Soruyoruz: İpek Yolu Film Festivalini Kimler Engelliyor?

Soruyoruz: İpek Yolu Film Festivalini Kimler Engelliyor?

BURSA, sanatına ve kültürüne sahip çıkıyor. Osmanlı’nın ilk başkenti, birçok elit sanatçı çıkarmış Bursa’nın 2 buçuk milyonluk ‘köyleşmesi’ne karşı çıkmak için 31 Ocak pazartesi Saat 14:30’da BŞ Belediyesi’nin tarihi binasının önünde toplanıyor ve soruyoruz:

“İpek Yolu Film Festivali’nin akıbeti ne oldu? 4 yıl başarıyla gerçekleşen ve ülkemizin en etkin festivalleri arasında yer alması beklenirken organizasyonun yapılmasını istemeyen kim, hangi gerekçe ile festivali engelliyorlar? Bursa’nın uluslararası tanıtımı, kentin sosyal ve kültürel dinamiği için büyük önem taşıyan festivalinin gerçekleşmesi için ne yapmak gerek?

Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’nin gerçek sahibinin Bursa halkı olduğunu düşünüyoruz. BŞ Belediye Başkanı Recep Altepe’den de açıklama bekliyoruz?

Önceki başkan, rahmetli Hikmet Şahin döneminde organize edilmeye başlanan festivali düzenleyebilecek potansiyel Bursa’da yok mu? Ülkemizin en önemli sanayi şehrinde bu festivale sahip çıkacak başka sivil toplum örgütü yok mu?

Bursa medyası, eli kalem tutan, düşünebilen, kaygı taşıyan insanı, akademisyeni, sanatçısı, sivil toplum örgütleri, valisi, belediye başkanı, işadamı, bürokratı, milletvekili ve bakanı ve sokaktaki insanına sesleniyoruz:

Heykellerin ucube görüldüğü, çizgi romanların davalık olduğu herkesin birbirine hakaret ettiği, ürktüğü, saygı duymadığı bir ortamdan sıyrılmak için sanata yakın olmak gerek! Hem çağdaş, hem de, geleneksel sanatlara! Çünkü her insan yaşadığı çağın tanığıdır. 2011 yılını yaşadığımız 21. yüzyılın başında Bursa daha çağdaş yönetilmeyi hak ediyor! İstanbul’un arka bahçesi olmaktan kurtulsun bu kent! Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’ne sahip çıkmak, bu kentte, nefes alan, ekmeğini yiyen, suyunu içen herkesin borcudur!

Haydi Bursa!

31 Ocak pazartesi Saat 14:30’da BŞ Belediyesi’nin tarihi binasının önünde toplanıyor ve soruyoruz: “Film Festivali neden organize edilmiyor? Kimler engelliyor?”

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir