Yeşilçam Filmleri Kadir Has Üniversitesi’nde

Yeşilçam filmleri Kadir Has Üniversitesi’nde! Cibali’de 4 gün boyunca Yeşilçam filmleri hem seyredilecek hem de tartışılacak.

Yeşilçam Filmleri Kadir Has Üniversitesi'nde 1 – Yeşilçam Filmleri Kadir Has ÜniversitesiKadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile “Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı” düzenliyor.

2-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek konferansta 3 gün boyunca Yeşilçam filmlerinin felsefesi, teknolojileri, klişeleri, masalsı anlatımları konuşulacak; kentsel dönüşüm, İstanbul, isyankar gençlik ve çocuk tahayyülleri gibi filmlerde sıkça ele alınmış kavramlar tartışılacak.

Sinema sektörünün yakından tanıdığı birçok senarist, yönetmen, yapımcı, oyuncu ve eleştirmenin konuşmacı olarak yer alacağı konferansın ana konuşmacıları ise melodram türünü masaya yatıran yetkin çalışmalarıyla bilinen film kuramcısı Emeritus Profesör Christine Gledhill, ulusal sinema ve dünya sinemaları üzerine incelikli araştırmalar sunmuş Columbia Üniversitesi Film Çalışmaları Profesörü Richard Peña ve Bahçeşehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü bünyesinde, özellikle Türkiye Sineması’nı odağına alarak yaptığı ulusal ve uluslararası yayınlarıyla akademiye önemli katkılar sunmuş Prof. Dr. Savaş Arslan.

Film Gösterimleri

2 Mayıs 2018, Çarşamba

  • 10.00-11.30 Ayşecik Sokak Kızı (Ülkü Erakalın, 1966)
  • 12.00-13.45 Küçük Hanımefendi (Nejat Saydam, 1961)
  • 14.00-16.00 Şafak Bekçileri (Halit Refiğ, 1963)
  • 16.30-18.00 Senede Bir Gün (Ertem Eğilmez, 1971)

Konferans programı için: tfayy.org

Tarih: 2-5 Mayıs 2018

Açılış: 3 Mayıs, saat 10:00-18.00

Yer: Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir