Bedmen Yarasa Adam (1973) 1 – 1973yarasa adambedmen1

1973yarasa-adambedmen1

Bu filmi anlatmaya neresinden başlayacağımı gerçekten bilemiyorum. Öncelikle film başlarken filmin adı “Yarasa Adam – Bedmen” diye yazıyor,  afişe bakıyorsunuz “Betmen” yazıyor. Filmde Batman var ama hiç alışmadığımız bir Batman olarak davranıyor. Filmin başından sonuna kadar anlamsız olaylar dizisi devam ediyor. Film belli bir noktadan sonra erotik filme dönüyor. Ama gerçek şu ki bu yazdığım tüm başarısız unsurlar filmi çok sevmeme sebep oldu. Filmi seyrederken bazı sahnelerde dakikalarca güldüm.

bedmen21973 senesine ait bu filmin yönetmeninin kim olduğuna dair kaynak sayfalarda iki farklı isme rastlanmaktadır. Bu isimler Savaş Eşici ve Güney Kosova’dır. Ötekisinema.com‘un admini Murat Tolga Şen’den edindiğim bilgi bu filmin yönetmeninin Savaş Eşici olduğu yönündedir. Murat Tolga Şen de bu bilgiyi fantastik filmlerin duayeni rahmetli Metin Demirhan’dan edindiğini belirtti. Günay Kosova ise ”Çarli’nin Kelekleri”(1978) ve “Bazıları Cacık Sever”(1977) gibi yönettiği erotik filmler ile tanınmaktadır. Batman’i ise fantastik Türk filmlerinde (Üç süpermen olimpiyatlarda (1984), Çilgin kiz ve üç süper adam (1973), Kizil maske’nin intikami (1971), Zagor kara bela (1971), Tarkan gümüs eyer (1970)) başrol oynayan Levent Çakır canlandırıyor. Çizgi romanlarda olduğu gibi bu filmde de Batman’in en büyük yardımcısı Robin (Hüseyin Sayan) karşımıza çıkıyor. Filmin konusuna gelecek olursak bir dergi “Senenin En Şık 10 Kişisi”ni seçmiştir ve bu kişiler sırayla öldürülmeye başlanır. Yarışma sebebiyle sigortalanan her yarışmacının ölümü dergiye yüklü sigorta ücreti kazandırmaktadır. Batman ve Robin ölümlerin önüne geçmek ve bu olayların sorumlusunu bulmak için harekete geçer.

bedmen1Film boyunca Batman ve Robin’in akrobatik hareketler sergileyerek gerçekleştirdikleri kavgaları görüyoruz. Filmde popüler film ve dizilerin etkilerine de rastlanıyor. Örneğin Batman’a suçlu takibi için talimat kaset ile geliyor, tıpkı “Görevimiz Tehlike”de olduğu gibi. Ayrıca filmde kötü adamın sadece elini görüyoruz, bu durum da insana başrolünü Louis de Funès’in oynadığı Fantoma filmlerini hatırlatıyor (1983 senesinde yaratılan Komiser Gadget çizgi filminde de buna benzer bir durum vardı). Filmde James Bond filmlerinin müziklerini de duyabilirsiniz.

Filmde striptizci kızlar ile başlayan ve Batman’in çapkınlıkları ile devam eden sahneler bolca yer alıyor. Bu sahnelerin bazıları gerçekten “araya parça atılmış” film havası da oluşturuyor. Filmi seyrederken Batman’i otobüs durağında bekleyen bir bayanı tavlayıp, eve attığını da görebilirsiniz! Hatta bir sahnede Batman bir bayanı Robin ile kötü adamlardan kurtardıktan sonra bayan ile başbaşa kalabilmek için Robin’e “Senin dışarıda işin vardı. Hadi gezin bakalım” bile diyor.

Açıkçası benzerine zor rastlanabilecek 62 dakikalık erotik avantür sınıfındaki bu filmde göreceğiniz çoğu sahneye anlam yüklemekte zorlanacaksınız. İmkanı olanların bu filmi seyretmesini tavsiye ederim.

Hakan Tunga Kalkan

Yazarının izni ile Öteki Sinema’da yayınlanmıştır. Yazının kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

blank

Misafir Koltuğu

Öteki Sinema ekibine henüz katılmamış ya da başka sitelerde yazan dostlarımız her fırsatta harika yazılarla sitemize destek veriyor. Size de okuması ve paylaşması kalıyor...

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Warcraft (2016) 2 – Warcraft GulDan

Warcraft (2016)

Warcraft kimi sıkıntılarına rağmen fantastik severler için kaçırılmaması gereken bir
Gedo Senki / Tales From Earthsea (2006) 3 – yerdeniz oykuleri 3

Gedo Senki / Tales From Earthsea (2006)

Tales From Earthsea, fantezi edebiyatın en sevilen serilerinden Yerdeniz'i konu