Kısa Film: En Yeni Gerçekçilik (2016)

Sanat sinemamızda mizahı çok sevmiyoruz. Bir filmin türü komedi olunca sanki sanat olamazmış gibi hatalı ve yaygın bir düşünce var. Hal böyle olunca kısa filmlerimizde de çok rastlayamıyoruz mizaha. İrem Altuğ’un senaryosunu yazdığı Ertuğ Tüfekçioğlu’nun yönettiği Direk Aşk, Ozan Çağlar’ın Soğan’ı, Hakan Hücum’un Büst’ü aklıma ilk gelen komedi türünde iyi kısa filmler. Festival organizatörü olarak çok rahat söyleyebilirim ki festivaller komedi filmlerine mesafeli de değil. Bu saydığım filmleri araştırırsanız hatırı sayılır sayıda festivalde gösterildiklerini göreceksiniz zaten.(1) Mehmet Ali Sevimli’nin yönettiği En Yeni Gerçekçilik de böyle bir kısa film.

En Yeni Gerçekçilik filmi, mizahi bir dille kısa film yönetmenlerini, festivalleri, sinema öğrencilerini, kısa film yapma metotlarını, akademiyi, sanat sinemamızı, festival ödüllerini, jürileri eleştiriyor. Bunu bir tür öç alma şeklinde değil de neredeyse herkese eşit mesafede durarak, mümkün olduğunca objektif yapıyor. Zaten filmi izlediğinizde en çok eleştiriyi kısa film yönetmenlerine yönelttiğini göreceksiniz. İzlerken çok keyif aldığım, zaman zaman bana kahkahalar attıran film iyiler listeme girmeyi başarmıştı. Bakalım sizler de beğenecek misiniz bu filmi? İyi seyirler.

Mehmet Ali Sevimli kimdir?

1992 yılında Adana’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana’da tamamladı. 2011 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Radyo-Televizyon Programcılığı Bölümü’nü kazandı. Fakülteye girişinden itibaren reklam, kısa film ve belgesel film alanlarındaki çalışmalarda yönetmen, senarist ve görüntü yönetmeni olarak yer aldı. 2013 yılında bu bölümden bölüm birincisi ve yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldu.

Daha sonra yine 2013 yılı içerisinde Dikey Geçiş Sınavı’nı kazanarak Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. Proje üretmeye hız kesmeden devam etti, birçok önemli film projesinde çeşitli görevlerde yer aldı ve 2016 yılında bu bölümden başarıyla mezun oldu.

(1) http://www.kameraarkasi.org/yonetmenler/hakanhucum.html
http://www.kameraarkasi.org/yonetmenler/ozancaglar.html
http://www.kameraarkasi.org/yonetmenler/ertugtufekcioglu.html

SEVDİYSEN PAYLAŞ BAŞKALARI DA OKUSUN
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir