Yunan Film Günleri Haziran’da İstanbul’da 1 – Reconstruction 1970 02

Yunan Film Günleri Haziran’da İstanbul’da

17 Mayıs 2022

Yunan sinemasının auteur yönetmenlerinden özgün ve ödüllü filmlerin gösterileceği Yunan Film Günleri, 7-12 Haziran 2022 tarihlerinde Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Yunanistan’dan EMEIS Kültür Kolektifi ve Türkiye’den istos film ile istos yayın’ın ortaklığında ilki yapılacak Yunan Film Günleri, ülke sinemasının 60’lardan 80’lere uzanan verimli döneminden seçilmiş usta işi filmleri yenilenmiş kopyalarıyla İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak.

Yunan Film Günleri Haziran’da İstanbul’da 2 – Anaparastasi Reconstruction 1970 posterTheo Angelopoulos’un “Yeni Yunan Sineması’nın doğuşu” olarak gösterilen 1970 yapımı filmi Anaparastasi / Reconstruction / Tatbikat ile açılışını yapacak Yunan Film Günleri’ndeki gösterimlere katılım sınırlı sayıda ve ücretsiz olacak.

Yunan sinemasından film profesyonellerini İstanbul’da ağırlayacak etkinliğin konuklarından biri de, Angelopulos’un Büyük İskender, Leyleğin Geciken Adımı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Ulis’in Bakışı filmlerinin yanı sıra Yeşim Ustaoğlu filmi Bulutları Beklerken’in senaristi Petros Markaris olacak. Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve Yunan Film Merkezi ile Yunan Film Akademisi’nin destekleriyle gerçekleşecek Yunan Film Günleri’nin film ve etkinlik programı önümüzdeki günlerde yunanfilmgunleri.com adresinde açıklanacak.

Yunanistan’dan EMEIS Kültür Kolektifi ile Türkiye’den istos film ve istos yayın’ın ortaklığında ilki yapılacak Yunan Film Günleri, 7-12 Haziran 2022 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek.

Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve Yunan Film Merkezi ile Yunan Film Akademisi’nin destekleriyle Pera Müzesi’nde gerçekleşecek etkinlikte tüm gösterimler ücretsiz olacak. 7 Haziran Salı akşamı başlayacak Yunan Film Günleri’nin açılışını, Yunan sinemasının auteur yönetmenlerinden Theo Angelopoulos’un ilk uzun filmi de olan Anaparastasi / Tatbikat (1970) yapacak.

Yeni Yunan Sineması’nın doğuşu

Yunan Film Günleri Haziran’da İstanbul’da 3 – Reconstruction 1970 04

Theo Angelopoulos’un bir tutku suçu haberinden yola çıkarak cinayetin işlendiği köyde ve olayın tanıkları eşliğinde çektiği film, 60’lar ve 70’lerde Almanya’ya işçi göçünün yaşandığı ülkenin sosyoekonomik portresini derinden çiziyor. Tamamı amatör oyunculardan oluşan ve gazeteci rolünde Angelopoulos’u da izleyeceğimiz Tatbikat, Berlinale’den FIPRESCI Ödülü ile dönmüş, Selanik Film Festivali’nde En İyi Sanat Filmi, En İyi Yeni Yönetmen, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Görüntü ve Yunan Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Film ödüllerini kazanmıştı. Giorgos Arvanitis’in etkileyici siyah-beyaz görüntüleri ile de hafızalara yer eden film, sinema tarihçilerince Yeni Yunan Sineması’nın doğuşu olarak da nitelendiriliyor.

Tatbikat’ı Petros Markaris sunacak

Yunan Film Günleri Haziran’da İstanbul’da 4 – Petros Markaris

Yunan Film Günleri’nin konuklarından biri de, Angelopulos’un Days of ’36 / 1936 Günleri (1972), Alexander the Great / Büyük İskender (1980), The Suspended Step of the Stor / Leyleğin Geciken Adımı (1991), Ulysses’ Gaze / Ulis’in Bakışı (1995), Eternity and a Day / Sonsuzluk ve Bir Gün (1998) filmlerinin yanı sıra Yeşim Ustaoğlu filmi Bulutları Beklerken’in (2004) senaristi olarak tanıdığımız, Gece Bülteni, Alan Savunması gibi polisiye romanların da yazarı Petros Markaris olacak. Etkinlik kapsamında İstanbul’a gelecek Markaris, açılış gecesi Tatbikat’ın sunuşunu da yapacak.

Yunanistan ve Türkiye’den film profesyonelleri buluşacak

60’lardan 80’lere uzanan bir zaman diliminden auteur yönetmenlerin seçilmiş filmlerinin gösterileceği Yunan Film Günleri kapsamında ayrıca, Yunan sinemasının tarihine uzanan film afişleri sergisi ve Yunanistan’dan film profesyonellerini ağırlayacak Sektör Buluşması da gerçekleşecek.

Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve Yunan Film Merkezi ile Yunan Film Akademisi’nin destekleriyle gerçekleşecek Yunan Film Günleri’nin film ve etkinlik programı önümüzdeki günlerde yunanfilmgunleri.com adresinde açıklanacak.

Yunan Film Günleri Haziran’da İstanbul’da 5 – Yunan Film Gunleri poster

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Jonas Mekas Retrospektifi 22 Ekim’de Başlıyor 6 – As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty 2000

Jonas Mekas Retrospektifi 22 Ekim’de Başlıyor

Arter Film Programı, 22 Ekim’de Jonas Mekas hakkında Türkiye’de şimdiye
Black Mirror Yeni Sezonuyla 5 Haziran'da Dönüyor 7 – Black Mirror 5 Sezon 03

Black Mirror Yeni Sezonuyla 5 Haziran’da Dönüyor

Black Mirror beşinci sezonu, Charlie Brooker ve Annabel Jones önderliğinde