Üniversite’de Sinemaya Sansür!

Sansür sadece internet üzerinde değil hayatımızın her anında ve bireyin öne geçmeye, kendini ifade etmeye çalıştığı her alanda kendini gösteriyor. Kadir Has Üniversitesi Sinema klübü sorumlusu Yiğit Sevinç’den aldığım bir maili sizlerle paylaşmak istiyor ve kafalarına yatmayan her şeyi, özellikle de kültür faaliyetlerini ‘boş iş’ olarak yaftalayanları protesto etmeye çağırıyoruz.

Yiğit diyorki:

“2 yıldır ittire ittire Kadir Has Üniversitesi’nde sinema alanında birşeyler yapmak için uğraşıyoruz. Üniversite yönetiminin saçma uygulamalarını, kulübe boş iş gözüyle bakmalarını umursamadan didindik durduk bu güne kadar. Bu sabah gösterimi duyurmak için izinli(Her afişe iki yetkilinin imza, kaşesi) olarak astığımız afişlerimiz güvenlik görevlileri tarafından toplatıldı. Olay aslında çok uzun ve dallı budaklı.

Emeğimizi çalan, önümüze taş koyan, şevkimizi kıran, Kadir Has Üniversite’sinde öğrenciye nefes alacak fırsat bıraktırmayan, afişlerimizin toplatılmasını sağlayan başta Genel Sekreterimiz Sn. Ahmet Söğütlü olmak üzere tüm yetkilileri protesto ediyoruz!

Bu mesele artık 450 üyeli HasSinek’in onur meselesi olmuştur ve sansüre karşı olan, emeğin yanında olan herkesin desteğini beklemektedir.”

Sansür hakkında ayrıntılı bilgiye www.khassinek.com adresinden ulaşabilirsiniz. Teşekkürler, Yiğit Sevinç – Kadir Has Üniversitesi Sinema Kulübü “HasSinek”

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Gölgemizden Korkuyoruz, Bu Kadar Tereddütle Hangi Sinema Sanatı?

Murat Tolga Şen, Yeşim Ustaoğlu'nun son filmi Tereddüt'ün bizzat yönetmeni tarafından sansürlenerek vizyona sokulmasını ve bağımsız Türk sinemacılarının çaresizliğini yazı konusu yapıyor.

3 Yorumlar

 1. Anlattığın olayın aynısını Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yaşadım. Aylarca film gösterimi için uğraştım, gerekli izinleri aldım, kendi cebimden ödeyerek hazırladığım afişleri gerekli imzalar ve kaşeleriyle birlikte akşam saatlerinde bütün fakültelere astım. Ertesi sabah hepsi toplandı. Aylarca uğraştığım film gösterimini kendi klübümüz dışında bir avuç insanla paylaşabildim. Bak tekrar hatırlattın canım sıkıldı yine

 2. Gökhan Özsaraçoğlu

  Ne yazıkki eğitim sistemimizin genel olarak “eğitim” olarak gördüğü haldır haldır ders kitabı okuyup, ders dinleyip sınavları vermek dışında kalan herşeye karşı mesafeli duruşu.

  Özel-devlet üniversitesi yada lise fark etmez. Maalesef eğitim sistemimiz öğrencilerin sosyal olarak gelişimine karşı. Sinema, dans, toplantı yada piknik fark etmiyor. Ya zararlı, yada boş uğraş bunlar kimilerine göre. Kimileri dediysem; bir lise müdüründen başlayıp daha yukarılara doğru herhangibir otorite.

  Toplum olarak hayatımızdan çıkaramadığımız bu “yassah hemşerim” ve sansür anlayışının topluma daha çok zarar verdiğini ve eğitim kurumlarının 1+1=2 gibi bilimsel kalıpları öğretmek haricinde sosyal ve sanatsal olarakta insan gelişimine katkıda bulunması gerektiğine nedense hiçbir otorite bugüne kadar anlayabilmiş değildir.

  HasSinek’in bu duruşları umarım gereken sonuçları verir.

 3. Bütün üniversteleri aynı tutmamak lazım. Mesela Bilginin Sinema klübünün ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz. Anime, Kısa film, Bilim kurgu fantazi gibi çeşitli toplu gösterimler yapıyolar sürekli. Diğer üniversteler de Bilgiyi biraz örnek alsa keşke.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir