Yeni Başlangıçlar Umuyoruz Seçkisi Kundura Sinema’da 1 – Maya Deren The Very Eye of Night

Yeni Başlangıçlar Umuyoruz Seçkisi Kundura Sinema’da

20 Ekim 2021

Beykoz Kundura’nın özgün endüstriyel mimarisiyle sıra dışı bir izleme deneyimi sunan sinema salonu Kundura Sinema’nın kapıları Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz adlı seçkiyle 23 Ekim Cumartesi günü yeniden açılıyor.

Avangart sinemanın öncüsü Maya Deren’in Teiji Ito’nun müzikleri ve Metropolitan Opera Balesi dansçılarıyla çektiği 1958 yapımı son filmi “The Very Eye of Night”, bağımsız film kolektifi Los Ingrávidos’un Meksika’daki kadın cinayetlerini anlattıkları “Coyolxauhqui”, Fransız görsel sanatçı Pauline Curnier Jardin’in Aziz Sebastian kutlamalarını çarpıcı bir atmosferde kurguladığı “Explosion Ma’ Baby” ve Lisa Jackson’ın likenlerin şaşırtıcı görselliği ve organizmalarından ilhâmla yarattığı “Lichen” adlı filmlerden oluşan seçki, Kundura Sinema’da döngüsel bir gösterim formatında izleyiciyle buluşacak.

Küratörlüğünü Alman sanatçı ve yazar Pia Chakraverti-Wuerthwein’in yaptığı seçki; pandemi dünyasında dokunmanın, hareket etmenin ve yakınlaşmanın değerini yeniden hatırlatabilmeyi amaçlıyor ve aynı zamanda, düşünme şeklimizi biçimlendiren ikilikler üzerine sorgulamalar içeriyor. Duygusal stimülasyona yol açan bir seyir deneyimi sunan Yeni Başlangıçlar, Umut Ediyoruz seçkisini 7 Kasım’a dek Cumartesi ve Pazar günleri 17:30-19:30 saatleri arasında beykozkundura.com adresinden randevu alarak Kundura Sinema’da ücretsiz izleyebilirsiniz.

Beykoz Kundura’nın kazan dairesinden dönüştürülen ve özgün endüstriyel mimarisiyle sıra dışı bir izleme deneyimi sunan sinema salonu Kundura Sinema’nın kapıları Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz film seçkisiyle 23 Ekim’de yeniden açılıyor. Küratörlüğünü Alman sanatçı ve yazar Pia Chakraverti-Wuerthwein’in yaptığı seçki, içinden geçtiğimiz zorlu pandemi zamanlarında dokunmanın, hareket etmenin ve yakınlaşmanın değerini yeniden hatırlatabilmeyi amaçlıyor ve aynı zamanda, düşünme şeklimizi biçimlendiren ikilikler üzerine sorgulamalar içeriyor.

Yeni Başlangıçlar Umuyoruz Seçkisi Kundura Sinema’da 2 – Pauline Curnier Jardin Explosion Ma Baby

İzleyiciyi duygusal stimülasyona yol açan bir seyir deneyimiyle buluşturacak Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz seçkisinde; Meksikalı bağımsız film kolektifi Los Ingrávidos’un Aztek ay tanrıçası Coyolxauhqui’nin hikâyesinden yola çıkarak günümüz Meksikasındaki kadın cinayetlerini yorumladıkları deneysel filmleri “Coyolxauhqui” (2017), Fransız görsel sanatçı Pauline Curnier Jardin’in Aziz Sebastian onuruna her yıl düzenlenen bir kutlamanın atmosferini çarpıcı bir gözlemle anlattığı videosu “Explosion Ma’ Baby” ve Lisa Jackson’ın alg türü bitki ile bir mantar türünün birleşmesiyle oluşan likenlerin özgün yaşam döngülerine ve kolektif hayatlarını yaratan büyüleyici organizmalarına şapka çıkaran kısası “Lichen” (2019), seyirciyle buluşacak.

Seçkide ayrıca; avangart sinemanın yaratıcılarından olan ve 1961 yılında kaybettiğimiz Maya Deren’in “The Very Eye of Night” adlı son filmi de gösterilecek. Maya Deren’in dans ve ritüel tutkusunu etkileyici bir dille anlattığı 1958 yapımı filmi, 1990 yılında keşfedilerek seyircisiyle 32 yıl sonra ilk kez buluşmuştu. 16 mm formatında çekilen ve müziklerinde Maya Deren filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden, Japonyalı besteci Teiji Ito’nun imzası bulunan filmde, New York Metropolitan Opera Balesi’nden dansçılar rol alıyor.

Döngüsel bir gösterim formatında sunulacak filmler 7 Kasım’a dek Cumartesi ve Pazar günleri 17:30-19:30 saatleri arasında Kundura Sinema’da ücretsiz izlenebilecek. Gösterimlere beykozkundura.com adresinden ücretsiz randevu alarak katılabilirken, Tuğçe Ulugün Tuna’nın Kundura Sahne’de sergilenen dans eseri REVERT’e bileti olan izleyiciler ise randevu almadan Kundura Sinema’daki programı yakalayabilecekler.

Beykoz Kundura’da zaman

Gösterim öncesi Beykoz Kundura’nın yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Haziran’da açılan Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Gösterim günlerinde Yeniköy’den 20 dakikada bir kalkan motorlar ve şehir hatları vapur/feribotları ile denizden ulaşım sağlayabilir, Beykoz İskelesi’nden Beykoz Kundura’ya yarım saatte bir kalkan ücretsiz ring servisini kullanabilirsiniz. Deniz motorunu tercih edecek izleyiciler Beykoz Kundura’nın özel iskelesine varabilir, karadan özel aracıyla gelecek izleyiciler de otopark hizmetinden ücretsiz yararlanabilirler.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

YENİ BAŞLANGIÇLAR, UMUYORUZ

Kundura Sinema

Tarih: 23 Ekim – 7 Kasım 2021
Gösterim Günleri: Cumartesi ve Pazar
Saat: 17:30-19:30
Türkçe altyazılı, Ücretsiz

“Bu genişletilmiş sinema programı, yaşadığımız zorlukları ve şiddeti inkar etmeksizin; dokunmanın, hareketin ve yakınlığın keyfini hissetme özlemimizden ortaya çıktı. Programdaki dört film estetik özelliklerinin yanı sıra yaşam/ölüm, şiddet/zevk, insan/insan-dışı gibi ikililere meydan okumaları nedeniyle seçildi. Programın amacı izleyicileri biraz şok etmek ve aynı zamanda onları duygulandırmak; keyifli bir uyarılma deneyimiyle içinde bulunduğumuz izolasyon ve duyarsızlık halinden çıkmamızı sağlamak.’’

Pia Chakraverti-Wuerthwein – Küratör

COYOLXAUHQUI

Yönetmen: Los Ingrávidos Kolektifi
Meksika / 2017 / 16mm / Renkli / Sessiz / 9’46’’
Festivaller: Cine de Morelia FF, Media City FF (2018), London Short Film Festival (2021)

Coyolxauhqui, Aztek ay tanrıçasının erkek kardeşi; savaş, güneş ve insan kurban edilen törenlerin tanrısı Huitzilopochtli tarafından öldürülme hikayesini yeniden biçimlendiriyor. Ses ve görüntüyü cesur bir estetikte birleştiren kısa film bu mitolojik öyküye referansla Meksika’daki güncel kadın kırımının kökleri derin kültürel yapılanmalara inen ataerkil tarih ile olan ilişkisini ifşa eden bir ‘algı şiiri’ sunuyor.

EXPLOSION MA’ BABY

Yönetmen: Pauline Curnier Jardin
Hollanda-İtalya-Fransa / 2017 / Super 8 HD / Renkli / Sessiz / 9’
Festivaller: IFFR, Amsterdam International Documentary FF, 25 FPS Festival (2017)

Bir Ağustos akşamı. Güneşin boğucu sıcaklığı derinizi deliyor. Etrafınız bedenlerle çevrili. Binlerce baba, erkek bebeklerinin bedenlerini Aziz San Sebastian tarafından kutsanmaları için göğe kaldırıyor. Çığlıklar, renkler, para çelenkleri, ilahiler ve patlamalar. Erkeklere özel bu kutlamalarda kadınlar ise arkada, töreni büyük bir adanmışlık içinde takip ediyorlar. Yönetmen Pauline Curnier Jardin, gerçekleştiği yeri gizli tuttuğu ve defalarca katılarak her sene kaydettiği bu dini ritüelin coşkulu ve büyüleyici atmosferini izleyiciyi bir heyecan girdabının içine çekerek transa sürükleyen görsel-işitsel bir deneyimine dönüştürüyor.

THE VERY EYE OF NIGHT

Yönetmen: Maya Deren
ABD / 1958 / 16mm / Siyah&Beyaz / Sessiz / 9’

Deneysel ve avant-garde sinema alanındaki üretimiyle tanınan Maya Deren’in son tamamlanmış filmi The Very Eye of Night, Deren’in zaman ve mekan bağlarından kurtulmuş estetiğini taşıyor. 1952 – 1955 yılları arasında koreograf Antony Tudor ile işbirliği içinde hazırlanan ancak 1959 yılında Japon besteci Teiji Ito’nun orjinal müziği eklenene kadar gösterime sokulmayan filmde Metropolitan Opera ve Bale Okulu öğrencileri tarafından gerçekleştirilen bir dizi bale ve dans hareketleri yer alıyor. Dans ve hareket üzerine meditatif bir çalışma olan, görüntülerin negatif film orijinalleri ile gösterildiği The Very Eye of Night, düşsel akışıyla izleyiciyi teslim alan bir çekim gücüne sahip.

LICHEN

Yönetmen: Lisa Jackson
Kanada / 2019 / 3D Macro / Renkli / 12’
Festivaller: Toronto Images Festival (2019), Sundance (2020)

Lisa Jackson’ın makro 3D ile çektiği kısa belgeseli Lichen, bizleri gizemli bir organizmanın dünyasına götürüyor ve günümüzde halen bilim insanlarını şaşırtmaya devam eden bu etkileyici yaşam formundan neler öğrenebileceğimizi sorguluyor. Uzay dahil olmak üzere(!) en zorlu koşullarda yaşama tutunabilen bu kadim ve çeşitliliği bol liken türüne hem bilimsel hem de filozofik bir perspektiften yaklaşan film liken uzmanı Trevor Goward’ın aynı anda hem şiirsel hem de zihin açan detaylı anlatımıyla zenginleşiyor.

[/box]

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Korku Atölyesine Katılın! 3 – AYRINTI SINEMADA TURLER2

Korku Atölyesine Katılın!

4 Mayıs-8 Haziran arası Kutlukhan Kutlu rehberliğinde yapılacak Ayrıntı Akademi
Pera Film 2014'e 2 Çarpıcı Program ile Veda Ediyor! 4 – You Are God

Pera Film 2014’e 2 Çarpıcı Program ile Veda Ediyor!

Pera Film, Aralık ayında iki program düzenliyor.