Garth Ennis'ten Stitched 1 – Stitched screenshot

Garth Ennis’ten Stitched

9 Eylül 2012

Garth Ennis'ten Stitched 2 – Stitched coverBritanya, Amerikan çizgi roman piyasasına yığınla önemli yazar kazandırdı. Bilhassa 1980’ler ve 90’larda, Alan Moore, Neil Gaiman, Grant Morrison, Warren Ellis gibi yazarlar Amerikan çizgi romanının yetişkinlere yönelik, daha edebi bir yüz kazanmasında büyük rol oynadılar. Bu yazarlardan biri, Hellblazer, The Preacher, The Boys, Punisher gibi çizgi romanlardan tanıdığımız, şiddeti, küfürü ve mizahı belki de en güzel harmanlayan senarist Garth Ennis’tir.

Garth Ennis, çizgi roman senaristliği kesmemiş olacak, sinema alanında da boy göstermeye karar vermiş ve Stitched adlı 15 dakikalık bir kısa filmin hem senaryosunu yazmış, hem de yönetmenliğini üstlenmiş. Film, Afganistan’a bir kurtarma operasyonu için giden birkaç Amerikan askerinin helikopterlerinin düşmesinin ardından, yaralı, aç ve susuz olarak çölde kaybolmalarını ve zombi benzeri, ağızları ve gözleri dikişle kapatılmış birtakım vahşi yaratıklarla karşılaşmalarını konu ediyor.

Ennis ayrıca, aynı senaryoyu bir çizgi roman dizisi için de kullanmış. Şu ana kadar iki sayısı çıkmış olan Stitched, Mike Wolfer tarafından çiziliyor ve Avatar Press tarafından yayınlanıyor. Zombi ve gore film fanları bu çizgi roman dizisini beğenecektir.

Garth Ennis'ten Stitched 3 – Stitched screenshot

Filmin prömiyeri, bu sene San Diego Comic-Con’da yapıldı fakat henüz internet üzerinden izlenemiyor – fakat ilgilenenler Stitched web sitesinden filmin DVD’sini ön sipariş olarak verebilirler. Ennis, bu 15 dakikalık kısa filmin, yazdığı uzun metrajlı senaryonun sadece açılış kısmı olduğunu söylüyor. Yakında uzun metrajlı bir Stitched filmi izleyebileceğimiz anlamına geliyor bu da.

blank

Can Yalçınkaya

Müzmin öğrenci, Punk Akademik. Avustralya'da yaşıyor ve Türk sineması ve popüler müziğinde melankoli üzerine çalışıyor. Çizgi romanlar, filmler, kitaplar, fanzinler ve saireyle haşır neşir olmayı, yazmayı ve çizmeyi seviyor.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Dumankara: Hayat Bir Yangındı 4 – Levent Cantek 01

Dumankara: Hayat Bir Yangındı

Levent Cantek'in senaryosunu yazdığı ve 19 ayrı çizerin resimlediği Dumankara:
2013 Yılının En İyi Çizgi Romanları 5 – IAMLEGION 01 cover

2013 Yılının En İyi Çizgi Romanları

2013 yılı dünya çizgi roman piyasası için bu kadar hareketli