Pek Yakında: The Purge 1 – the purge 3

Pek Yakında: The Purge

28 Mayıs 2013

One night a year, all crime is legal.

(Senede bir gece, bütün suçlar yasal.)

the-purge-posterJames DeMonaco’nun yazıp yönettiği The Purge, İngiltere’de 31 Mayıs’ta, ABD’de ise 7 Haziran’da gösterime giriyor.

Başrollerde Ethan Hawke, Lena Headey ve Adelaide Kane’in yer aldığı filmin konusu kısaca şöyle: “Yeniden yapılanan Amerika’da işsizlik oranı %1’e kadar düşmüştür. Suç oranı ise tüm zamanların en düşük seviyesindedir. Bu seviyeye tuhaf bir karar sonrasında ulaşılmıştır: Senede bir gece, tam 12 saat boyunca, cinayet dahil bütün suçlar yasal hale gelmektedir. Polis çağıramazsınız, hastaneler yardımcı olmaz. Bütün bir gece boyunca, cezalandırma endişesi olmadan, bütün vatandaşların dilediği suçu işleme hakkı vardır. Sandin ailesi, the Purge adı verilen bu gecede, evlerine sığınan birine kapılarını açar. Ancak adamın peşindeki çetenin adamı teslim alıp öldürmekten vazgeçmeye niyeti yoktur.”.

Konu itibarıyla Sam Peckinpah’ın yönettiği Straw Dogs‘a (1971) fazlasıyla benzeyen The Purge, ‘home invasion’ alt türüne ilgi duyanları memnun edecek kapasiteye sahip görünüyor.

Daha önce Vigilandia olarak duyurulan filmin ismi The Purge olarak değiştirilmişti.

the-purge-1

the-purge-3

the-purge-2

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Pek Yakında Prometheus: Sırlar Açıklanacak mı? 2 – ridley scott prometheus alien prequel

Pek Yakında Prometheus: Sırlar Açıklanacak mı?

Pek Yakında Prometheus: Ridley Scott The Pilot'tan Derelict Ship'e kadar
The Pact: Bazı Kapılar Hiç Açılmamalı 3 – The Pact arc

The Pact: Bazı Kapılar Hiç Açılmamalı

Bazı kapılar hiç açılmamalı… The Pact, Nicholas McCarthy tarafından yazılıp yönetilmiş