Yine Bir Hasan Karacadağ Korkusu: Magi (2016) 1 –

Yine Bir Hasan Karacadağ Korkusu: Magi (2016)

11 Mayıs 2016

magiFilm çekmeyi öğrenmenin en iyi yolu film çekmektir! Türk sineması hamken pişememiş sinemacılarla doludur (özellikle festivaller tarafında) çünkü film çekmek öyle büyük çabalar gerektirir ki çoğu kelebek ömründe yaşarlar.

Olayın gişe tarafında ise dinamikler bambaşka… Eğer filminiz bilet satıyorsa sinemasal yolculuğunuz hız kazanarak devam eder ve bu esnada siz de daha olmuş bitmiş eserlerle seyirci karşısına çıkabilirsiniz. Hasan Karacadağ gerçekten de film çekmeyi setlerde öğrendi. İlk filmi D@bbe için sinemaya koşturduğumu ve büyük hayal kırıklığı yaşadığımı dün gibi hatırlıyorum ama o tatsız tanışmanın üzerinden tam 10 yıl geçti. Hasan Karacadağ, o tarihe dek birkaç denemeden ibaret Türk korku sinemasını şimdilerde bir furyaya dönüşecek şekilde başlattı ki bunu asla öngörmemiştim ve türü sürükleyen isim olmaya devam ediyor.

10 yılda 9 film çeken Hasan Karacadağ artık daha büyük bütçelere sahip ama açıkçası bu kadar büyük bir risk alacağını düşünmemiştim. D@bbe ile “İslami korku filmi” furyasını başlatan Karacadağ yine cinlerden vazgeçmiyor ama bu kez Nazi okültü ve exorcisim (Şeytan çıkarma) vaziyetlerine İstanbul’u set yapıyor. D@bbe için “İslam korkusu” diyeceksek Magi için de rahatlıkla “Hristiyan korkusu” diyebiliriz. Yönetmen, cinlerin dinler üstü varlıklar olduğunun altını çizmek istiyor ya da burada bir ihracat denemesi var.

47a639e5a769806dcd85d2944c3ac87b

Üstelik oyuncu kadrosu da ilginç isimlerden oluşuyor. B filmlerinin tanınan yüzleri Michael Madsen ve Baldwin Kardeşler’in en sevimlisi Stephen Baldwin’in yanına Prom Night remake’inden tanıdığımız Brianne Davis ve güzel aktris Lucie Pohl ki kendisi filmin başrolü olur, eklenince ortaya uluslararası bir cast çıkıyor. Madsen ve Baldwin kendilerini yormadan, ceplerine koyduklarıyla oynuyorlar ama iyiler.

v201411181526541258031.mp4Bu arada, Magi ülkemizde dublajlı gösterime giriyor, yani herkes Türkçe konuşuyor ama Türk oyuncuların dudaklarına baktığımızda görüyoruz ki filmin asıl dili İngilizce… Hasan Karacadağ Magi ile şansını dışarıda deneyecek gibi görünüyor.

Magi, Hasan Karacadağ’ın önceki işlerine nazaran daha sakin bir tempoya sahip. Evet, bir sürü görsel işitsel şaşırtma hilesine başvuruyor yönetmen ama her dakika bir köşeden çıkıp “BÖÖ” yapan eciş bücüş şeyler yok, her şey hikâyenin ihtiyacı kadar ve filmin atmosferi sağlam ki bu şimdiye kadar Karacadağ’ın yazdığı en grift ve iyi senaryo… Nazi Almanya’sında başlayan öykü İstanbul’a ve Mardin’e kadar gidiyor.

1211132_620x410

Magi, sürüsüne bereket cin korkusu filmlerinin içinden kolayca sıyrılabilir. Artık yapım kalitesi de yüksek filmlerin peşine düşmüş bir yönetmenden enteresan bir iş… Sıkıntıları var mı? Elbette… İstanbul’da, Mardin’de geçen bir filmde dış mekân kullanımı neredeyse yok denecek kadar az. Renk düzenleme (Color Correction) hadisesi doz aşımı seviyesinde, eski kartpostallar dışında hiç bu kadar sepya bir İstanbul görmemiştim, finaldeki arınma duygusu (katarsis) eksik ama filmin geneline baktığımızda ortada bir korku filmi meraklısını tatmin edecek bir çaba var. Klişeler düzgün kullanıldığında etkileyici olmayı sürdürüyor.

Bu yüzden şimdiye kadar bir Hasan Karacadağ filmi için yazdığım en olumlu eleştiriyi kaleme almakta sakınca görmüyorum. Magi, Karacadağ’ın filmografisindeki iyi filmlerden ve Türk korku sinemasının yıl boyunca öne çıkan örneklerinden biri olmayı başarmış.

İlk yayın: http://www.beyazperde.com/filmler/film-230858/elestiriler-beyazperde/

blank

Murat Tolga Şen

6 Kasım 1973 doğumlu ve tipik bir Akrep burcu olan Murat Tolga Şen, 2005 yılında Öteki Sinema'yı kurarak yayın yönetmenliğini üstlenmiştir.

OFCS (Online Film Critics Society) üyesidir. 2010 yılından bu yana Beyazperde sitesinde yazarlık yapmaktadır. 2012-2023 yılları arasında Medyaradar sitesinde TV sektörüne dair eleştiriler kaleme aldı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti.

2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. 2014-2023 yılları arasında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yaptı. Bir Notanın Hikayesi adlı belgeselin senaryo yazarıdır ve Agatha'da Cinayet adlı tiyatro oyununu yazmıştır.

Ayrıca, Bir İz - Madımak belgeselinin danışmanlığını üstlenmiştir. Yazılarına Beyazperde ve Öteki Sinema'da devam etmektedir. Veteran bir yelkenci olan Murat Tolga Şen, 2021'den bu yana ressam Yalçın Gökçebağ'ın sanat menajerliğini yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Cinler Gençlerin Peşinde: Lanet Ervah Cinleri (2017) 2 – 18238556 1955599618007773 4366899639981010171 o

Cinler Gençlerin Peşinde: Lanet Ervah Cinleri (2017)

İzmirli genç sinemacı Teoman Gündüz’ün elinden çıkan Lanet Ervah Cinleri
Don't Deliver Us From Evil (1971) 3 – vlcsnap5168406

Don’t Deliver Us From Evil (1971)

Don't Deliver Us From Evil çekildiği Fransa'da Tanrı ve kutsal