İstismar Sinemasının Vazgeçilmezleri: Tecavüz Filmleri 1 – red heat 1985 poster 02 1

İstismar Sinemasının Vazgeçilmezleri: Tecavüz Filmleri

İstismar sinemasının vazgeçilmezleri: Tecavüz filmleri! Özellikle 70’lerde ve 80’li yılların video furyasında popüler bir ucuz film teması olan Hapishaneye Düşen Kadın / Women in Prison (WIP) türünden belli başlı örneklerin afişlerini derlediğimiz galerimize hoşgeldiniz.

Bu filmler Nazi kamplarından, uzak doğudaki savaş kamplarına kadar bir sürü zaman ve mekanda geçerdi ama ortak endişe aynıydı; kadın çıplaklığının ve cinselliğinin izole ortamdaki grotesk gösterimi… Hapishaneye Düşen Kadın / Women in Prison (WIP) filmlerinde cinsellik kadar şiddet gösterimlerine de yer veriliyor ve bu da türün istismar sinemasının gözdelerinden biri olmasına yol açıyordu.

Türk sinemasında da pek çok örneği bulunan, “hapse düşen, kader mahkumu kadınlar” konusu yaban ellerde epey bir değişim geçirip özellikle 70’ler istismar sinemasının bir alt türü formunda epey tüketilen bir tema olmuştur. Amerikalısından İtalyanına, Filipinlisinden Endonezyalısına, pek çok ülke sinemacısı bu türde eser vermiştir.

blank

Yazar hakkında: Öteki Sinema

blank
Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir