İçinden Helikopter Geçen Afişler 1 –

İçinden Helikopter Geçen Afişler

1 Nisan 2009

Film afişleri, lobi kartları ve VHS kapakları benim için fetiş objelerdir. Hiç sevmediğim pek çok filmi iyi çizilmiş afişleri yüzünden merhametle affedip bağrıma bastığım çok olmuştur.

80’ler filmlerinin afişlerine, özellikle İtalyanların işlerine bayılıyorum. Aynı zamanda video döneminden kalma manyakça bir beğeni kriterim daha vardır. (Başka bir yerler için Reha Erdem sineması ile ilgili yazı hazırladığım anda her ne kadar bu eski sırrımı açıklamaktan utanç da duysam) Eğer bir filmin afişinde helikopter varsa, hele de bu helikopter askerliğimde bazı arkadaşların “pat pat” diye isimlendirdiği Vietnam klasiği UH sınıfı bir helikopterse ben dayanamaz o filmi mutlaka kiralardım. Helikopterli bir filmin pahalı bir prodüksiyon olduğuna, bu sebeple bol bol aksiyon göreceğimden inançla yapıyordum bunu…  Muhteşem çizilmiş o afişler her seferinde kanıma girerdi. Bazen afiştekilerle alakası olmayan içerik yüzünden bozguna  uğrasam da video zamanları boyunca bu düsturumu bozmadım.

“Helikopter” denen uçucu araç  şu aralar seçim çalışmaları sırasında bir kazada hayatını kaybeden bir siyasi lider sebebiyle herkesin ilgi alanında.  “Öteki Sinema” olarak gündemi takip etmekle ilgili hiç bir kaygı gütmeden ne zamandır ihmal ettiğimiz “afişler” serimize içinden helikopter geçen film afişleri ile devam edelim istedik. Afişlerin çoğu 80’li yılların, İtalyan ve Filipinli Rambo klonlarından ve aynı döneme ait post apokaliptiklerden oluşuyor. Yenilerden sadece Uwe Boll’un Tunnel Rats’ı   bu tema da kendine yer buldu. İyi seyirler…

2009991020a

blank

Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

3 Comments

 1. Süper bir derleme olmuş yine Murat. Senin afişler klasörünü kopyalayacağım abi böyle olmayacak. Bu arada en iyi helikopterle katliam sahneleri bence:
  1. Apocalypse now
  2. 28 weeks Later

 2. Daha bulursam eklerim Masisim :)
  Bu arada “komedi” filmi olmasına rağmen “Tropic Thunder”ın başında ki Helikopter sahneleri de beni epey coşturmuştu. Hele de sinema salonunda izleyince bir an kendimi 80’lere ışınlanmış gibi hissettim.

  Apocalypse Now konusunda haklısın. Var mı böyle bir sahne!

 3. Havacılık filmleri koleksiyonu olan bir pilot olarak, ilginç ama keyifli bir takıntınız olduğunu söylemeliyim. Wagner’in eşlik ettiği yukarıdaki sahne, naçizane görüşüme göre çoktan sinema tarihine geçmiştir. Helikopterin ilk kez kullanılmaya başladığı dönemde çekilen, başrolünde Sterling Hayden’in oynadığı 1955 tarihli Battle Taxi isimli filmi de tavsiye ederim. Beğeneceğinizi düşünüyorum. Saygılarımla,

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Mad Max Taklidi Ucuz Filmler 35 – 2019 after fall of new york flc 01

Mad Max Taklidi Ucuz Filmler

Gelin, Mad Max: Fury Road sinemaları şenlendirirken çorak topraklarda naftalin
Film Afişlerinde Kız Kaçıran Yaratıklar 36 – girls girls girls 1979 poster 011

Film Afişlerinde Kız Kaçıran Yaratıklar

Bu yazıda kız kaçırma imgesini kullanarak seyircilerin aklını çelmeye çalışan