Boneboys: Texas Chainsaw Massacre’ın Senaristinden

You Are What You Eat!

Boneboys: Texas Chainsaw Massacre’ın Senaristinden 1 – Boneboys poster1Daha çok Texas Chainsaw Massacre’ın (1974) senaristi olarak tanınan Kim Henkel, bu sene yeni bir korku senaryosu yazdı. Ünlü İrlandalı yazar Jonathan Swift’in A Modest Proposal isimli makalesinden serbestçe uyarlanan Boneboys’u, Henkel’in eski öğrencilerinden Duane Graves ve Justin Meeks beraber yönetti.

“Lüks bir lokantadaki doğum günü kutlaması sırasında gelişen olaylar Sissy, erkek kardeşi Mikey ve arkadaşları Kenny ile Barbie’yi, Boneboys’un ürkütücü dünyası ile karşı karşıya getirir. Boneboys, ölü ya da diri insan eti peşinde koşanlardan oluşan uluslararası bir avcı grubu. Avlanma alanları ise dünyanın bütün şehirleri.”

Boneboys’un uyarlandığı, Jonathan Swift’in kısaca A Modest Proposal (Alçakgönüllü Bir Öneri) olarak bilinen makalesinin tam ismi A Modest Proposal for Preventing the Children of Poor People From Being a Burden on Their Parents or Country, and for Making Them Beneficial to the Publick’tir. Kabaca çevirecek olursak: Fakir İnsanların Çocuklarının, Ailelerinin ya da Ülkelerinin Sırtında Kambur Olmasını Önlemek ve Onları Topluma Faydalı Hale Getirmek için Alçakgönüllü Bir Öneri. Bu makalesinde Swift, yoksullaştırılmış İrlandalıların ekonomik problemlerinden, çocuklarını zenginlere yemek olarak satarak kurtulabileceklerini anlatır. Bu önermeyle İngilizlerin İrlanda politikasının yanı sıra sistemin yoksulları acımasızca yok etmek üzerine kurulmasını hicveder.

Swift’in makalesinin ne kadarının Henkel’in senaryosuna yansıdığını henüz bilmiyoruz. Fakat Texas Chainsaw Massacre (1974) gerçeği beni biraz umutlandırıyor. Ama biraz. Çünkü fragman öyle pek fazla umut verici değil.

Bu arada geçen Cuma vizyona giren The Tall Man’i izlediniz mi? Eğer izlediyseniz Swift’in makalesindeki hicvin bir benzerinin gerçek bir çözüm önerisi olarak sunulduğunu fark etmişsinizdir.

Montreal’de gerçekleştirilen 16. Fantasia Uluslararası Film Festivali’nde galası yapılan Boneboys’un gösterim tarihi belli değil.

Boneboys: Texas Chainsaw Massacre’ın Senaristinden 2 – Boneboys

blank

Yazar hakkında: Murat Kızılca

blank
1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir