Yenilenen “On Kadın” İzleyiciyle Buluşuyor 1 – On Kadın

Yenilenen “On Kadın” İzleyiciyle Buluşuyor

1 Şubat 2019

İstanbul Film Festivali, Zurich Sigorta işbirliğiyle Türk sinemasının en önemli yapıtlarını yeniden sinemaya kazandırıyor. Sinemamıza birçok başyapıt kazandıran ve bu yıl festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alacak olan Şerif Gören’in 1987 yapımı filmi On Kadın, Zurich Sigorta işbirliğiyle Atlas Post Production tarafından restore ediliyor. İKSV tarafından 5-16 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 38. İstanbul Film Festivali’nin “Dünden Bugüne Türk Klasikleri” bölümü kapsamında, yenilenmiş kopyasıyla yeniden beyazperdede izleyiciyle buluşuyor.

Yenilenen “On Kadın” İzleyiciyle Buluşuyor 2 – On Kadın 1

Filmlerinde sıkça kadın sorunlarına eğilen usta yönetmen Şerif Gören’in, Hüseyin Kuzu’nun senaryosundan sinemaya aktardığı On Kadın’ın odağı, erkek egemen bir dünyada ayakta kalmaya çabalayan kadınlar. Hepsini Türkan Şoray’ın canlandırdığı kadın portreleri çizen On Kadın, bireysel filmlerin çekildiği 1980 sonrasında cinsiyet eşitliği, kadının toplumsal konumu, kadına şiddet, cinsiyet rolleri, modernleşme, sosyal haklar, toplumsal baskı ve bireysellik gibi kavramları işleyen önemli filmlerden kabul ediliyor.

On Kadın’da gazeteci, ana-kız, feminist, gelin, köylü kadın gibi başlıklarla farklı sosyopolitik kesimlerden kadınların birbirinden bağımsız hikâyeleri farklı bölümlerde anlatılıyor.

İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülü sahibi Türkan Şoray’ın dokuz farklı kadını canlandırdığı filmdeki diğer rolleri Erdal Özyağcılar, Songül Ülkü, Bilal İnci, Hale Akınlı, Asuman Arsan, Oktay Sözbir, Yavuzer Çetinkaya, Sükan Kahraman, Bora Ayanoğlu, Şule Yaşar, Nizam Ergüden, Selma Tarcan, Orhan Alkaya, Gülsen Tuncer üstleniyor. Şerif Gören’in yönettiği, senaryosunu Hüseyin Kuzu’nun yazdığı On Kadın’ın yapımcıları Kadir ve Ferit Turgut, kurgucusu Mustafa Kul, görüntü yönetmeni Erdal Kahraman; filmin müziklerini Atilla Van besteledi, sanat yönetimini ise Naz Erayda üstlendi. Filmde Türkan Şoray’ı her bölümde farklı bir ses sanatçısı seslendirdi: Bedia Ener, Arsen Gürzap, Celile Toyon, Güler Ökten, Aliye Uzunatağan, Alev Koral, Nevin Akkaya, Zerrin Sümer ve Neval Balçın.

İstanbul Film Festivali, bu yıl On Kadın’ın yönetmeni Şerif Gören’e Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim ediyor. Sinema ödülleri, 38. İstanbul Film Festivali’nin açılış galasının yapılacağı 4 Nisan akşamı verilecek.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor! 11 – 18 Isci Filmleri Festivali header

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başlıyor!

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da
Üç Festival Çevrimiçinde Bir Araya Geliyor 12 – Nasipse Adayız

Üç Festival Çevrimiçinde Bir Araya Geliyor

3 festival çevrimiçinde bir araya geliyor. İstanbul Film Festivali, Adana