Snowpiercer'dan Büyüleyici Tasarımlar 1 – Snowpierecer Concept Art 1

Snowpiercer’dan Büyüleyici Tasarımlar

21 Ocak 2013

Snowpiercer teaser posterİstisnasız bütün filmleri sevilen yönetmenlerin sayısı çok fazla değil. Birçok çizgi üstü yönetmenin ‘eh işte’ deyip burun kıvrılan filmlere imza atması, hiç de az rastlanılan bir durum değildir. Sinemanın kişisel beğenilerin ön plana çıktığı bir sanat dalı olmasından dolayı, herkesin favori yönetmeni de doğal olarak farklıdır. Belki Kubrick gibi birkaç isim bu önermenin dışında yer alabilir.

İşte o filmografisinin tamamını tereddüt etmeden kucakladığım yönetmenlerden biri de Bong Joon-ho. Güçlü bir yönetmenin gelişini imleyen 2003 tarihli Salinui chueok (Memories of Murder) isimli filmini izledikten sonra büyük bir iştahla yönettiği diğer filmlerin peşine düştüm ve bir önceki filmi Flandersui gae’ye (Barking Dogs Never Bite, 2000) ulaştım. Orta direk diye tabir ettiğimiz kesime ait samimi bir bakış diye özetleyebileceğim Flandersui gae, birbirinden ilginç karakterlerin iç dünyalarına sokularak elinden geldiğince ayrıntılı olarak izleyiciye yansıtan sıcacık bir ilk film. O sırada henüz başka film yönetmemiş olduğundan, ikide iki diyerek ismini ‘takip edilmesi gereken yönetmenler’ listemin tepesine konduruverdim. Daha sonra sırayla canavar yaratık filmlerinin klişelerini yıkan Gwoemul (The Host, 2006), Leos Carax ve Michel Gondry ile beraber imza attıkları Tokyo!’nun (2008) Shaking Tokyo isimli bölümü ve tuhaf görüntülerin hâkim olduğu korku komedi kırması Madeo (Mother, 2009) geldi. (Beşte beş!)

2009 yılından beri sesi soluğu çıkmayan yetenekli yönetmenin yeni işi Snowpiercer olacak. Filmin fikir olarak ortaya çıkış hikâyesi ise oldukça ilginç. Bong, 2004’ün sonlarına doğru, Seul’de bulunan, rutin olarak ziyaret ettiği çizgi roman satan dükkâna uğrar. Orada Le Transperceneige isimli Fransız grafik roman serisi dikkatini çeker. Hikâyeden büyülenen Bong, ayaküstü bütün seriyi okuyup bitirir. Daha sonra seriyi arkadaşı ve meslektaşı Park Chan-wook’a gösterir. O da seriye bayılır ve 2005 yılında yapım şirketi Moho Films adına serinin film yapma haklarını Bong için satın alır. 2012’ye geldiğimizde sıra nihayet Snowpiercer’e gelir ve çekimler başlar.

Post prodüksiyon aşamasındaki Güney Kore / ABD / Fransa ortak yapımı film, yaklaşık 40 milyon dolarlık bir bütçeye sahip. Meslektaşı Park Chan-wook gibi Bong da ilk İngilizce filmini çekiyor. (Söylendiğine göre filmin yüzde sekseni İngilizce imiş.) Oyuncu kadrosunda ise Chris Evans, Jamie Bell, Alison Pill, Tilda Swinton, John Hurt, Ed Harris, Song Kang-ho, Ewen Bremner ve Octavia Spencer gibi önemli isimler yer alıyor.

Konusu kısaca şöyle; “Sene 2031. Küresel ısınmayı durdurmak için yapılan başarısız bir girişimden sonra girilen buzul çağı, dünyanın çevresini dolaşan Snow Piercer adlı bir tren içinde yaşayanlar hariç, yerküredeki bütün yaşamı yok eder. Trende yaşayan insanların sınıfsal bir ayrıma girmesi uzun sürmez. Ancak yeni bir devrimin ayak sesleri duyulmaya başlamıştır bile.”

2013’e damgasını vurabilecek potansiyele sahip Snowpiercer’a ait ilk görüntü geçtiğimiz hafta içinde yayınlandı. Aşağıda internette dolaşan tek görüntünün yanına filme ait büyüleyici çizimleri de ekledik. Gösterim tarihi belli olmayan filmi heyecanla bekliyoruz.

Snowpiercer 01

Snowpierecer Concept Art 1

Snowpierecer Concept Art 2

Snowpierecer Concept Art 3

Snowpierecer Concept Art 4

Snowpierecer Concept Art 5

Snowpierecer Concept Art 6

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Pacific Rim Uprising / Pasifik Savaşı İsyan Yeni Fragman 2 – Pacific Rim Uprising

Pacific Rim Uprising / Pasifik Savaşı İsyan Yeni Fragman

23 Mart 2018'de gösterime girecek Pacific Rim Uprising / Pasifik
Siccin 7’nin Fragmanı Yayınlandı 3 – Siccin 7 header

Siccin 7’nin Fragmanı Yayınlandı

Rekortmen Türk korku serisi, yedinci filmiyle beyazperdede seyirciyle buluşmak için