Sezar Öldü Yaşasın Yeni Sezar - Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık (2024) 1 – Kingdom of the Planet of the Apes 2024 8

Sezar Öldü Yaşasın Yeni Sezar – Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık (2024)

22 Mayıs 2024

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık filminin basın gösteriminden çıktığımda, artık bu serinin sonsuza dek süreceğine emin oldum!

1968 yapımı kült klasik filmi izleyip finaline çarpıldığımda çocuktum, şimdi 50 yaşındayım ve hala dünyaya maymunların hükmedeceği fikrini sinemalaştıran bu filmleri bayılarak izliyorum! Hoş, buna hiçbir itirazım yok. Tim Burton’ın elinden çıkan Maymunlar Gezegeni (Planet of the Apes) filmine ben de yüz vermiyorum, hele finalinden nefret ederim. O filmde övdüğüm tek şey Rick Baker’ın olağanüstü makyaj çalışmasıydı ama yeni seri Maymunlar Cehennemi, 2011’deki ilk filmden bu yana olabilecek en iyi görsel efekt kalitesini sunarken, düzgün bir hikaye anlatmaktan da vazgeçmiyor. Üstelik bu fikir filmler boyunca genişlemeye müsait.

Sezar Öldü Yaşasın Yeni Sezar - Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık (2024) 2 – Kingdom of the Planet of the Apes 2024 1

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık, yeni bir döngünün giriş bölümü olarak bundan sonra gelecek filmlerin yol haritasını çiziyor. İnsanlar ve maymunlar tarafındaki liderleri ve kışkırtıcıları belirliyor. Film, ilkel kabilelerin erginliğe geçiş ritüellerini andırır şekilde bir bağ kurma törenine hazırlanan Kartal klanının üç genç üyesi Noa (Owen Teague), Soona (Lydia Peckham) ve Anaya’yı (Travis Jeffery) seyirciye tanıtarak açılıyor. Tören gerçekleşmeden önce köy, farklı maymun klanlarını zorbalıkla tek bir krallıkta birleştirmek ve mutlak otorite olmak isteyen bir savaş lordu olan Proximus Caesar’ın (Kevin Durand) ordusu tarafından işgal edilir. Noa yakalanmaktan kurtulur ve kabilesinden hayatta kalanları kurtarmak için ümitsiz bir yolculuğa çıkar. Babasının intikamını almak da maceradaki ikincil motivasyonu oluyor. Bu yolculukta ona iki beklenmedik yol arkadaşı katılıyor: Sezar’ın gerçek prensiplerini takip eden bilge bir orangutan olan Raka (Peter Macon) ve türünün çoğundan daha zeki ve becerikli olan genç, ve çok şaşırtıcı bir biçimde konuşan bir insan dişisi olan Mae (Freya Allan)…

Sezar Öldü Yaşasın Yeni Sezar - Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık (2024) 3 – Kingdom of the Planet of the Apes 2024 karakter poster 2

Yeni Krallık, bir kez daha serinin kalite damgası haline gelen birinci sınıf bir özel efekt çalışması içeriyor. 2011 yılında çekilen ilk filmde Andy Serkis’in insanüstü çabasıyla anlam kazanan hareket modelleme tekniğinin üzerine koyarak giden serinin son filmi bu anlamda en iyisi. Artık CGI karakterler yerine oyunculuk akademisi bitirmiş maymunları izlediğimizi düşünmeye başlıyorum. Yakın planlarda ustaca verilen mimikler, her duygudaki nüansların verilişi hayranlık uyandırıyor.

History Channel yapımı Bizden Sonraki Dünya’ya (Life After People) benzer, doğanın, binlerce yıllık insan medeniyetinin kalıntılarını yutuşunu gösteren post apokaliptik tasvir etkileyici. Filmin yönetmeni Wes Ball’ın bu görselliği Labirent (Maze Runner) filmlerinden buraya taşıdığını düşünebilirsiniz ancak asıl ilham yine kendisinin çektiği şahane bir kısa film olan Ruin’den geliyor.

Sezar Öldü Yaşasın Yeni Sezar - Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık (2024) 4 – Kingdom of the Planet of the Apes 2024 7

İşte bu ortamda maymunların ve insanların yeniden hüküm sürebilmek için giriştikleri savaş ya da kurdukları zoraki müttefiklikler sonraki filmlerin konusunu oluşturacak. Yeni Krallık bir çatı oluşturabilmek için yola çıkarken kendi hikâye bütünlüğüne de sahip olmayı başaran bir film. Maymunlar Cehennemi takipçileri zaten bayılacaktır ancak her yaştan bilim kurgu meraklıları da ıskalamasın. İyi seyirler!

Murat Tolga Şen

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

District 9 (2009)

District 9 son zamanların en iyi bilim kurgularından biri. Altmetinlerin
The Battery (2012) 5 – The Battery1

The Battery (2012)

Zombi filmi sever misiniz? ABD dolaylarından önümüze düşse de buram