Moebius 1938-2012

Moebius 1938-2012 1 – moe1Moebius 1938-2012… Ünlü Fransız çizgi roman ustası Jean Moebius Giraud uzun zamandır savaştığı kansere 74 yaşında yenik düşerek yaşama veda etti.

1938 yılında Paris’in banliyölerinden Nogent-sur-Marne’de doğan Jean Giraud, 50 yıldan fazla süren kariyerinde zamanının ilerisindeki çalışmalarıyla hatırlanacak. Özellikle yarattığı western spin-off’u “Blueberry” çizgi romanı ile bilinen Jean Giraud ayrıca Alien, Tron, The Abyss ve The Fifth Element gibi bilim kurgu filmlerinde konsept ve story boardları hazırlayan kişi olarak da tanınıyor.

Jean Giraud, Moebius ismini 1963 yılından başlayarak bugüne kadar bütün bilim kurgu ve fantazi çalışmalarında kullandı. Stan Lee’nin yazdığı ve kendisinin çizdiği 2 sayılık mini seri olarak yayımlanan Silver Surfer: Parable serisi ile çizgi roman oscarı sayılan Eisner ödülünü 1989 yılında kazandı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de eski yeni birçok çizere ilham kaynağı olan Giraud’un bilim kurgu ilüstrasyonları halen birçok yerde kullanılmakta.

blank

Yazar hakkında: İlker Güler

blank
1977 İstanbul doğumlu, 3 film bir arada sever, Betamax dostu bir sinemaseverim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimized by Optimole