Tune for Two (2011) 1 – Tune for Two

Tune for Two (2011)

17 Aralık 2012

Tune for Two2011 yılı mahsulü Tune for Two, Gunnar Järvstad tarafından yazılıp yönetilmiş olan İsveç yapımı bir kısa.

“Issızlığın ortasında bir yerde, yeni kazılmış bir mezarın yanı başında diz çökmüş bir adam, ensesine silah dayamış başka biri tarafından infaz edilmek üzeredir. Az sonra öleceğinin farkında olan kurban, tanıdık bir melodi mırıldanmaya başlar.”

Yaklaşık üç dakika süren kısa filmde kurban rolünde Daniel Adolfsson, infazcı rolünde ise Fredrik Gunnarsson yer alıyor.

Az zamanda meramını anlatmayı başaran kısalara bayılıyorum. Tune for Two da bu klasmana bileğinin hakkıyla giriyor. Kusursuz sinematografisine ek olarak oyuncularının ekstra katkısı, pastanın üzerindeki çilek gibi, kısanın lezzetine lezzet katıyor. Karlarla kaplı ıssız bir mekânda gerçekleşecek infazın habercisi niteliğindeki ‘kurbanın sürüklenmesi’ ve ‘mezarın kazılması’ sahneleri kurbanın yarı kapalı gözünden veriliyor. İnfaz anına doğru kendinden emin adımlarla ilerleyen kısanın gergin havası, kurbanın en umutsuz anında mırıldanmaya başladığı melodi ile yüz seksen derece çark ediyor. Harika bir geçiş!

Tune for Two’yu izlediğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Möbius (2011) 2 – Mobius 2011 Moebius

Möbius (2011)

Möbius 2011 yılı mahsulü Vincent Laforet tarafından yönetilmiş olan ABD
Rise Of The Rebellion / Türk Star Wars Fan Filmi 3 – swartic

Rise Of The Rebellion / Türk Star Wars Fan Filmi

Rise of The Rebellion projesi Ankara'daki birkaç Star Wars hayranı