Tune for Two (2011) 1 – Tune for Two

Tune for Two (2011)

17 Aralık 2012

Tune for Two2011 yılı mahsulü Tune for Two, Gunnar Järvstad tarafından yazılıp yönetilmiş olan İsveç yapımı bir kısa.

“Issızlığın ortasında bir yerde, yeni kazılmış bir mezarın yanı başında diz çökmüş bir adam, ensesine silah dayamış başka biri tarafından infaz edilmek üzeredir. Az sonra öleceğinin farkında olan kurban, tanıdık bir melodi mırıldanmaya başlar.”

Yaklaşık üç dakika süren kısa filmde kurban rolünde Daniel Adolfsson, infazcı rolünde ise Fredrik Gunnarsson yer alıyor.

Az zamanda meramını anlatmayı başaran kısalara bayılıyorum. Tune for Two da bu klasmana bileğinin hakkıyla giriyor. Kusursuz sinematografisine ek olarak oyuncularının ekstra katkısı, pastanın üzerindeki çilek gibi, kısanın lezzetine lezzet katıyor. Karlarla kaplı ıssız bir mekânda gerçekleşecek infazın habercisi niteliğindeki ‘kurbanın sürüklenmesi’ ve ‘mezarın kazılması’ sahneleri kurbanın yarı kapalı gözünden veriliyor. İnfaz anına doğru kendinden emin adımlarla ilerleyen kısanın gergin havası, kurbanın en umutsuz anında mırıldanmaya başladığı melodi ile yüz seksen derece çark ediyor. Harika bir geçiş!

Tune for Two’yu izlediğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız.

blank

Murat Kızılca

1971 İstanbul doğumlu. Aylık online sinema dergisi CineDergi ve aylık kültür sanat dergisi kargamecmua için sinema yazıları kaleme alıyor. 2008 yılından beri katkı sağladığı Öteki Sinema’da bir yandan da editörlük görevini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

This will close in 20 seconds

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Kısa Film: Patika (2013) 2 – patika2

Kısa Film: Patika (2013)

Onur Yağız’ın yazıp yönettiği Patika (2013); Buhar, Ali Ata Bak
Neill Blomkamp Durdurulamaz: Firebase (2017) 3 – MV5BODc3MDAwNDQtY2QwNi00NTFkLTgxNWItNjUwMmVjYmJlMzI1XkEyXkFqcGdeQXVyNzgwMTg4MzI@. V1

Neill Blomkamp Durdurulamaz: Firebase (2017)

Firebase: yüksek prodüksiyon kalitesi, şaşırtıcı bir konu, çarpıcı sahneler, müthiş