Figen Han

Figen Han 1 – wrjcr8Asıl adı Nevval Karpuz olan ve 1967 yılında sinemaya adım atan bir başka “soyunan” kadın oyuncu Figen Han oluyor. Diğer meslekdaşları gibi Figen Han’da küçük rollerle başlıyor sinemaya. Gerektiğinde masum bir genç kız oluyor, gerektiğinde dişiliğini sergileyen bir “vamp” kadın. Başrol oynayabilmesi üç dört yılı alıyor ve başrol oynadığı filmler de genelde oldukça dar bütçeli macera filmleridir. Ön plana çıkması, daha bol soyunup sevişmesi “seks furyası”yla oluyor.

Figen Han ilk filmi olan “Killing Caniler Kralı” genç oyuncu adayının kameralara karşı ilk çıkışından başka bir şey değildir. Oyuncu ilk başrolünü 1969’da “Osman Efe”de Hayati Hamzaoğlu ile oynuyor. Sonraki yıllarda Figen Han gerektiğinde soyunan, gerektiğinde Vamp kadın veya saf genç kız olan bir yardımcı oyuncu olarak kalıyor.

1971-1972 yıllarında başrollerin sayısı artmaya başlıyor, Bu rollerin sayısı artınca tiplemelerde çoğalıyor. Tecavüze uğrayan ve öcünü alan bir genç kadın oluyor, tımarhaneden kaçan bir başka kadını canlandırıyor, ya da Uzak Batı’nın bir kovboy kasabasında Red Kit’in başına bela olan bir bar kadınını oynuyor.

Figen Han 2 – figen han lobi

Figen Han da erotik film furyasına rahatça katılıyor. Daha önceki filmlerinde kısmen soyunduktan sonra burada da rahatlıkla tümden soyunuyor. İster zengin ve şımarık bir kızı canlandırsın ister iktidarsız bir kocanın eşi olsun, ya da dul bir kadını veya bir kumarbazın eşini canlandırsın onun için fark etmiyor. Her rolün kadını oluyor Figen Han, fakat fiziksel niteliklerinden dolayı, daha çok erkeklerin başlarını döndüren, soyunmaktan ve çırılçıplak sevişmekten kaçınmayan kadın rollerine uygun düşüyor.

https://www.dailymotion.com/video/x88m4bk


Kaynak: Agah Özgüç “Türk Filmleri Sözlüğü” SE-SAM Yayınları – Cihan Demirci “Araya Parça Giren Yıllar” İnkilap Kitabevi – Yalçın Özgül Arşivi – Sinematürk Internet veri tabanı (www.sinematurk.com)

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al