The Eel / Yılanbalığı (2004) 1 – Untitled 12

The Eel / Yılanbalığı (2004)

10 Ekim 2009

Frightfest ve daha bir ton festivalde gösterilmiş olan İngiliz yapımı The Eel / Yılanbalığı, uzun zamandır izlediğim en iyi kısa filmlerden biri. Daha çok bir müzik klibi doğasında olan filmin yapımcısı, yönetmeni, özel efektçisi, kısaca herşeyi Dominic Hailstone. Uzun zamandır özel efektle uğraşan Hailstone, gerçek bir sanatçı. Öyle ki, kendisi Chris Cunningham ile birlikte Aphex Twin‘in Come To Daddy klibinde çalışmış! Başka bir söze pek gerek yok herhalde…

The Eel / Yılanbalığı (2004) 2 – Untitled 12

Film, bir yılan balığının mutasyona uğrayarak içinde hapsolduğu karanlık labaratuarımsı ortamında isyan edip, grotesk bir şekilde dışarı taşmasını anlatıyor. Hailstone, Fransa’da Court Metrange festivaline yolladığı sinopsiste biraz alaycı bir tavırla ”Bir gün bir yılan balığı sıkılıp, partilemeye ve eğlenmeye karar verir” diye anlatıyor filmini. Ben bu filmi Sandık ve My Grandmother‘ın da gösterileceği Rennes’deki Court Metrange festivalinde ismini görüp merak edip internetten buldum. Daha sonra Dominic’i facebooktan bulup, kendisiyle tanıştım. Buluştuk konuştuk. Saçı sakalı birbirine karışmış ve son derece bağımsız tavırlarıyla nedense bana Children of Men‘deki Michael Caine’i çağrıştırdı. O kadar yaşlı değil tabi 30’unda falan…

Kendisi oldukça garip, garip olduğu kadar dahi bir kişilik. Kendisiyle tanışmış olmaktan dolayı son derece mutlu oldum.

Hailstone, tamamen kendi imkanlarıyla, son derece basit materyallerden yaptığı maketleriyle tam 6 ayda çekmiş The Eel’ı…

blank

Can Evrenol

University of Kent’ten “Sanat Tarihi” ve “Film Theory”mezunu. Bahçeşehir Üniversitesi’nde seçmeli sinema dersi vermekte. MEHTAP ve OMEGA VATAN isminde iki kısa romanı var. Yeni sinema filmi SAYARA (2024) çok yakında!

9 Comments

  1. Chris Cunningham’dan çok şey öğrendiği ortada.Chris’in kliplerini de çok severdim,bu kısa filmde de aynı tadı aldığımı belirtmeliyim.
    Gayet başarılı.

  2. Böyle bir filmden bir şeyler anlamaya başladığımda oldum diyeceğim sanırım.

  3. Müzik ve görsellik uyumunu sevdim de fazla bilgisayar karıştırılmış işin içine bana sorarsanız.

  4. Yönetmenin aman bişey anlatıyım diye bir derdi olduğunu zannetmiyorum.Kısa film değil de,müzik klibi gibi düşünmek lazım bence.

  5. Bence de müzik klibi gibi. Can tamam ilk başlarda maket de dışarı çıktıktan sonrası 3d modelleme gibi geldi bana eğer maketse müthiş bir iş yapmış.

  6. “Bir gün bir yılan balığı sıkılıp, partilemeye ve eğlenmeye karar verir” cümlesi özetliyor aslında. Baştan sona animasyon ve Chris Cunningham/Aphex Twin ortaklığından çok şey almış. Tam tadını çıkarmak için perdede izlemek lazım.

  7. Adam sağlam iş çıkarmış…Kısa, uzun ne türlü görsel olursa olsun insanda uyandırdığı duygu ve etkileşim önemlidir…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

AVP Redemption - Fan Film (2010) 3 – Predators movie photos 12

AVP Redemption – Fan Film (2010)

Alex Popov'dan sadece 500 dolar bütçe ile kotardığı müthiş bir
“Kısa Filmin Öyküsü”: Aidiyet (2015) 4 – Kısa Filmin Öyküsü Aidiyet

“Kısa Filmin Öyküsü”: Aidiyet (2015)

Kısa Filmin Öyküsü yazı dizimiz devam ediyor. Sırada Serkan Ertekin’in