Murat Tolga Şen

Murat Tolga Şen 1 – murat tolga sen

Murat Tolga Şen 2 – c0046740 3de7 45c4 9a29 c6da647f5b2bÇocukken oyun oynadığınız yerleri asla unutmazsınız. Onunki bir sinema salonuydu…

1973 yılında Amasya’da (Gümüşhacıköy) doğdu. Şimdiki AVM sinemalarına pek benzemeyen, eniştesinin müdürü olduğu Zafer sinemasının (Samsun) fuayesinde, gişeci, teşrifatçı, makinist ağabeyleriyle ve filmlerle oynayarak büyüdü. Sinemada izlediği ilk film, Bağdat Hırsızı… Aynı hafta içinde Tosun Paşa’yı 35, Turist Ömer Uzay Yolunda’yı 23 kez seyretti. O yıllarda memleketi bir grindhouse festivaline çeviren muhteşem afişli, uyduruk filmlere aşık oldu. Makinist dairesinden topladığı film parçalarını saatlerce seyrettiği oyuncak merceği, ona sinemanın asla sırrına erilemeyecek bir büyü olduğunu söyler gibiydi. Sırra vakıf olmak adına binlerce filmi izlediği yıllar boyunca hem büyüdü, hem de içindeki film izleyicisi olma duygusu gelişti.

Filmler üzerine yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve kısa kritiklerin onun halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. 2005 yılının sonlarına doğru Öteki Sinema (ilk ismi Midnight Movies) sitesini kurdu. Öteki Sinema, 2007 yılında kendi alan adına kavuştu ve halen çok yazarlı, bağımsız bir sinema sitesi olarak yayına devam ediyor. Yazar, sitenin yayın yönetmenliğini de üstleniyor.

Murat Tolga Şen, 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesi için film kritikleri yazmaya başladı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, bir yandan da online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’den 2017’ye kadar geçen 5 yıllık sürede Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini de üstlenen Murat Tolga Şen, o yıl boyunca Diva Magazin dergisinin haftalık sinema sayfasını hazırladı ve TRT 1 Radyo’da vizyon filmlerini yorumladı.

Amatör bir fotoğraf tutkunu ve aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini üstlendi. Veteran bir sporcu olarak yelkenle ilgilenmeye devam eden yazarın Pirat sınıfında Türkiye dereceleri var.

Aktif sinema yazarlığına devam eden Murat Tolga Şen 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de (Üsküdar) eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in DadaDandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Gençliğinde Sabancı Kültür Sitesi – Kültür Tiyatrosu (İzmit) topluluğunda yer alarak amatör olarak tiyatro ile ilgilenen yazar, Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyasında, Selin Atasoy’un yazdığı oyunlarda rol aldı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar davet edildiği üniversitelerde sinema üzerine seminerler vermeye de devam ediyor. Murat Tolga Şen, son olarak 2017 başında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını üstlendi.

Öteki Sinema’da yayınlanan tüm Murat Tolga Şen yazılarını okumak için tıklayın

1 Comment

  1. Hi Murat, I hope you don’t mind me sending you an email. My name is Terence and I am a writer from London, England. There is a link to my amazon page at the bottom of the message. I recently came across a Turkish film called Ada: Zombilerin Düğünü which I really enjoyed. I was wondering if you would be interested in offering me a few insights into the film from a Turkish perspective as obviously there was a lot there which was fairly alien for me!

    http://www.amazon.co.uk/Terence-McSweeney/e/B00L6W77XE/ref=sr_ntt_srch_lnk_2?qid=1415097499&sr=8-2

    Thanks for your time.
    All the best.
    Terence

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al