Udo Kier Altın Portakal Film Festivali'nde! 1 – udo kier

Udo Kier Altın Portakal Film Festivali’nde!

17 Eylül 2012

Hitler Almanyası’ndan Anadolu’ya uzanan müzik yolculuğu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle 6-12 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne, “Görünmeyen” ve “Beni Sev”de Macar besteci Bela Bartok’u canlandıran Udo Kier de konuk olacak.

Udo Kier Altın Portakal Film Festivali'nde! 2 – udo kier

Hitler faşizmi yüzünden Budapeşte’den Paris’e kaçan ve bir davette bir Türk kadınının mırıldandığı şarkıyı işittikten sonra Türk müziğini araştırmak üzere Anadolu’ya gelen Bela Bartok’u canlandıran Udo Kier, “Ali Özgentürk’ün çok iyi bir yönetmen olduğunu bildiğim için bu rolü kabul ettim” dedi.

“Görünmeyen” ve “Beni Sev”, farklı kültürlerden gelen Recep ve nişanlısının, Recep’in doğduğu köye yaptıkları yolculuğun öyküsü anlatılır. Birbirlerine duydukları sevgiyle “görünmeyen” tüm farklılıkları gün yüzüne çıkaracak bu yolculuk, onlara beklediklerinin çok ötesinde bir sürpriz hazırlamıştır. Yıllar önce iki gencin aileleri Anadolu’da bir gezi sırasında karşılaşmış, Türkiye’ye gelen önemli bir konuğun ziyaretine eşlik etmişlerdir. Bu konuk Bela Bartok’tur.

Hitler Almanya’sında doğan Kier’den Hitler paradosi

Udo Kier Altın Portakal Film Festivali'nde! 3 – iron sky poster‘Blade’, ‘Armageddon’ ve ‘End Of Days’in da aralarında bulunduğu yüze yakın filmde rol alan dünyaca ünlü aktör Udo Kier’in son filmi “Iron Sky” da Altın Portakal kapsamında mizahla ilgili tematik bölümde gösterilecek.

2. Dünya Savaşı’nın en yoğun yaşandığı dönemde doğan, daha doğduğu ilk günlerde doğduğu hastane bombalanan Udo Kier’in son filmi “Iron Sky”, gizli bir Nazi programıyla aya gönderilen bir Nazi kolonisinin dünyayı ele geçirme çabalarını eğlenceli bir dille anlatıyor.

Finlandiyalı genç yönetmenin ilk uzun metraj deneyimi olan “Iron Sky”, Brüksel Uluslararası Film Festivali’nde Seyirci Özel Ödülü ve Silver Méliés ödülünü kazanmıştır.

Julia Dietze, Christopher Kirby, Götz Otto ve Udo Kier’in başrollerini paylaştığı film kara komedi bir bilim-kurgu.

“Görünmeyen” ve “Beni Sev”

Aynı oyuncular, aynı mekanlar ve aynı hikayeden “Görünmeyen” ve “Beni Sev” adlı iki farklı filme imza atan usta yönetmen Ali Özgentürk, dünya sinema tarihinde ender rastlanan bu sinema çalışmasıyla Altın Portakal izleyicisi ile buluşacak.

Aynı oyuncular ve aynı hikayeden, farklı yorum, farklı dramaturji, farklı sahneler, farklı müzik, farklı bir sinema diliyle iki ayrı filmin ortaya çıktığını söyleyen Ali Özgentürk, “Görünmeyen” ve “Beni Sev”i 49. Altın Portakal kapsamında aynı anda izleyici ile buluşturmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

!f İstanbul Festival Scope’ta! 4 – Naciye

!f İstanbul Festival Scope’ta!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yılki yeniliklerinden biri de
Boğaziçi’nin Uluslararası Jüri Başkanı Belli Oldu 5 – Brillante Mendoza 03

Boğaziçi’nin Uluslararası Jüri Başkanı Belli Oldu

7. Boğaziçi Film Festivali’nin uluslararası jüri başkanlığını Cannes duayenlerinden Filipinli