X-Yeşilçam: Ayın Karanlık Yüzü

ÖTEKİ SİNEMA iftiharla takdim eder X-YEŞİLÇAM

Türk sinemasının tarihi yazılırken 70′li yılların ’seks furyası’ utangaçlık ile küçümseme karışımı bir duyguyla görmezden gelinmiştir bugüne değin. Genel görüş, televizyonun aileyi sinema salonlarından koparıp eve kapattığı ve meydanın lümpen takımına kaldığı yönündedir.

X-YEŞİLÇAM, sinema tarihimizin ihmal edilmiş bu ‘karanlık’ dönemine ait filmlerden oluşan bir galeri olmak niyetinde… Banu Alkan, Müjde Ar, Ajda Pekkan gibi bugün şöhretlerini belli ölçüde koruyanlardan Ahu Tuğba, Tülin Elgin, Leyla Sayar, Nur Ay, Sevda Ferdağ, Arzu Okay, Meltem Işık, Zerrin Egeliler, Mine Mutlu gibi isimlerini gittikçe daha az duyduklarımıza kadar kimler yok ki bu galeride.

Neyin müstehcen, neyin erotik ya da pornografik olduğu türünden teorik tartışmalara fazla girmeden bir envanter çıkarmayı amaçlıyor. Geçmişimizle hesaplaşma cesaretini göstereceğimiz günler geldiğinde bu envanterin çok işimize yarayacağı ve bu filmler üzerinden cinselliğe, ahlaka, iktidara bakmanın zihin açıcı olacağı kesin.

Daha önce Öteki Sinema’da yayınladığımız, 1975-1980 arası dönemi kapsayan film yazılarını bundan böyle yeni blogumuz X-Yeşilçam üzerinden yayınlamak niyetindeyiz.  Çünkü “Seks Furyası” denen  oluşum  8-9 yıllık kısa bir dönemi kapsamasına rağmen çok fazla insan öyküsü ve  üretim barındırıyor. Bu konuda ihtisaslaşmış bir yapıya ihtiyaç olduğunu düşündük. Sadece burada ki yazıları eklemekle kalmadık elimiz değmişken 2 yeni özgün yazı ekledik bile. Umarım ilginizi eksik etmez bizleri orada da onurlandırırsınız.

Macera filmlerinin egzotik bakışlı kadını, Yeşim Yükselen’in sinema serüveni

Erkeklerin fendi kadını bu defa yendi

Yanlış anlaşılmamak adına, küçük bir uyarımız var!

X-Yeşilçam Blog, hiçbir şekilde cinsel sömürü sitesi değildir. Blog’umuzun amacı, 1975-80 arası dönemde Türk sinemasının hakim türü olmuş fakat sonraları hepten unutulmak istenmiş  “Seks Furyası”nın neden ve sonuçlarına ışık tutabilmektir. Gizli amacımız ise bu filmlerde oynayan “Vay rezil!” denen özellikle kadın oyuncuların o zavallı senaryoların mecbur ettiği şablonlar dışında bizim gibi yaşamak zorunda olan insanlar olduğunun altını çizmektir. Bu blog ciddi sinemaseverler için hazırlanmıştır fakat doğası gereği 18+ materyaller içermektedir. Dikkatinize…

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Kimlik, Yabancılaşma ve Kavanozdaki Adam (1987)

Televizyon tarihimizin en ilginç ve başarılı dizilerinden biri olan Kavanozdaki Adam, modernleşme, kimlik ve yabancılaşma gibi konulara dolaylı yoldan yaptığı vurgu ile her görüşten izleyicinin ilgisini hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir