Yine mi Uzaylı?

Independence Day 2 var olmayan bir proje ama aslında birkaç yıldır var olmaya çalışıyor. Yönetmen Roland Emmerich ile ünlü oyuncu Will Smith yıllardır popüler bilim kurgu filminin devamının oluşum sürecinin farklı basamakları hakkında konuşuyorlardı. Ancak somut olarak ortada herhangi bir şey yoktu. Yapımla ilgili duyduğumuz son şey ise Fox’un Smith olsa da olmasa da devam filmi gerçekleştirme konusundaki kararlılığıydı. Geçtiğimiz günlerde ise yine uzaylı diyen yapımcı Dean Devlin, Roland Emmerich ile beraber aktif bir şekilde Independence Day 2 üzerinde çalışmaya başladıklarını açıkladı. Bunun dışında, ikili 1994 yapımı bilim kurgu filmi Stargate ile başlayan hikayeyi iki yeni devam filmiyle bitirmeyi de düşünüyor.

Yine mi Uzaylı? 1 – spaceship

Devlin, Emmerich ile birlikte Independence Day 2’yi gerçekleştirmeye kesin kararlı olduklarını ancak şu an için kesin sözler veremeyeceğini açıkladı:

“Roland’la 11 yıldır ilk defa birlikte çalışıyoruz ve bu filmi yapma fikri bizi çok heyecanlandırıyor. Eğer bütün parçaları bir araya getirebilirsek, bunu gerçekleştirsek de gerçekleştiremesek de, kesinlikle zorlu bir yol olacak. Ancak şunu söyleyebilirim ki ilk filmi yaptığımızdan beri ilk defa bunun gerçekten zorluklara değer bir konsept, her şeye değecek bir süreç olduğuna inanıyorum.”

1996 yapımı Independence Day Will Smith’in statüsünü “film yıldızı” olarak değiştiren ve büyük gişe yapan bir filmdi. Elbette bir Shakespeare eseri değil ama insanlara eğlenceli vakit geçirten, heyecanlandıran Emmerich tarzı bir filmdi. Peki, öyleyse devam filmini bu kadar süre geciktiren neydi? Elbette ilk filmin sanatsal bütünlüğü:

“Yıllardır devam filmi yapma konusunda kararlıyız aslında çünkü ilk filmi onurlandırmak istiyoruz. İlk filmdi bizi kariyerlerimizde yükselten. Ayrıca hem filmi hem de o deneyimi çok sevmiştik. Devam filmini sadece maddi anlamda iyi bir fikir olduğu için yapmak istemedik. Bunu ilk filmi onurlandıracağına inandığımız bir fikre veya konsepte sahip olduğumuzda gerçekleştirmek istedik.”

Devlin “herkesle görüşme gibi uzun bir sürece” başladıklarını doğruladı. Yani ilk filmdeki oyuncuların dönüp dönmeyeceği de bu süreç içinde belli olacak. Şahsen Jeff Goldblum varsa, filme şimdiden bilet ayırtabilirim. 2000 yapımı The Patriot’tan beri birlikte çalışmamış olsalar da, Devlin ve Emmerich’in iş ilişkisi 1994 yapımı Stargate’e kadar uzanıyor. Devlin yaptığı açıklamalarda Emmerich’le daha önce birlikte üç Stargate filmi planladıklarını ve o filme de bir şekilde devam etmek istediklerini de belirtti:

“Stargate’te her zaman bir boşluk vardı. İlk filmi yaptığımızda, hemen ikinci ve üçüncüyü de yapmak istemiştik. Ama yıllar içinde bunu ertelemek zorunda kaldık. Şu anda umudumuz Stargate konusunda bir şans daha yaratıp anlatmak istediğimiz hikayenin tamamını anlatabilmek.”

Kaynak: Divxplanet

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimized by Optimole