüri Üyeleri

Sabancı Vakfı tarafından 2016'dan bu yana düzenlenen Kısa Film Yarışması’nın