43. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu 1 – En iyi kadin oyuncu Tulin Ozen istanbul film festivali

43. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

29 Nisan 2024

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 43. İstanbul Film Festivali’nin ödül töreni Atlas 1948’de yapıldı. Festivalin ulusal ve uluslararası yarışmalarında kısa ve uzun metrajlı toplam 51 film yarıştı.

17-28 Nisan 2024 tarihleri arasında sinemaseverleri İstanbul’un iki yakasındaki 6 salonda dünya sinemasının en iyi örnekleri, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler, kült yapımlar ve söyleşilerle buluşturan 43. İstanbul Film Festivali, 28 Nisan Pazar akşamı yapılan ödül töreniyle sona erdi.

Uluslararası Yarışma Ödülleri

İKSV’nin eski yönetim kurulu başkanı, İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü için “sinemaya yeni bakışlar” temasını izleyen 10 film yarıştı.

Uluslararası Yarışma’da Altın Lale’yi bu yıl Anna Buryachkova’nın yönettiği Forever-Forever / Sonsuza Dek kazandı. Ödülü jüri başkanı Kerry Fox takdim etti. Buryachkova yolladığı video mesajıyla jüriye ve festivale teşekkür ederek bu ödülün kendisi için çok büyük bir anlam ifade ettiğini belirtti.

Uluslararası Yarışma’da Jüri Özel Ödülü, Ena Sendijarevic’in yönettiği Sweet Dreams / Tatlı Rüyalar adlı filme verildi. Sendijarevic, yolladığı video mesajıyla jüriye teşekkür etti.

Festivalin Uluslararası Yarışma ödülleri Eczacıbaşı Topluluğu tarafından destekleniyor ve büyük ödül Altın Lale’yi kazanan yönetmen 10.000 avro, filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenen firma 150.000 TL, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmeni ise 5.000 avro ile ödüllendiriliyor.

Genç Usta Ödülü

Genç Usta Ödülü’nü Hoard / İstif filmiyle Luna Carmoon kazandı. Törende yönetmenin ilettiği video mesajı da gösterildi. Genç Usta ödülü Nespresso tarafından 3.000 avro para ödülüyle destekleniyor.

Ulusal Yarışma Ödülleri

Yapımı Türkiye’de tamamlanan veya Türkiye’den yapımcı ve yönetmenlerin çektiği filmlerin yer aldığı Ulusal Yarışma’da 2023-2024 sezonunda çekilen 10 film yarıştı.

Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale’yi Nehir Tuna’nın yönettiği Yurt kazandı. Ödülü jüri başkanı yönetmen Aslı Özge takdim etti. Ulusal Yarışma’da En İyi Film Altın Lale Ödülü İKSV tarafından 300 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

43. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu 2 – Altin lale odulu Yurt istanbul film festivali

Festivalin kurucularından Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne Vuslat Saraçoğlu’nun yönettiği Bildiğin Gibi Değil layık görüldü. Ödülü kazanan filmi jüri üyelerinden Merve Dizdar açıkladı. Jüri Özel Ödülü, Kariyo & Ababay Vakfı tarafından 150 bin TL para ödülüyle destekleniyor. Ödül filmin yapımcısı ve yönetmeni arasında eşit bölüşülüyor.

En İyi Yönetmen ödülünü Tereddüt Çizgisi filmiyle Selman Nacar kazandı. Ödülü kazanan filmi, festivalin konuklarından yönetmen Tarsem Singh açıkladı. En İyi Yönetmen ödülü, festivale Yüksek Katkıda Bulunan Tema Sponsoru olarak da destek veren Anadolu Efes tarafından 75 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Senaryo Ödülü’nü Bildiğin Gibi Değil filmiyle yönetmen ve senarist Vuslat Saraçoğlu kazandı. Kazanan ismi, uluslararası jüri üyelerinden Guy Lodge açıkladı. En İyi Senaryo Ödülü Alamet Holistic tarafından 25 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

43. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu 3 – En iyi senaryo Bildigin Gibi Degil istanbul film festivali

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Tereddüt Çizgisi filmindeki rolüyle Tülin Özen’in oldu. Ödülü, festivalin bu yılki onur konuklarından, oyuncu Koji Yakusho takdim etti. En İyi Kadın Oyuncu ödülü İKSV tarafından 25 bin TL para ödülü ile destekleniyor.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Bildiğin Gibi Değil filmindeki rolleriyle Alican Yücesoy ve Serdar Orçin’in oldu. Ödülü geçtiğimiz yıl festivalden En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Manolya Maya takdim etti. En İyi Erkek Oyuncu ödülü İKSV tarafından 25 bin TL para ödülü ile destekleniyor.

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü Yurt filmiyle Florent Herry’ye verildi. Geçen yıl bu ödülü alan jüri üyesi Barış Aygen’in açıkladığı Ulusal Yarışma En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü İKSV tarafından 25 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Kurgu Ödülü Bildiğin Gibi Değil filmiyle Naim Kanat’a verildi. Ödülü jüri üyelerinden Gladys Joujou takdim etti. En iyi Kurgu Ödülü İKSV tarafından 25 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü Beraber filmiyle Nadide Argun van Uden kazandı. Ödül, jüri üyelerinden Halil Altındere tarafından takdim edildi. En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü Milliyet Sanat tarafından 25 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

En İyi Özgün Müzik Ödülü Son Hasat filmiyle Doğan Duru’nun oldu. Ödülü jüri üyelerinden Ekin Fil takdim etti. En İyi Özgün Müzik Ödülü İKSV tarafından 25 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

Jüride yönetmen Orçun Köksal, yapımcı İpek Erden, yönetmen Nesimi Yetik yer aldı. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan Büyük Kuşatma filminin yönetmeni Sinan Kesova, İKSV Lale Kart üyelerinin desteğiyle 50.000 TL para ödülünün de sahibi oldu.

Jüri ayrıca Ozan Yoleri’nin yönettiği Başlangıçlar’a Mansiyon vermeyi uygun gördü.

Ulusal Belgesel Yarışması

En İyi Belgesel Ödülü, Berke Baş’ın yönettiği Dargeçit filmine verildi. En İyi Belgesel Ödülü, İKSV tarafından 30.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Belgesel Yarışması’nda Aybüke Avcı’nın yönettiği Domates Biber Depresyon’a Mansiyon verildi.

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Kısa Film Ödülü’nü Ömer Ferhat Özmen’in yönettiği Eksi Bir kazandı. En İyi Kısa Film ödülü Anadolu Efes tarafından 30.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

43. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu 4 – En iyi kisa film Eksi Bir 43 istanbul film festivali

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Şirin Bahar Demirel’in yönettiği Zarafet ve Şiddet Arasında filmine Mansiyon verildi.

FIPRESCI Ödülleri

Uluslararası Yarışma’da Anna Buryachkova’nın yönettiği Sonsuza Dek, Ulusal Yarışma’da Selman Nacar’ın yönettiği Tereddüt Çizgisi, Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ise Yalçın Çiftçi’nin yönettiği Beyaz Dağın Çocukları FIPRESCI ödüllerine layık bulundu.

blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

20. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 5 – 20 Akbank Kisa Film Festivali odul toreni

20. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları

20. Akbank Kısa Film Festivali’nin ulusal ile uluslararası kategorilerde düzenlenen
20. Akbank Kısa Film Festivali Jüri Üyeleri Açıklandı 6 – 20 Akbank Kisa Film Festivali header

20. Akbank Kısa Film Festivali Jüri Üyeleri Açıklandı

Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl 25 Mart-4 Nisan tarihlerinde