Yabani Dergi’nin 10. Sayısı Son Sayı mı Olacak? 1 – Yabani Dergi 10 banner 2

Yabani Dergi’nin 10. Sayısı Son Sayı mı Olacak?

9 Mart 2017

Fantastik, bilimkurgu, korku ve çizgi romanı aynı potada eritmeyi başaran Yabani Dergi‘nin 10. sayısı çıktı. Bu sayı ile Yabani Dergi yayın hayatında sona mı geldi?

Yabani Dergi’nin 10. Sayısı Son Sayı mı Olacak? 2 – Yabani Dergi 10 banner 2

Yazar ve çizer Devrim Kunter’in önderliğinde çıkan dergi, 10 ayda bize onlarca farklı hikaye sunmakla kalmadı okuyucuları pek çok yazar ve çizerle de tanıştırdı. Ülkemizde yapılması zor bir şeyi yaptı ve genele değil özele hitap ederek zihinlerde yer kaplamış hikayeleri, çizgileri okurlarla buluşturmayı başarmış.

Maalesef okuma oranının çok düşük olduğu ülkemizde riskli bir işe girişip, daha önce pek çok yayının da başına geldiği üzere Yabani Dergi de bu sayıyla son kez okuyucularla buluşabilir. Dilerseniz Yabani Dergi’nin 10. sayısındaki önsöze birlikte bakalım!

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Bir itirafla başlayalım, çizgi roman dergimizi ucuz fiyatla satarak çok kişiye ulaşma fikrimiz başarısız oldu. Der­gimizde değişikliğe gitmemizin başlıca sebebi bu. Öte yandan Yabani`nin diğer hedefi farklı yazarlarımızı ve çizerlerimizi yayınlamaktı. 10. sayı itibariyle 79 yerli yazar ve çizeri konuk ettik. Türkiye’de farklı çizgi romanlar ve hikâyeler yazıldığını, çizildiğini göstermeye çalıştık. 10. sayımız özel bir sayı olsun istedik. Bize ilham veren, edebiyatın ve çizgi romanın fantastik dünyasına bizi çeken insanların öykülerini çizgi roman­laştırdık ya da onların ürettiği eserlere göndermelerde bulunan çizgi ro­man ve illüstrasyonlar yaptık.

Yabani Dergi’nin 10. Sayısı Son Sayı mı Olacak? 3 – Yabani Dergi 10 kapak“Cthulhu’nun Çağrısı” H.P. Lovecraft’ın yarattığı korku dünyasının mihenk taşı olan hikâyesini, Dost Körpe’nin çevirisi, Ömer Tunç’un çizimleriyle okuyacaksınız. Edgar Allan Poe’nun “Kuzgun” şiirini Kutlukhan Kutlu çevirisiyle Hakan Duman yorumladı.

Kafka’nın “Dönüşüm”ü, Vedat Çorlu çevirisiyle Orhan Mertin stilize anlatımını birleştirdi. Tolkien’in “İstif’ şiiri, Niran Elçi çevirisiyle ve A. Gökhan Gültekin çizimle­riyle sunuldu. Ömer Seyfettin’in “Beyaz Lale”si ise Devrim Kunter tarafından çizgi romana uyarlandı.

Bu sayımızda sadece uyarlamalar değil, sevdiğimiz yazarlara, karakterlere atıf yapan iki çizgi roman daha var.

“Ünlü Yazarların Kesilmiş Elleri”, Göktuğ Canbaba’nın hikâyesinden Eren Arık’ın çizdiği bir uyarlama.

“Dr. Frankenstein” Devrim Kunter’in yazdığı, Bora Örçal’ın ilk bölü­münü, Özgür Yıldırım’ın ikinci bölümünü çizdiği bir klasik edebiyat kahramanları geçidi.

Bu sayıdaki illüstrasyonlar sırasıyla; Ayşe İrem Aktaş, Sibel Bozkurt, Ayşe­gül Sınav, Koral İlhan, Tamer Poyraz Demiralp, Yasin Karakaya, Ethem Onur Bilgiç, Mehmet Özen, Aykut Aydoğdu ve Ahmet Uzun’a ait.

Kapağımız Hakan Arslan’dan, arka kapağımız İsmail İnceoğlu’ndan.

Bu sayının oluşmasında bu değerli kitapları yayınlayan ve çizgi romanlaş­tırmamız konusunda desteklerini esirgemeyen İthaki ve DeliDolu yayın­larına teşekkür ederiz.

Bu sayı hepimiz için önemli, hep birlikte Yabani’nin devam edip etmeye­ceğine karar vereceğimiz sayı olacak.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle…[/box]

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Yabani Dergi’nin 10. sayısını Yay-Sat bayiileri ve Arkadaş Kitabevi, Kitapsan, Metro, Dost, D&R, Nezih Kitapevi, Ekspres Kipa, Özdilek, Real, Ersan, Remzi Kitabevi, Ilkım, Makro Market, İnkilap Kitabevi, Şok, Kiler Gida, Üçler, Kipa mağazalarında bulabilirsiniz.[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

4. Kısa Film Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu 4 – Sabancı Vakfı 4 Kısa Film Yarışması ödül töreni

4. Kısa Film Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

Sabancı Vakfı’nın “Kısa Film Uzun Etki” sloganıyla bu sene dördüncüsünü
Tarzan Zor Durumda 5 – Tarzan Zor Durumda başlık

Tarzan Zor Durumda

Tarzan, Tarzan olalıberi hiç böyle güç durumda kalmamıştı… Üstelik de,