Aydemir Akbaş Nasıl Seks Sembolü Oldu?

Seks komedilerinin 1975-1980 arasında salonları işgal ettiği Yeşilçam’ın lanetlenmiş zamanlarını ve o filmleri hatırlayan var mı? İnternette en çok aranan isimlerin başında hala Zerrin Egeliler ve Arzu Okay gelir ve de o dönemin en çapkın delikanlısı Aydemir Akbaş!

indirİlginç olan şu ki; Aydemir Akbaş, görüntü itibariyle seksi olmaktan çok uzaktır. Komik ve fırsatçı bir suratı, kepçe kulakları vardır. Kemikleri sayılacak kadar sıskadır ve vücudunda kas namına hiçbir şey yoktur ama o Aydemir Akbaş, bu haliyle onlarca seks komedisinde oynayıp Türk erkeklerinin medar-ı iftiharına dönüşmüştür.  Hiç bunun neden böyle olduğunu merak ettiniz mi? Çünkü Aydemir Akbaş’ı izleyen milyonlarca erkek, kendinde onunla özdeşleşecek bir şeyler buldu. Öyle ya, Aydemir Akbaş o kemik torbası haliyle ve üstünde kendine 5 beden büyük kıyafetlerle gerçekten güzel kadınlarla sevişiyordu, üstelik bu filmlerde sevişmek imadan ibaret değildi, gerçek bir cinsel birleşme neyi içeriyorsa o alenen gösteriliyordu. Her ne kadar Aydemir Ağabey ünlü mavi donunu çıkarmadan iş başında olsa da bu dönemin erkek sinema seyircisi için şok edici bir seyir deneyimine yol açıyordu. Aydemir Akbaş, bu ülkedeki her erkeği kendinin de kadınlar tarafından arzulanmak için bir şansı olduğuna inandırdı!

aydemir_akbas011Şimdiki aşırı yakışıklı gençlerin sorunu ne?

Şimdi, gişe filmlerine – şımarık yaz dizilerine bakıyorum. Kaslı maslı, iki dirhem bir çekirdek, Yunan tanrısı formunda çocuklar her yeri istila etmiş, karşılarında da kendileri kadar güzel kızlar var. Çirkin-kilolu-bakımsız tek bir karakter bulamazsınız, o kadar steril yapımlar ki bunlar!

Bu filmlerde/dizilerde oynayan gençlerin bir dolu hayranı da var elbette ama yapımcıların unuttuğu şey şu; erkeklerin de kadınların da ekranda gördüğü karakterle bir özdeşlik yaşaması gerekiyor! Karşı cins hayranlığı bir yere kadar çalışır.

Eğer bu sağlanamazsa o karakter kartondan bir suretten ibaret oluyor. Evet, dizi yayınlanırken belki çok seviliyor, oynayanlar sosyal medyada binlerce hayrana kavuşuyor ama hepsi de karşı cinsten, erkekler bu beach boy arkadaşlara pek takılmıyorlar, takılıp kendilerini ona benzetmeye çalışanlar ise sosyal medyanın dalga konusu… Ayrıca bu oyuncular gözümüzün önünden çekildiği anda unutulmaya mahkûm!

“İyi ama Kadir İnanır, Cüneyt Arkın gibi çok yakışıklı adamlar da var” diyeceksiniz ama o isimler de her yerinden maçoluk fışkıran bir erkeksi duruşa sahiptiler. Kadını hem seviyor, hem dövüyorlardı. “Erkek dediğin böyle olur” dedirtiyorlardı. Elbette kadını döven adamdan erkek olmaz ama bizim toplum bir tuhaf…

Şimdiki dizi çocuklarında böyle bir erkeksilik de yok. Ayna karşısında buluştukları kız kadar vakit geçiren, kaşı-başı alınmış metroseksüel tipler. Üstleri başları da öyle özenli ki, yemek yerken üstlerine bir şey dökülecek olsa anneleri kızacak sanırsın. Hepsi harçlık istemeye çıkmış bayram çocuğu gibi çıkıyorlar ekranın bir köşesinden…

Senaristler de bu gençlere, asi-isyankâr-kural tanımaz karakter rolleri yazıyorlar ama işte o replikler bu tiplerin ağzına büyük geliyor, oturmuyor, seyirciye geçmiyor. Ortaokullu hayran kızlardan gayrısı ciddiye almıyor bu çocukları… O yüzden, bu yazıyı da okuyanlar varsa aralarında, tez zamanda sürüden kopsunlar derim!

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

3. Eskimeyen Film Günleri İçin Geri Sayım Başladı

Eskimeyen Film Günleri Yeşilçam’ın unutulmaz klasiklerinden ödüllü Türk filmlerine uzanan geniş bir film seçkisini izleyici ile buluşturacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir