Seher Şeniz

1965´te plaj güzeli seçilerek kariyerine başladı. Bir yıl sonra güzellik yarışmasında ikinci olunca sinirlenip ikincilik hediyesini jürinin suratına fırlatınca ünlendi. O dönemlerde, sinema filmlerinde oynamaya başladi. Oynadığı toplam 22 filmin çoğu genelde o dönemin modasına uygun avantür filmler ve seks filmleriydi.

Seher Şeniz 1 – seher+şenizİlk filmi Kelle Koltukta´dır (1962). Ancak ilk dönem filmleri içinde Yılmaz Güney´le başrolü paylaştığı Tehlikeli Adam (1965) gibi filmler de vardır. Birçok ünlü jönle beraber oynamasına karşın, güzelliği yüzünden hep vamp rollerinde gözüktü. Üç evlilik yaptı, bunlardan sonuncusunda evlendiği Ermeni kocası ile Paris’e yerleşti ve orada Moulin Rouge gibi ünlü striptiz kulüplerinde çalıştı. Bu dönemde Playboy’da fotoğrafları yayınlandı. Playboy’da fotoğrafı çıkan ilk Türk’tür. Paris’ten döndükten sonra oryantal dansa yöneldi ve İstanbul´un ünlü gazinolarinda ve Parizien´de sahneye çıktı.

Bedeni ve şovlarıyla döneminin seks sembolü haline geldi. Yaşadığı bunalim sonucunda 1984’de intihar girişiminde bulundu ve ancak uzun süren çabalardan sonra kurtarılabildi. 1991’de ikinci defa intihar girişiminde bulundu. Yüzlerce morfin hapı ve iki şişe şarap içti ve bu defa başarılı oldu.

Ölmeden önce bir mektup bırakmıştır. Mektupta, yaşadığı olumsuz yıllardan duyduğu acıları:
Daha 15 yaşındayken anlamıştım bu dünyadaki insanların ne mal olduğunu…”
cümlesiyle başlayarak anlatır ve şöyle devam eder: Nihayet bu iğrenç dünyadan gitmeyi başardım. Ölmenin, ölmeye çalışmanın bu kadar zor olduğunu söyleselerdi alay ederdim. 15 yaşında anladım insanların ne mal olduğunu. Ben fahişe olmak için yaratılmamışım, hassas ve duygusalım. Öldüğümü kimse bilmesin. Peruklarımı yakıp, küllerini savurun. Müslüman geleneklerine göre gömülmek istemiyorum. Beni beyaz bir bornoza sarıp her yerimi kapatın o kadar”

Ancak, yaşadıklarının izlerini ve ölümü seçmesinin nedenlerini açıklayan bu vasiyeti yerine getirilmemiştir. Ölum haberi duyulduktan sonraki günlerde, Mehmet Altan, Hasan Pulur, İlhan Selçuk gibi yazarlar yazılarını ona ithaf ettiler. Seher Şeniz, Mine Mutlu ve Feri Cansel, Türk erotik sinemasının “kadersiz triosu” olarak adlandırılır

Kaynak : Wikipedi

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al