Venedik'e Hazırlanan Hayaletler'den İlk Fragman 1 – Hayaletler

Venedik’e Hazırlanan Hayaletler’den İlk Fragman

6 Eylül 2020

Yönetmen ve sanatçı Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metraj filmi Hayaletler’den ilk fragman yayında! Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ve yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler, dünya prömiyerini yarın 77. Venedik Film Festivali’nde yapıyor. Festivale Türkiye’den seçilen tek film olan Hayaletler, Uluslararası Eleştirmenler Haftası bölümünde Geleceğin Aslanı Ödülü için yarışacak.

Küçük Kara Balıklar (2013), Sulukule Mon Amour (2016) gibi ödüllü kısalarıyla tanıdığımız Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği Hayaletler’den ilk fragman yayınlandı. Dünya prömiyerini yarın (7 Eylül) 77. Venedik Film Festivali’nde yapacak olan film, Uluslararası Eleştirmenler Haftası (Venice International Film Critics’ Week) bölümünde gösterilecek. Bu yıl Venedik’e Türkiye’den kabul edilen tek film olan Hayaletler, Geleceğin Aslanı Ödülü için yarışacak.

Yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği, başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaştığı Hayaletler; tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçiyor ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyesi üzerinden anlatıyor.

Selanik ve Doha destekli

Geçtiğimiz aylarda Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nin (CNC) Fransa yapımı projelere verdiği Dünya Sinema Fonu’nu (Aide aux Cinemas du Monde) kazanan Hayaletler, 2017’de Selanik Film Festivali’nin Crossroads platformunda En İyi Senaryo Ödülü ve Jüri Ödülü’nün ikisini birden almıştı. Bu yıl ayrıca İstanbul Film Festivali’nde Köprüde Buluşmalar’a seçilen film, Katar merkezli Doha Film Enstitüsü’nün ilk ya da ikinci film projelerine verdiği destek programında post prodüksiyon fonunun sahibi olmuştu.

Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer’in, kurgusunu Ayris Alptekin’in yaptığı filmin sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk, müziklerini de Ekin Üzeltüzenci üstlendi.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

AZRA DENİZ OKYAY

Venedik'e Hazırlanan Hayaletler'den İlk Fragman 2 – Azra Deniz Okyay

Sanatçı ve yönetmen Azra Deniz Okyay, İstanbul’da doğdu. 12 yaşında fotoğraf çekmeye başladı, 14 yaşında fotoğraf sanatçısı Dora Günel’in asistanı olarak çalıştı. 16 yaşında ilk kısa filmi Cengiz’i çekti. Pierre Loti Lisesi’ni bitirdikten sonra Paris’te Sorbonne Nouvelle’de lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Aynı dönemde Ecole des Hautes Etudes sicence Sociale’da Sosyoloji bölümünde izleyici öğrenci olarak devam eden Okyay, Michel Gondry’nin reklam ve klip prodüksiyon şirketi Partizan’da çalıştı. 2009’da Parisli müzik grubu SHERAFF için çektiği video klip, San Fransisco Frozen Film Festivalinde En İyi Müzik Videosu seçildi. 2010 yılında Türkiye’ye döndü ve yapım şirketi Depo Film’in ilk kadın yönetmeni olarak çalışmaya başladı. 2013’te yazıp yönettiği Küçük Kara Balıklar adlı kısası, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde En İyi Kısa Film, Barcelona Bağımsız Filmler Festivali’nde En İyi Görüntü, Hangi İnsan Hakları Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ve İzmir Kısa Film Festivali’nde En İyi Performans ödüllerini kazandı. 2016’da, iki genç kadının dans ile direniş hikâyelerini anlattığı kısa belgeseli Sulukule Mon Amour, !f İstanbul’un özel online gösterimiyle birkaç gün içinde 20 binden fazla kişi tarafından izlendi ve BFI, IDFA gibi önemli festival programlarında gösterildi. Yazıp yönettiği Hayaletler, ilk uzun metraj filmidir.

[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

DİLEK AYDIN

Yapımcı ve yönetmen Dilek Aydın, Ankara’da doğdu. Sırasıyla Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nde okudu. Hisar Kısa Film Festivali koordinatörlüğü yaptı, 2008 yılında Berlinale Talent Campus’e sinema yazarı olarak davet edildi. 2010’da Yeşilçam filmlerini yeniden kurgulayarak çektiği kısa filmi Ziyaret, Antalya Film Festivali’nde yarıştı, “Türkiye Sineması” derslerinde müfredat dahilinde gösterilmeye başladı. Şehri Terk Edin (2014) ve Devrialem (2016) adlı deneysel videoları yurtiçi ve yurtdışında birçok festivalde gösterildi. 2014’te Hrant Dink Vakfı yürütücülüğünde çektiği Habap Çeşmeleri: Bir Restorasyonun Hikâyesi adlı belgesel, Toronto’da düzenlenen Pomegranate Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptı. 2016 yılında ortak yapımcısı olduğu Münih Film Okulu bitirme projesi Ada ile Almanya’nın ilk uzun metraj filmlere verilen prestijli First Steps Ödülleri’ne aday oldu. 2017’de İstanbul ve Londra merkezli yapım şirketi Heimatlos Films’i kurdu. Aynı yıl, Saraybosna Film Festivali Talents bölümüne yapımcı olarak davet edildi ve Antalya Film Forum’da üç projesiyle ödül aldı. Dünya prömiyerini bu yıl Visions du Reel’de yapan Serdar Kökçeoğlu belgeseli Mimaroglu: The Robinson of Manhattan Island ve Azra Deniz Okyay’ın Venedik Film Festivali’nin Uluslararası Eleştirmenler Haftası’na seçilen filmi Hayaletler’in yapımcılığını üstlenen Aydın, yeni belgesel ve kurmaca film projelerine devam ediyor.

[/box]

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

HAYALETLER / GHOSTS

2020, Türkiye-Katar, 85’
Renkli, DCP, 2:39, 5.1 Sound, Türkçe

Yazan ve Yöneten: Azra Deniz Okyay
Yapımcı: Dilek Aydın
Yapım: Heimatlos Films
Dünya Hakları: MPM Premium

Oyuncular: Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar, Emrah Özdemir

Görüntü Yönetmeni: Barış Özbiçer
Kurgu: Ayris Alptekin
Müzik: Ekin Üzeltüzenci
Sanat Yönetmeni: Erdinç Aktürk
Ses: Erman Abaza
Ses Tasarımı: Cihan Alıngan
Ses Süpervizörü: Cenker Kökten
Renk Düzenleme ve VFX: Yücel Kurtul / Unite

[/box]

Türkiye genelinde saatlerce süren bir elektrik kesintisi yaşanmaktadır. Hiphop dansçısı olmak isteyen Didem, belediyede temizlik görevlisi olarak çalışan İffet, kentsel dönüşümün fırsatçısı Raşit ve mahallenin çocuklarına gönüllü film dersleri veren Ela’nın yolu, bu ‘karanlık’ günde kesişir. Hayaletler, o gün İstanbul’un Sucular semtinde yaşananları bu dört farklı insanın birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatıyor ve günümüz Türkiye’sine dair distopik bir portre çiziyor.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Disney Plus İlk Günden 10 Milyon Aboneye Ulaştı! 3 – disney plus launch

Disney Plus İlk Günden 10 Milyon Aboneye Ulaştı!

The Walt Disney Company'nin merakla beklenen dijital platformu Disney Plus,

Yorum yap, Tişört kap yarışmamız sonuçlandı.

Yorum yap, Tişört kap yarışmamız sonuçlandı ve tişörtü kapacak olan