Pek Yakında: The Possession

5 Ağustos 2012

Pek Yakında: The Possession 1 – The Possession Poster1959 doğumlu Danimarkalı yönetmen Ole Bornedal sevdiğim yönetmenlerdendir. Bu ay içinde vizyona girecek olan The Possession ile ikinci Hollywood macerasına hazırlanıyor.

Bornedal, televizyon için çektiği bir iki filmden sonra ilk sinema filmi olan Nattevagten (Nightwatch, 1994) ile dikkatleri üzerine çekti. Bir morgda gece bekçisi olarak işe başlayan hukuk öğrencisi Martin’in gerilim dolu hikâyesi, Avrupa ve Amerika’da yankı buldu. Kısa bir süre sonra Hollywood’a transfer olan Bornedal, başarılı filminin yeniden çevrimi için kolları sıvadı ve ortaya Nightwatch (1997) çıktı. Ewan McGregor, Patricia Arquette, Josh Brolin, Nick Nolte ve Brad Dourif gibi birbirinden ünlü oyuncular ile çalışma imkânı bulmasına rağmen Nightwatch selefi kadar başarılı olamadı ve Bornedal’ın Hollywood macerası kısa sürdü. 2002 yılına kadar yönetmenlik yapmayan Bornedal, I Am Dina ile koltuğuna geri döndü. İsveç, Norveç, Danimarka, Fransa, Almanya ortak yapımı I Am Dina, değişik çevrelerden farklı eleştiriler aldı. Gérard Depardieu, Christopher Eccleston, Mads Mikkelsen gibi güçlü oyuncuları barındıran filmi ben de pek beğenmedim. Bundan sonra ikinci bir beş yıllık ara daha veren Bornedal, 2007 senesinde The Goonies’i (1985) andıran, pek sevdiğim Vikaren ile tekrar geri dönüş yaptı. Hemen arkasından, başarılı gerilimleri Kærlighed på film (Just Another Love Story, 2007) ve Fri os fra det onde (Deliver Us from Evil, 2009) geldi. Gerçek bir hikâyeden uyarlandığı söylenen The Possession (2012) ise bir ailenin, şeytanın gazabından sağ kurtulabilmek için nasıl sıkı sıkıya kenetlenmesi gerektiğini anlatıyor.

“Clyde ve Stephanie Brenek, küçük kızları Em’in başka bir evin bahçesinde yapılan satıştan aldığı antika tahta kutuya garip bir şekilde bağlanmasını ilk başlarda fazla önemsemezler. Fakat Em’in davranışları gittikçe garipleşir. Evlerinde kötücül bir gücün varlığını hisseden Clyde ve Stephanie korkmaya başlar. Kutu hakkında araştırma yapan çift, kutunun ‘dibbuk’ denilen, insan sahibinin içine yerleşip, sonunda onu yok eden kötü bir ruhu muhafaza etmek için yapıldığını öğrenir.”

The Possession, çok etkileyici bir konusu olmamasına rağmen Bornedal zaafım yüzünden merakla beklediğim yapımlardan biri. Ünlü yönetmen Sam Raimi’nin yapımcılığında, ikinci Hollywood çıkarmasını daha güçlü bir şekilde yapacağını düşündüğüm Bornedal, bakalım bu sefer başarılı olabilecek mi?

Başrollerde Natasha Calis, Jeffrey Dean Morgan, Kyra Sedgwick ve Madison Davenport gibi isimler var. Yaklaşık 17,5 milyon dolarlık bütçeye sahip The Possession, ABD’de 31 Ağustos 2012’de vizyona girecek.

Pek Yakında: The Possession 2 – The Possession 1

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

1 Comment

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Fenomen Dizi Beyazperdede: Behzat Ç. Ankara Yanıyor

Fenomen dizi beyazperdeye geliyor. Yepyeni bir hikâyeye sahip olan Behzat
Stranger Things 4. Sezon Resmi Fragman 3 – Stranger Things 4 21

Stranger Things 4. Sezon Resmi Fragman

Hawkins, Starcourt Savaşı’nın etkileriyle mücadele ediyor! Netflix, Stranger Things 4.