20. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları 1 – 20 Akbank Kisa Film Festivali odul toreni

20. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Sonuçları

5 Nisan 2024

Türkiye’nin sanat sahnesine önemli katkılar sunan Akbank Sanat’ın ev sahipliğinde 20 yıldır süregelen geleneğiyle sanat tutkunlarını bir araya getiren, kısa filmlerin üretimini cesaretlendirmeyi ve yeni sinemacıları desteklemeyi amaçlayan 20. Akbank Kısa Film Festivali, 25 Mart-4 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti. Yeni ve çeşitli perspektiflerin sinema dünyasına kazandıran 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin ulusal ile uluslararası kategorilerde düzenlenen yarışma bölümü ise bu yıl 71 ülkeden toplam 2.421 kısa film başvurusuna ev sahipliği yaptı.

Bu yıl 20’nci yaşını kutlayan ve Nuri Bilge Ceylan’ın onur konuğu olduğu festivalde filmler, Akbank Sanat binasında, Moda Sahnesi’nde ve de çevrimiçi olarak seyirci ile buluştu. Festivalde 41 ülkeden 96 kısa ve iki uzun metraj film gösterildi.

Ceyda Düvenci’nin sunuculuğunu üstlendiği 20. Akbank Kısa Film Festivali ödül töreni, sinema dünyasından isimlerin ve kalabalık bir konuk topluluğunun katılımıyla 4 Nisan Perşembe akşamı The Seed’de gerçekleşti. Törende sahnede konuşma yapan Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı “Akbank Sanat, 30. yaşını geride bırakırken, ulusal ve evrensel mirasa sahip çıkma kararlılığını koruyor. 20’nci yılını kutladığımız Akbank Kısa Film Festivalimiz de bu mirası gelecek nesillere aktarmak ve sanatı yaşatmak adına kritik bir rol oynuyor. Her sene büyüyen ve güçlenen festivalimiz yolculuğunu yeni değerlerle sürdürecek. Akbank Sanat olarak topluma değer katma sürdürülebilirlik vizyonumuzla, ülkemizin kültür ve sanat damarlarını beslemeye, Türkiye ile küresel sanat evreni arasında bir köprü kurmaya ve geleceğe yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Festivalin jüri üyeleri ve konukları arasında yer alan Nuri Bilge Ceylan, Mehmet Günsür, Gökçe Bahadır, Ece Dizdar ve Erkan Kolçak Köstendil’in de bulunduğu bu özel gece, yeni yeteneklere ve yaratıcılığa verilen değeri vurgulayan bir atmosferde geçti.

Oyuncu Gökçe Bahadır, yönetmen Ozan Açıktan, yazar ve yönetmen Erkan Kolçak Köstendil, oyuncu Ece Dizdar ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu, Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü En İyi Kısa Film ödülünü Deniz Uymaz’ın yönetmenliğini yaptığı Evcil kazandı. Aynı kategoride yönetmenliğini Şirin Bahar Demirel’in yaptığı Zarafet ve Şiddet Arasında Mansiyon ödülünün sahibi oldu.

Oyuncu Mehmet Günsür, yönetmen Tahmina Rafaella, cast direktörü Viorica Capdefier, yönetmen Ali Asgari ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü En İyi Kısa Film ödülünü Stephen Vuillemin’in yönetmenliğini yaptığı A Kind of Teastament kazandı. Aynı kategoride yönetmenliğini Atsushi Hirai’nin yaptığı Oyu ve yönetmenliğini Soha Niasti’nin yaptığı The Two Lives of Sepideh Mansiyon ödülünün sahibi oldu.

Oyuncu Melisa Şenolsun, yapımcı Müge Büyüktalaş ve yönetmen Sinan Kesova’dan oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu Genç Bakışlar Bölümü En İyi Kısa Film ödülünü yönetmenliğini Demir Demirbağ’ın yaptığı Eve Dönüş kazandı. Aynı kategoride yönetmenliğini Mahur Uslu’nun yaptığı İki Mavi Mansiyon ödülünün sahibi oldu.

Bu yıl 752 senaryonun başvurduğu, yönetmen Ceylan Özgün Özçelik, yazar Nermin Yıldırım ve oyuncu Tansu Biçer’den oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu Forum Bölümü En İyi Kısa Film Senaryo ödülünü Burcu Aykar Rüyamda Ama isimli senaryosuyla kazandı. Aynı kategoride İlayda İşeri’nin Tarla Fareleri isimli senaryosu Mansiyon ödülünün sahibi oldu.

20. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

  • Ulusal Yarışma En İyi Kısa Film Ödülü: Evcil (Deniz Uymaz)
  • Ulusal Yarışma Mansiyon: Zarafet ve Şiddet Arasında (Şirin Bahar Demirel)
  • Uluslararası Yarışma En İyi Kısa Film Ödülü: A Kind of Testament (Stephen Vuillemin)
  • Uluslararası Yarışma Mansiyon: Oyu (Atsushi Hirai)
  • Uluslararası Yarışma Mansiyon: The Two Lives of Sepideh (Soha Niasti)
  • Genç Bakışlar En İyi Kısa Film Ödülü: Eve Dönüş (Demir Demirbağ)
  • Genç Bakışlar Mansiyon: İki Mavi (Mahur Uslu)
  • Forum En İyi Senaryo: Rüyamda Ama (Burcu Aykar)
  • Forum Mansiyon: Tarla Fareleri (İlayda İşeri)
blank

Öteki Sinema

Öteki Sinema editörleri Prometheus'un David'i gibi... Siz uyurken bile, hoşunuza gidecek yazıları buluyor, itinayla hazırlıyor ve yayına sunuyor. Öteki Sinema çalışıyor!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Film Adana'da İzlenir: Altın Koza Başlıyor! 2 – Butterfly Vision 2022

Film Adana’da İzlenir: Altın Koza Başlıyor!

29. Adana Altın Koza Film Festivali’nde dünya festivallerinin en iyilerinden
10. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Yarışma Jüri Üyeleri 3 – Semih Kaplanoglu

10. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Yarışma Jüri Üyeleri

21-28 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak olan 10. Boğaziçi Film