Yılın Yönetmeni Ödülü Kız Kardeşler Filmi ile Emin Alper’in 1 – Ayvalık Yılın Yönetmeni Ödülü 2019 2

Yılın Yönetmeni Ödülü Kız Kardeşler Filmi ile Emin Alper’in

Ayvalık Vural sinemasında düzenlenen açılış töreninde Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü Kız Kardeşler filmi ile Emin Alper’e verildi.

Kariyo & Ababay Vakfı (KAV), sinema alanında yaratıcılığı, öncü ve örnek olmayı, ilham vericiliği, üretkenliği ve ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı onurlandırmak amacıyla “Yılın Yönetmeni Ödülü”nü geçen yıl ilk kez Ahlat Ağacı filmi ile Nuri Bilge Ceylan’a vermişti. “Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü” son bir yıl içinde uzun metraj sinema filmi ticari gösterime girmiş ya da ulusal ve uluslararası festivallerde yer almış olan yönetmenlerden birine üstün sanatsal başarısı için veriliyor.

Yılın Yönetmeni Ödülü Kız Kardeşler Filmi ile Emin Alper’in 2 – Ayvalık Yılın Yönetmeni Ödülü 2019 1

Bu yıl KAV Yılın Yönetmeni Ödülü Danışma Kurulu sinema yazarı Mehmet Açar, senarist ve yazar Gaye Boralıoğlu, yönetmen ve senarist Mahmut Fazıl Coşkun, yönetmen Gürcan Keltek ve oyuncu Damla Sönmez’den oluşuyordu. Danışma Kurulu’nun belirlediği dört aday arasından KAV tarafından seçilen Emin Alper, Kız Kardeşler filmi ile 100.000 TL değerindeki ödülün sahibi oldu. KAV’ın kurucularından Sami Kariyo ödül heykelciğini Vural sinemasında yapılan açılış töreninde Emin Alper’e sundu.

Sami Kariyo konuşmasında, “Ayvalık başka bir yer. Ayvalıklılar şahane insanlar. Bizi geldiğimiz andan itibaren bağırlarına bastılar. İlk festivalden aldığımız güçle buradayız, bundan sonra da devam edeceğiz,” diyerek festivalin uzun soluklu olacağını bir kez daha teyit etti. Emin Alper’e ödülünü takdim ederken, “Besleme kültürünün çok yaygın olduğunu okumuştum, Emin Alper bu filmiyle oldukça evrensel bir konuya değinmiş,” dedi.

Yılın Yönetmeni Ödülü Kız Kardeşler Filmi ile Emin Alper’in 3 – Ayvalık Yılın Yönetmeni Ödülü 2019 3

Emin Alper bu ödülü almanın gurur verici olduğunu belirtti. Alper, “Bizim gibi film çekerken yüzlerce sorunla boğuşan insanlar için maddi desteğin önemi var. Dürin Ababay ve Sami Kariyo’ya teşekkür ediyorum, sinemamızda kalıcı izler bırakıyorlar. Bu ülkede kültüre ve sanata ne kadar az değer verildiğini biliyorum, Başka Sinema çok önemli,” dedi. Sözlerini, “Kültür ve sanat alanında bir isimden daha bahsedeceğim, bize de destek veren Osman Kavala 2017’de tutuklandı. Haberi çekimler sırasında aldık, naif bir iyimserlikle çekimler bitince çıkar dedik ama çıkmadı. Birkaç gün sonra da davası var, biz bu davanın takipçisiyiz,” diyerek sürdürdü.

Festivalde Kız Kardeşler filminin biletleri tükendiği için 6 Ekim Pazar günü saat 10.00’da Vural sinemasında ek gösterim yapılacak.

Açılış töreninin ardından Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer adlı filmi gösterildi. Usta yönetmenin otobiyografik kurmaca filmi, bu yıl Cannes Film Festivali’nde filmin başrol oyuncusu Antonio Banderas’a En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırmıştı.

Bugün festivalde Antonio Cosentino’nun “Ellerin Havada, Keşke Hep Öyle Kalsa” başlıklı sergisi açıldı. Cosentino’nun sinemadan ilham alarak yaptığı resimleri bir araya getiren sergi festival boyunca 10.00-19.00 saatleri arasında ofiskafe’de görülebilir.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali 10 Ekim’e kadar sürecek. Festival kapsamında 34 ülkeden 59 film gösteriliyor. Ayrıca programda paneller, yönetmen ve film ekipleriyle gösterim ardından sohbetler, çocuklar ve üniversite öğrencileri için atölyeler yer alıyor.

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir