X-Yeşilçam: Ayın Karanlık Yüzü

31 Ekim 2008

ÖTEKİ SİNEMA iftiharla takdim eder X-YEŞİLÇAM

X-Yeşilçam: Ayın Karanlık Yüzü 1 – header

Türk sinemasının tarihi yazılırken 70′li yılların ’seks furyası’ utangaçlık ile küçümseme karışımı bir duyguyla görmezden gelinmiştir bugüne değin. Genel görüş, televizyonun aileyi sinema salonlarından koparıp eve kapattığı ve meydanın lümpen takımına kaldığı yönündedir.

X-YEŞİLÇAM, sinema tarihimizin ihmal edilmiş bu ‘karanlık’ dönemine ait filmlerden oluşan bir galeri olmak niyetinde… Banu Alkan, Müjde Ar, Ajda Pekkan gibi bugün şöhretlerini belli ölçüde koruyanlardan Ahu Tuğba, Tülin Elgin, Leyla Sayar, Nur Ay, Sevda Ferdağ, Arzu Okay, Meltem Işık, Zerrin Egeliler, Mine Mutlu gibi isimlerini gittikçe daha az duyduklarımıza kadar kimler yok ki bu galeride.

Neyin müstehcen, neyin erotik ya da pornografik olduğu türünden teorik tartışmalara fazla girmeden bir envanter çıkarmayı amaçlıyor. Geçmişimizle hesaplaşma cesaretini göstereceğimiz günler geldiğinde bu envanterin çok işimize yarayacağı ve bu filmler üzerinden cinselliğe, ahlaka, iktidara bakmanın zihin açıcı olacağı kesin.

Daha önce Öteki Sinema’da yayınladığımız, 1975-1980 arası dönemi kapsayan film yazılarını bundan böyle yeni blogumuz X-Yeşilçam üzerinden yayınlamak niyetindeyiz.  Çünkü “Seks Furyası” denen  oluşum  8-9 yıllık kısa bir dönemi kapsamasına rağmen çok fazla insan öyküsü ve  üretim barındırıyor. Bu konuda ihtisaslaşmış bir yapıya ihtiyaç olduğunu düşündük. Sadece burada ki yazıları eklemekle kalmadık elimiz değmişken 2 yeni özgün yazı ekledik bile. Umarım ilginizi eksik etmez bizleri orada da onurlandırırsınız.

Macera filmlerinin egzotik bakışlı kadını, Yeşim Yükselen’in sinema serüveni

Erkeklerin fendi kadını bu defa yendi

Yanlış anlaşılmamak adına, küçük bir uyarımız var!

X-Yeşilçam Blog, hiçbir şekilde cinsel sömürü sitesi değildir. Blog’umuzun amacı, 1975-80 arası dönemde Türk sinemasının hakim türü olmuş fakat sonraları hepten unutulmak istenmiş  “Seks Furyası”nın neden ve sonuçlarına ışık tutabilmektir. Gizli amacımız ise bu filmlerde oynayan “Vay rezil!” denen özellikle kadın oyuncuların o zavallı senaryoların mecbur ettiği şablonlar dışında bizim gibi yaşamak zorunda olan insanlar olduğunun altını çizmektir. Bu blog ciddi sinemaseverler için hazırlanmıştır fakat doğası gereği 18+ materyaller içermektedir. Dikkatinize…

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Geri Dönüşmez Filmler Ödüllendirildi! 2 – MG 5346

Geri Dönüşmez Filmler Ödüllendirildi!

Ataşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ataşehir
Mimaroğlu Belgeseli Fongogo Destek Kampanyası 3 – Mimaroğlu Belgeseli 1

Mimaroğlu Belgeseli Fongogo Destek Kampanyası

İlhan Mimaroğlu’nun müziğine; İlhan ve Güngör’ün yazılmamış biyografilerine de yer