20. Akbank Kısa Film Festivali Jüri Üyeleri Açıklandı 1 – 20 Akbank Kisa Film Festivali header

20. Akbank Kısa Film Festivali Jüri Üyeleri Açıklandı

17 Şubat 2024

Kısa film üretimini teşvik etmek ve ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları desteklemek amacıyla yola çıkan, her yaştan sanatseveri kapsayan bir festival kültürü yaratan Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl 25 Mart-4 Nisan tarihlerinde 20. kez izleyici ile buluşacak. Bu yıl şehrin iki yakasında ve çevrimiçi gerçekleşecek festivalin ulusal ve uluslararası yarışmalarının jüri üyeleri ve söyleşileri belirlendi.

Yönetmen ve senarist Selim Evci direktörlüğünde gerçekleştirilecek 20. Akbank Kısa Film Festivali’ne bu yıl Türkiye ve dünyanın dört bir yanından toplam 2.421 kısa film başvurusu yapıldı.

Ulusal yarışma Festival Kısaları’nın ana jüri üyeleri; oyuncu Gökçe Bahadır, yönetmen Ozan Açıktan, yazar ve yönetmen Erkan Kolçak Köstendil, oyuncu Ece Dizdar ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı.

20. Akbank Kısa Film Festivali Jüri Üyeleri Açıklandı 2 – 20 Akbank Kisa Film Festivali ulusal yarisma juri uyeleri

Uluslararası yarışma Dünyadan Kısalar’ın jüri üyeleri; yönetmen Tahmina Rafaella, oyuncu Mehmet Günsür, cast direktörü Viorica Capdefier, yönetmen Ali Asgari ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı.

Forum Senaryo Yarışması’nın ana jüri üyeleri ise yönetmen Ceylan Özgün Özçelik, yazar Nermin Yıldırım ve oyuncu Tansu Biçer.

20 yaş ve altı gençlerin kısa filme olan ilgilerini festival bünyesinde toplamaya ve bu alandaki üretimleri teşvik etmek amacıyla üçüncü kez düzenlenen Genç Bakışlar yarışmasının jürisi oyuncu Melisa Şenolsun, yapımcı Müge Büyüktalaş ve yönetmen Sinan Kesova’dan oluşuyor.

ÖZEL GÖSTERİMLER VE SÖYLEŞİLER

Akbank Kısa Film Festivali’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da özel gösterimler ve usta isimlerin katılımıyla söyleşiler gerçekleşecek. Festivalin 20. yıl özel konuğu olan ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, genç sinemaseverler ile buluşacak. Yönetmen Akbank Kısa Film Festivali ile ilgili şöyle konuştu: “Kısa film izlemeyi severim, hep sevdim, ticari kaygılardan uzak kişiselliğin öne çıktığı özgür bir alan. Akbank Kısa Film Festivali vesilesiyle gençlerle buluşabilecek olmak benim için de değerli.”

Aynı zamanda İranlı yönetmen Ali Asgari, yönetmen Ozan Açıktan, oyuncu Gökçe Bahadır, belgesel yönetmeni Sarah Francis gibi çok sayıda değerli sanatçı gerçekleştirecekleri söyleşilerle deneyimlerini sinemaseverlere aktaracak.

Erişilebilir Her Şey sosyal girişiminin de etkinlik düzenleyeceği festivalde sürdürülebilirlik temalı filmlerden oluşan bir özel gösterim de yer alıyor.

Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Genç Bakışlar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum bölümlerinin yanı sıra atölye ve söyleşilerin de dahil olduğu 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin programı 25 Mart-4 Nisan 2024 tarihleri arasında takip edilebilecek.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

43. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu 3 – En iyi kadin oyuncu Tulin Ozen istanbul film festivali

43. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

İKSV tarafından düzenlenen 43. İstanbul Film Festivali’nin ödül töreni Atlas
20. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 4 – 20 Akbank Kisa Film Festivali odul toreni

20. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları

20. Akbank Kısa Film Festivali’nin ulusal ile uluslararası kategorilerde düzenlenen