Üniversite'de Sinemaya Sansür! 1 – intro

Üniversite’de Sinemaya Sansür!

1 Aralık 2008

Sansür sadece internet üzerinde değil hayatımızın her anında ve bireyin öne geçmeye, kendini ifade etmeye çalıştığı her alanda kendini gösteriyor. Kadir Has Üniversitesi Sinema klübü sorumlusu Yiğit Sevinç’den aldığım bir maili sizlerle paylaşmak istiyor ve kafalarına yatmayan her şeyi, özellikle de kültür faaliyetlerini ‘boş iş’ olarak yaftalayanları protesto etmeye çağırıyoruz.

Üniversite'de Sinemaya Sansür! 2 – intro

Yiğit diyorki:

“2 yıldır ittire ittire Kadir Has Üniversitesi’nde sinema alanında birşeyler yapmak için uğraşıyoruz. Üniversite yönetiminin saçma uygulamalarını, kulübe boş iş gözüyle bakmalarını umursamadan didindik durduk bu güne kadar. Bu sabah gösterimi duyurmak için izinli(Her afişe iki yetkilinin imza, kaşesi) olarak astığımız afişlerimiz güvenlik görevlileri tarafından toplatıldı. Olay aslında çok uzun ve dallı budaklı.

Emeğimizi çalan, önümüze taş koyan, şevkimizi kıran, Kadir Has Üniversite’sinde öğrenciye nefes alacak fırsat bıraktırmayan, afişlerimizin toplatılmasını sağlayan başta Genel Sekreterimiz Sn. Ahmet Söğütlü olmak üzere tüm yetkilileri protesto ediyoruz!

Bu mesele artık 450 üyeli HasSinek’in onur meselesi olmuştur ve sansüre karşı olan, emeğin yanında olan herkesin desteğini beklemektedir.”

Sansür hakkında ayrıntılı bilgiye www.khassinek.com adresinden ulaşabilirsiniz. Teşekkürler, Yiğit Sevinç – Kadir Has Üniversitesi Sinema Kulübü “HasSinek”

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

3 Comments

  1. Anlattığın olayın aynısını Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yaşadım. Aylarca film gösterimi için uğraştım, gerekli izinleri aldım, kendi cebimden ödeyerek hazırladığım afişleri gerekli imzalar ve kaşeleriyle birlikte akşam saatlerinde bütün fakültelere astım. Ertesi sabah hepsi toplandı. Aylarca uğraştığım film gösterimini kendi klübümüz dışında bir avuç insanla paylaşabildim. Bak tekrar hatırlattın canım sıkıldı yine

  2. Ne yazıkki eğitim sistemimizin genel olarak “eğitim” olarak gördüğü haldır haldır ders kitabı okuyup, ders dinleyip sınavları vermek dışında kalan herşeye karşı mesafeli duruşu.

    Özel-devlet üniversitesi yada lise fark etmez. Maalesef eğitim sistemimiz öğrencilerin sosyal olarak gelişimine karşı. Sinema, dans, toplantı yada piknik fark etmiyor. Ya zararlı, yada boş uğraş bunlar kimilerine göre. Kimileri dediysem; bir lise müdüründen başlayıp daha yukarılara doğru herhangibir otorite.

    Toplum olarak hayatımızdan çıkaramadığımız bu “yassah hemşerim” ve sansür anlayışının topluma daha çok zarar verdiğini ve eğitim kurumlarının 1+1=2 gibi bilimsel kalıpları öğretmek haricinde sosyal ve sanatsal olarakta insan gelişimine katkıda bulunması gerektiğine nedense hiçbir otorite bugüne kadar anlayabilmiş değildir.

    HasSinek’in bu duruşları umarım gereken sonuçları verir.

  3. Bütün üniversteleri aynı tutmamak lazım. Mesela Bilginin Sinema klübünün ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz. Anime, Kısa film, Bilim kurgu fantazi gibi çeşitli toplu gösterimler yapıyolar sürekli. Diğer üniversteler de Bilgiyi biraz örnek alsa keşke.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Akbank Sanat'tan Güncel Arjantin Sinemasına Bakış 3 – Nieve Negra

Akbank Sanat’tan Güncel Arjantin Sinemasına Bakış

Akbank Sanat Mayıs'ta Arjantin Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla Arjantin sinemasından 4 ilginç
Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık Filminden İlk Fragman Yayınlandı 4 – Kingdom of the Planet of the Apes 2024 8

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık Filminden İlk Fragman Yayınlandı

Maymunlar Cehennemi serisi, yeni filmi Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık ile