Adana Film Festivali'nden Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü 1 – Aleksey Fedorchenko 01

Adana Film Festivali’nden Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü

2 Eylül 2018

Adana Film Festivali öncesi bir ödülün daha sahibi belli oldu. Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü Aleksey Fedorchenko’nun. 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nin ülkemizde ve dünyada hak ettiği değeri görmeyen yönetmenlere dikkat çekmek için geçen yıl vermeye başladığı ödülün ikincisi bu yıl Rus yönetmene gidiyor.

Adana Film Festivali'nden Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü 2 – Aleksey Fedorchenko 02Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün göreve gelmesinin ardından aralıksız yapılan ve içeriği zenginleşen Adana Film Festivali’nde geçen yıl ilk kez verilen Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü’nün ikincisi Rus Yönetmen Aleksey Fedorchenko’ya verilecek.

22-30 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nin 2017’de başlattığı uluslararası ödül bu yıl da devam ediyor. Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü ile ülkemizde ve dünyada hak ettiği değeri yeterince göremeyen sinemacıların onurlandırılması ve keşfedilmesi amaçlanıyor. Ödülün bu yılki sahibi yeni milenyumda Rus sinemasından çıkan en önemli yönetmenlerden Aleksey Fedorchenko. Yönetmenin beş uzun, üç kısa metrajından oluşan bir retrospektif dijital kopyalarından Adanalı sinemaseverlerle buluşacak. Ödül ise yönetmene 24 Eylül gecesi yapılacak ‘Açılış ve Onur Ödülleri Töreni’nde takdim edilecek.

Farklı kültürlere ve etnik gruplara ilgi duyan 1966 doğumlu yönetmen, kariyerine 2005’te “First On the Moon” (Pervye Na Lune) adlı türünde ülkesinin ilk örneği olarak anılan bir sahte belgesel ile başladı. 2007’de “The Railway”deki (Demir Yolu) baba-çocuk ilişkisi ve sirk tanımıyla fantastik ve absürt öğelerle ilişki kurarak sinemacının çığır açacak ayrıksı kimliğini ortaya koydu. 2010’da Venedik ana yarışmasına giren “Silent Souls” (Sessiz Ruhlar), onun Mikail Krichman’ın sinematografisiyle Tarkovsky ruhuna en yanaştığı filmiydi.

Adana Film Festivali'nden Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü 3 – Aleksey Fedorchenko posterler

2012’de “Celestial Wives of the Meadow Mari” (Meadow Mari’nin Kutsal Eşleri), paganizmin Decameron’u misali, 23 kadın öyküsünü odağına aldı. 2014’te Sovyetler Birliği’nin avangart sanatçılarının arasına girdiği “Angels of Revolution” (Devrim Melekleri) ise ikonik bir zaman-mekan ilişkisi tasvir ederek Sergei Parajanov’a göz kırptı. Şubat 2018’de Rotterdam Film Festivali’nde açılan “Anna’s War” (Anna’nın Savaşı), onun Yahudi soykırımına 6 yaşında bir kız çocuğunun gözünden gerçekçi bakışını gösterdi.

Yönetmen iki filmi dışında üç majör uluslararası festivalde yer alamayarak görmezden gelinen bir yetenek olarak hep geride kaldı. Bu uzun metrajların üçünün önünde Fedorchenko’nun Venedik Future Reloaded projesi için gerçekleştirdiği “Atavism”, The Fourth Dimension (2012) antolojik filmi için ürettiği “Chronoeye” ve Where Has The Time Gome? (2017) antolojik filmi için çektiği “Breathing” gösterilecek.

RETROSPEKTİFTE GÖSTERİLECEK FİLMLER

  • Demir Yolu (2007) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – 106’ – DCP
  • Sessiz Ruhlar (2010) – 78’ – DCP
  • Meadow Mari’nin Kutsal Eşleri (2012) – 106’ – DCP
  • Devrim Melekleri (2014) – 113’ – DCP
  • Anna’nın Savaşı (2018) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – 74’ – HD File
  • Chronoeye (2012) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – 37’ – DCP
  • Atavism (2013) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – 5’ – DCP
  • Breathing (2017) – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – 23’ – DCP
blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Optimized by Optimole
blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

İnönü Kısa, 5-8 Mayıs’ta

İnönü Üniversitesi 7.Uluslararası Kısa Film Festivali ile bu sene de
!f İstanbul Festival Scope’ta! 4 – Naciye

!f İstanbul Festival Scope’ta!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yılki yeniliklerinden biri de