Ender's Game 8 Kasım'da Sinemalarda 1 – 2013 enders game wide scaled

Ender’s Game 8 Kasım’da Sinemalarda

4 Ağustos 2013

Enders Game posterBen Kingsley, Abigail Breslin, Harrison Ford, Asa Butterfield ve Hailee Steinfeld gibi dikkat çekici oyuncuların rol aldığı Ender’s Game, Orson Scott Card’ın aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanmış. Filmin yönetmeni Gavin Hood, aynı zamanda senaristlik görevini de üstlenmiş.

“Yakın bir gelecekte, Formics denilen saldırgan bir uzaylı ırk, dünyaya saldırır. Uluslararası Filo Komutanı Mazer Rackham’ın (Ben Kingsley) efsanevi kahramanlıkları sayesinde, dünya yok olmaktan kurtulur. Bir sonraki saldırıya karşı hazırlıklara başlayan uluslararası ordu, saygın komutanlardan Albay Hyrum Graff’ın (Harrison Ford) önderliğinde, genç nesil içindeki yeni Mazer’ların arayışına girer. Ender Wiggin (Asa Butterfield) isimli utangaç ama stratejik zekası yüksek bir genç, uygun bir aday olduğu düşünülerek orduya seçilir. Hızlı ve kolay bir şekilde bütün zorlu eğitimleri ve simulasyonları aşarak, diğer askeri öğrencilerin de saygısını kazanır. Çok geçmeden Graff tarafından bir sonraki seviyeye atanan Ender, Mazer tarafından özel eğitime tabi tutulur. Artık ordunun yeni umududur. Emrindeki askerler ile birlikte, dünyayı ve insan ırkını kurtarmak için girişecekleri büyük savaşı beklemeye başlar.”

1963 doğumlu Güney Afrikalı sinemacı Gavin Hood, bundan önce yönettiği Tsotsi (2005), Rendition (2007) ve X-Men Origins: Wolverine (2009) gibi referanslar sayesinde, Ender’s Game için umutlanmamıza yol açan en önemli etken. Yoksa filmin ne konusu, ne de fragmanı ile benzer bir etki yaratmayı başaramadığı ortada.

Ender’s Game, ABD’de 1 Kasım’da, ülkemizde ise 8 Kasım’da gösterime girecek.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Black Adam İlk Fragman 2 – Black Adam 3

Black Adam İlk Fragman

Başrolünde Dwayne Johnson’ın yer aldığı Black Adam filminden ilk fragman
The Last Voyage of the Demeter / Drakula: Son Yolculuk 3 – The Last Voyage of the Demeter Drakula Son Yolculuk 2023 3

The Last Voyage of the Demeter / Drakula: Son Yolculuk

Andre Ovredal'ın yönettiği The Last Voyage of the Demeter /