Mine Mutlu

İnsanın soyadının ağırlığı altında ezildiği olur mu?.. Mine Mutlu hüzünlü hayatında bunu ne denli yaşadı bilinmez ama, başaranlar gurubunda olamadı. Onun hikayesi, bu filmlere bulaşıp, sonrasında eriyip giden hüzünlü kadınların hikayelerindendir.

Mine Mutlu 1 – MİNE MUTLU 1Kırk iki yıllık yaşantısında henüz 19’undayken çevirdiği filmlerle, sinemayla tanışır. Önceleri yardımcı kadın ve genç kız rolleriyle boy gösteren Mutlu, daha sonraları ister melodramlarda ister güldürülerde aranılan başrol oyuncusudur. O yıllar henüz genç kızların soyunmadıkları dönemdir ve Mine Mutlu, diğer meslekdaşları gibi, genç ve saf genç kızları oynamaktadır.

İlk filmi, 1967 yapımı olan “Bana Kurşun İşlemez” ve “Mandrake Killing’e Karşı” filmiydi. 1974 yılına girildiğinde seks furyası da başlamıştır ve Mine Mutlu birden bire bu furyanın içinde bulur kendisini. Yeşilçam’a özgü erotik sinemada Mine Mutlu daha çok güldürü filmi oyuncusudur ancak, bu türde soyunan ve sevişen oyuncudur da aynı zamanda. Furyayı başlatan, “Beş Tavuk Bir Horoz” ve “Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak” filmlerinin gerçek yıldızı Mine Mutlu’dur. Oksal Pekmezoğlu, Lando Buzzanhca’lı İtalyan komedi filmlerinden uyarladığı “Beş Tavuk Bir Horoz” la yeni bir moda başlattı. Ve bu “seks komedileri modası” Türk sinemasındaki bunalımı iyice körükledi.

Mine Mutlu 2 –Mine Mutlu’nun en önemli ve favori filmlerinden biri olan “ Tatlı Tatlı” belki de seks furyasının az sayıdaki düzeyli örneklerinden biridir. Film, Mutlu’nun çıplaklığına, ölçü içinde sevişme, hatta tecavüz sahnelerine geniş yer ayırıyor fakat bunu anlatılan öykünün gereksinmelerine uyarak yapıyor.

“Tatlı Tatlı”da Mine Mutlu kendini oynuyor, yani çok sevilen, çok tutulan, yarı çıplak resimleri basında boy boy yayınlanan, televizyon programlarında şarkı söyleyen, kalabalıkların taptığı bir “seks yıldızı”. Şöhretine rağmen mutsuz, yalnız, yorgun, kaçmak, gizlenmek isteyen, yardımcısıyla dertleşen, menejeriyle tartışan, basından kurtulamayan bir kadındır. Şöhreti yüzünden dertlidir Mine Mutlu, ama bu şöhreti yüzünden dertli olan başkaları da vardır, özellikle bir “Mine Mutlu Hayranlar Kulübü”nü kurmak isteyen, birbirlerine karakterleri pek uymayan dört arkadaş…

Mine Mutlu sadece iki sene erotik filmlerde oynamıştı, zaten bu furya “porno”ya dönüşmeden sinemadan ayrılmıştı ama ne yaptıysa olmadı. 1974-1975 yıllarını içine alan bu iki yıllık süre içinde bu tür filmlerde oynayan Mine Mutlu daha sonra sinemayı bırakıp sahneye çıktı, şarkıcılık yaptı. Mine Mutlu, Uzun yıllar meme kanseriyle boğuştuktan sonra 30 Eylül 1990’da henüz 42 yaşındayken sessiz-sedasız bu dünyadan göçüp gitti.

Mine Mutlu 3 – minemutlu034xr7 tile

Mine Mutlu afişlerinin tamamı için buraya tıklayınız

Kaynak: Agah Özgüç, Türk Filmleri sözlüğü – Cihan Demirci, “Araya Parça giren Yıllar”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al