İçinden Helikopter Geçen Afişler

Film afişleri, lobi kartları ve VHS kapakları benim için fetiş objelerdir. Hiç sevmediğim pek çok filmi iyi çizilmiş afişleri yüzünden merhametle affedip bağrıma bastığım çok olmuştur.

80’ler filmlerinin afişlerine, özellikle İtalyanların işlerine bayılıyorum. Aynı zamanda video döneminden kalma manyakça bir beğeni kriterim daha vardır. (Başka bir yerler için Reha Erdem sineması ile ilgili yazı hazırladığım anda her ne kadar bu eski sırrımı açıklamaktan utanç da duysam) Eğer bir filmin afişinde helikopter varsa, hele de bu helikopter askerliğimde bazı arkadaşların “pat pat” diye isimlendirdiği Vietnam klasiği UH sınıfı bir helikopterse ben dayanamaz o filmi mutlaka kiralardım. Helikopterli bir filmin pahalı bir prodüksiyon olduğuna, bu sebeple bol bol aksiyon göreceğimden inançla yapıyordum bunu…  Muhteşem çizilmiş o afişler her seferinde kanıma girerdi. Bazen afiştekilerle alakası olmayan içerik yüzünden bozguna  uğrasam da video zamanları boyunca bu düsturumu bozmadım.

“Helikopter” denen uçucu araç  şu aralar seçim çalışmaları sırasında bir kazada hayatını kaybeden bir siyasi lider sebebiyle herkesin ilgi alanında.  “Öteki Sinema” olarak gündemi takip etmekle ilgili hiç bir kaygı gütmeden ne zamandır ihmal ettiğimiz “afişler” serimize içinden helikopter geçen film afişleri ile devam edelim istedik. Afişlerin çoğu 80’li yılların, İtalyan ve Filipinli Rambo klonlarından ve aynı döneme ait post apokaliptiklerden oluşuyor. Yenilerden sadece Uwe Boll’un Tunnel Rats’ı   bu tema da kendine yer buldu. İyi seyirler…

2009991020a

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

3 Yorumlar

 1. Masis Üşenmez

  Süper bir derleme olmuş yine Murat. Senin afişler klasörünü kopyalayacağım abi böyle olmayacak. Bu arada en iyi helikopterle katliam sahneleri bence:
  1. Apocalypse now
  2. 28 weeks Later

 2. Daha bulursam eklerim Masisim :)
  Bu arada “komedi” filmi olmasına rağmen “Tropic Thunder”ın başında ki Helikopter sahneleri de beni epey coşturmuştu. Hele de sinema salonunda izleyince bir an kendimi 80’lere ışınlanmış gibi hissettim.

  Apocalypse Now konusunda haklısın. Var mı böyle bir sahne!

 3. Havacılık filmleri koleksiyonu olan bir pilot olarak, ilginç ama keyifli bir takıntınız olduğunu söylemeliyim. Wagner’in eşlik ettiği yukarıdaki sahne, naçizane görüşüme göre çoktan sinema tarihine geçmiştir. Helikopterin ilk kez kullanılmaya başladığı dönemde çekilen, başrolünde Sterling Hayden’in oynadığı 1955 tarihli Battle Taxi isimli filmi de tavsiye ederim. Beğeneceğinizi düşünüyorum. Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir