Pek Yakında !f İstanbul'da: Room 237 1 – Room 237

Pek Yakında !f İstanbul’da: Room 237

9 Şubat 2013

Bazı filmler sizi hiçbir zaman terk etmez, ama hiç.

room 237 poster“Birçok kült filmin radikal yorumları vardır ama hiçbiri bu konuda Stanley Kubrick’in Stephen King uyarlaması Cinnet’inin (1980) eline su dökemez herhalde. 237 No’lu Oda, Kubrick’in belki de en çok tartışılan filminin altında yatan gizli anlamları, tuhaf sembolleri ve şifreleri çözdüğünü iddia eden bir grup (belki biraz kaçık ve fazlasıyla meraklı) sinefille tanıştırıyor bizi. Cinnet’i baştan sona didik didik eden, onu hiç akla gelmeyecek biçimlerde yeniden düşünmeye sevk eden 237 No’lu Oda bizi hem ikna edici, hem de kışkırtıcı ve tuhaf teorilerle baş başa bırakıyor. Rodney Ascher, Cinnet’ten aldığı parçalarla bu teorileri ustaca bir araya getirirken bir yandan da günümüzün sinefil kültürünün muhteşem bir portresini çiziyor. 237 No’lu Oda hiç abartısız senenin en keyifli, en kült olmayı hak eden seyirliklerinden birisi. İşin en garip tarafı, bu filme hayran olmak için Cinnet’i izlemiş olmanız bile gerekmiyor.” (!f 2013 film tanıtımları bülteninden)

Rodney Ascher’ın yönettiği Room 237 bu sene görmeyi en fazla istediğim yapımlardan biri. Sundance’de galası yapıldıktan sonra bir hayli ses getiren belgesel, sonrasında Cannes, Toronto, New York, Chicago, AFI ve Fantastic Fest gibi prestijli festivallerde boy göstermeye devam etti. !f İstanbul sayesinde bizler de nihayet önümüzdeki hafta Room 237’i görme şansı elde edeceğiz. Komplo teorileri ile bezeli 102 dakika Kubrick, King ve Shining severleri bekliyor olacak.

En alta belgesele ait iki fragman ekledim. Özellikle ikincisini çok beğendiğimi söylemeliyim.

Room 237’ın gösterim tarih ve yerleri aşağıdaki gibi olacak.
Kaçırmamanızı tavsiye ederim.

  • 14 Şubat 2013 15:30
    Cinemaximum Fitaş Salon 4
  • 17 Şubat 2013 13:00
    Cinemaximum Fitaş Salon 4

Fragman 1

Fragman 2

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

"Zamanı Beklemek" Fragman 2 – zamanı beklemek 2

“Zamanı Beklemek” Fragman

Zamanı Beklemek kısa film projesinin fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı.
Hitchcock Tarzı Psikolojik Gerilim: El Cuerpo 3 – el cuerpo2

Hitchcock Tarzı Psikolojik Gerilim: El Cuerpo

El Cuerpo (The Body), yönetmenliğini Oriol Paulo’nun yaptığı İspanya yapımı