The German (2008) 1 – the german 1

The German (2008)

22 Mart 2013

The German (2008) 2 – the german posterThe German yönetmenliğini Nick Ryan’ın yaptığı İrlanda yapımı bir kısa film.

“İkinci Dünya Savaşı süresince Avrupa’nın her yerinde hüküm süren tek gerçek vardır; barut, kan ve gözyaşı. Savaşın en civcivli döneminde karşı karşıya gelen İngiliz ve Alman pilotlar havada kıyasıya bir mücadeleye girerler. İngiliz pilot Barton, arkadaşını öldüren Alman pilotun peşine düşer. Olayı iyice kişiselleştiren Barton uçaklar yere düştükten sonra kaçan Alman’ı takip etmeyi bırakmaz. Ancak nefret dolu iki pilotu hiç ummadıkları bir kader beklemektedir.”

Yaklaşık 10 dakikalık kısanın kahramanı Barton’ı canlandıran Toby Kebbell’ı Dead Man’s Shoes (2004), The Sorcerer’s Apprentice (2010), RocknRolla (2008) ve Prince of Persia: The Sands of Time (2010) gibi birçok büyük bütçeli filmden hatırlamak mümkün. Diğer rollerde Christian Brassington, Glenn Mullins  ve Gary Murphy var.

The German konu ve sahneler açısından kısa bir süre önce Öteki Sinema’da yayınladığımız Paths of Hate (2010) ile büyük benzerlikler içeriyor. Bu filmin daha önce çekildiğini göz önüne alırsak Paths of Hate’in The German’dan etkilenmiş olması mümkün görünüyor. Genel anlamda Paths of Hate çok daha etkileyiciydi, ancak The German farklı finaliyle ilgiyi hakediyor.

Çekimler 2007 Kasım ayı içinde tamamlanmış. Irish Film Board tarafından desteklenen kısanın toplam maliyeti yetmiş bin euro imiş. Uçak ve kamyon modellemelerini Dave Head yapmış. Kalan bütün görsel efektlerin (doku, ışık, animasyon vs) altında yönetmen Ryan’ın imzası var.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Ayça'yı Neden Seviyorum? (2006) 3 – Ayça’yı Neden Seviyorum 2006

Ayça’yı Neden Seviyorum? (2006)

Öteki sinema gururla sunar: Ayça’yı Neden Seviyorum?
“Kısa Filmin Öyküsü”: Aidiyet (2015) 4 – Kısa Filmin Öyküsü Aidiyet

“Kısa Filmin Öyküsü”: Aidiyet (2015)

Kısa Filmin Öyküsü yazı dizimiz devam ediyor. Sırada Serkan Ertekin’in