Masis Üşenmez

Masis Üşenmez 1 – Masis Üsenmez

Masis Üşenmez 2 – 250826 10150896753353462 1308668029 n1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. Biriktirdiği haftalıklarıyla Star Wars oyuncakları alıp kendi serüvenlerini yazmaya başladığı yıllarda ailesi tarafından Rus edebiyatına yönlendirilmeye çalışsa da orada da Stanislaw Lem, Asimov gibi yazarlarla takılarak bu türden kopamayacağını anlamış, lise yıllarında Arthur C. Clarke, Stephen King gibi yazarları hatmederek kafayı çizmiştir. Aslen kitapları daha çok sevse de sinemanın görselliğine ilerki yaşlarında karşı koyamaz ve doksanlarda kendisini hepten bilim kurgu filmlerine kaptırır.

Bu yıllardaki bir başka uğraşı da Heavy Metal müziği olur. Üniversitedeki dostlarının da yardımıyla türün her telinden dinler, özellikle çizgi roman okurken arka fona Metal albümleri koyarak zevkten dört köşe olur. Üniversite yıllarında Yüzüklerin Efendisi’nin Türkçe’ye çevrilmesi ile Yıldız İktisadı derslerde Tolkien okuyarak bitirir. Bu durum Fantazi edebiyatını, fantazi müziğinden ayıramayan hocaların onu sınıftan atması ve notlarını düşürmesine neden olur. FRP masaüstü oyunları ile tanışması üniversitenin son sınıflarına rastlar ancak bu dünyanın içine fazlasıyla giremez. Birkaç Alternity, Magic The Gathering ve D&D deneyimi dışında dişe dokunur bir uğraşı olmamıştır. Kendine hala oynayabilecek grup aramaktadır…

Üniversiteyi bitirip işe başlamasıyla birlikte okumaya daha az seyretmeye daha çok zaman bulur. Seyrettiği filmleri arkadaşları arasında tanıtarak Bilim Kurgu’nun, Anime’nin ve Fantazi’nin Türkiye’de gelişmesi için kendisince katkıda bulunmaya çalışır. Blog sitelerinin gelişmesi ile birlikte Öteki Sinema sitesinin yazar kadrosuna girerek sevdiği filmleri daha çok insana ulaştırmaya çalışır. Burada kazandığı çevre ile de Gölge e-dergide kendine yer bulur.

Ayrıca “ilk Türkçe Fantazi kitabını yazacağım ulan” diye gaza gelip bir türlü bitiremediği 4-5 yıllık bir projesi vardır. Ancak kendinden önce başkalarının bu türde güzel örnekler vermiş olması şevkini kırar, sanırız kitabı bitiremeden bu dünyadan göçüp gidecektir.

Masis Üşenmez yazılarını okumak için tıklayın

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al